Trabzon Hurması - Cennet Meyvesi

Trabzon Hurması - Cennet Meyvesi

Fügen Büke

Sonbaharın bu muhteşem meyvesine kimileri Trabzon hurması diyor, kimileri de cennet elması. Bunlardan başka cennet meyvesi, cennet hurması, kocayemiş, Akdeniz hurması, kara hurma, Frenk hurması, uruk hurması, amme, ambe ve Japon elması gibi daha pek çok adı var. Eski dönemlerde güzel görünümünden ve enfes tadından dolayı kutsal meyve olarak kabul edilmiş ve “Zeus’un meyvesi” adı verilmiş. Anavatanı Çin olan meyvenin tadı buruk olan türü ülkemize bu bölgeden yayıldığı için Trabzon Hurması olarak adlandırılmış. Subtropik iklim meyvesi olsa da dünyanın ılıman iklime sahip birçok bölgesinde yetişmektedir. Türkiye’nin değişik bölgelerine uyum sağlayan Trabzon hurması Karadeniz kıyılarında, Akdeniz Bölgesi’nde Hatay, Adana, Mersin’de yetişmekte, Marmara ve Ege bölgesinde de dağınık ağaçlar halinde bulunmaktadır.

Yaşamın Renkleri 4 yıl önce
Kasım Ayı Meyveleri ve Sebzeleri

Kasım Ayı Meyveleri ve Sebzeleri

Miray Can

Kasım ayında en bol ve en lezzetli olan meyvelerle sebzeler aşağıda listelenmiştir.
Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi sebzeleri ve meyveleri mevsiminde tüketmektir. Sofralarımızda Kasım ayı boyunca mümkün olduğunca bu sebzelere ve meyvelere yer verelim.

Beslenme 4 yıl önce
Ağustos Ayı Meyve ve Sebzeleri

Ağustos Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Ağustos ayında en bol ve en lezzetli olan meyveler ve sebzeler...
Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi sebzeleri ve meyveleri zamanında tüketmektir. Sofralarımızda Ağustos boyunca mümkün olduğunca bu sebze ve meyvelere yer verelim.

Beslenme 4 yıl önce
Temmuz Ayı Meyve ve Sebzeleri

Temmuz Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Temmuz ayında en bol ve en lezzetli olan meyveler ve sebzeler...
Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi sebzeleri ve meyveleri mevsiminde tüketmektir. Sofralarımızda Temmuz ayı boyunca mümkün olduğunca bu sebze ve meyvelere yer verelim.

Beslenme 5 yıl önce
İftar ve Sahur Sofraları için Komposto ve Hoşaf Tarifi

İftar ve Sahur Sofraları için Komposto ve Hoşaf Tarifi

Zehra Şener

Komposto taze meyvelerle, hoşaf ise kuru meyvelerle şekerli suda kaynatılarak yapılan serinletici bir içecektir.
Hoşaf Osmanlı yemek kültüründen gelen kuru meyvelerle yapılan bir tür şerbettir. O dönemde yemekler mutlaka hoşafla bitirilirmiş. Özellikle Ramazanda iftar ve sahur sofralarında börek, pilav gibi kuru yemeklerin arkasından daima hoşaf tüketilirmiş. Hoşaf ve komposto günümüzde eskisi kadar çok tüketilmese de Ramazan sofralarında hala bu adet sürmektedir.

Yemek Hazırlama Pişirme 1 yıl önce
Mayıs Ayı Meyve ve Sebzeleri

Mayıs Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Sağlıklı beslenmek için meyveleri ve sebzeleri mevsiminde tüketmek gerekir. Hangi ayda hangi meyve sebze yetiştiğini bilip buna göre beslenmek sağlık açısından önemlidir. Mayıs ayında en bol ve en lezzetli olan meyveler ve sebzeler aşağıda listelenmektedir.

Beslenme 5 yıl önce
Nisan Ayı Meyve ve Sebzeleri

Nisan Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Sağlıklı beslenmek için meyveleri ve sebzeleri mevsiminde tüketmek çok önemlidir. Hangi ayda, hangi meyve sebzenin yetiştiğini bilerek sofralarımızda bunlara ağırlık vermek gerekir. Nisan ayında kış sebzelerinin bir kısmı devam ederken, baharın gelmesiyle birlikte en sağlıklı otlar da çıkmaya başlar. Nisan ayında en bol ve en lezzetli olan meyveler ve sebzeler aşağıda listelenmektedir.

Beslenme 1 yıl önce
Mart Ayı Meyve ve Sebzeleri

Mart Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Sağlıklı beslenmek için meyveleri ve sebzeleri mevsiminde tüketmek gerekir. Hangi ayda hangi meyve sebzenin yetiştiğini bilip bilinçli tüketmek sağlık açısından önemlidir. Mart ayında kış sebzelerinin bir kısmı devam ederken baharın gelmesiyle birlikte en sağlıklı otlar da çıkmaya başlar. Mart ayında en bol ve en lezzetli olan meyveler ve sebzeler aşağıda listelenmektedir.

Beslenme 4 yıl önce
Bakkal Amcalarımıza Ne Yaptınız?

Bakkal Amcalarımıza Ne Yaptınız?

Nurdan Çakır Tezgin

Vaktiyle bizim kuşağın layıkiyle yaşadığı bir hak vardı; "Bakkal Amca hakkı". Mahalle bakkallarımız ve bakkal amcalarımız vardı bizim, şimdilerde giderek yok oluyorlar. Gün gelecek çocuklarımız ve torunlarımız; Bakkal Amcalarımıza ne yaptınız?" diye hesap soracaklar bize! Sorarlar mı acaba? Biz, o hassasiyette ve bilinçte çocuklar yetiştirmeyi becerebildik mi gerçekten!

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Aralık Ayı Meyve ve Sebzeleri

Aralık Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Aralık ayında en bol ve en lezzetli olan meyvelerle sebzeler aşağıda listelenmiştir.
Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi sebzeleri ve meyveleri mevsiminde tüketmektir. Sofralarımızda Aralık ayı boyunca mümkün olduğunca bu sebzelere ve meyvelere yer verelim.

Beslenme 5 yıl önce
Ekim Ayı Meyve ve Sebzeleri

Ekim Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Ekim ayında en bol ve en lezzetli olan meyvelerle sebzeler aşağıda listelenmiştir.
Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi sebzeleri ve meyveleri mevsiminde tüketmektir. Sofralarımızda Ekim ayı boyunca mümkün olduğunca bu sebzelere, meyvelere yer verelim.

Beslenme 4 yıl önce
Eylül Ayı Meyve ve Sebzeleri

Eylül Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Eylül ayında en bol ve en lezzetli olan meyvelerle sebzeler aşağıda listelenmektedir.
Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi sebzeleri ve meyveleri mevsiminde tüketmektir. Sofralarımızda Eylül ayı boyunca mümkün olduğunca bu sebzelere, meyvelere yer verelim.

Beslenme 3 yıl önce
Taze Asma Yaprağı Nasıl Saklanır?

Taze Asma Yaprağı Nasıl Saklanır?

Fügen Büke

Mutfaklarda kış hazırlığı deyince ilk akla gelenler reçel, salça ve asma yaprağıdır. Yaprak sarma Türk mutfağının en önemli yemeklerinden birisidir. Yaz aylarında sarma yapımında taze asma yaprakları kullanılır. Yazın üzüm bağlarından toplanan taze asma yapraklarını bozulmadan uzun süre saklayıp bulunmadığı kış aylarında da tüketebilmek için çeşitli yöntemler kullanılır. Evde kışlık yaprak hazırlayabilmeniz için bu saklama yöntemleri hakkında detaylar verilmektedir.

Şimdi Tam Zamanı 4 yıl önce
Madımak Otu

Madımak Otu

Fügen Büke

Madımak Anadolu’nun çoğu bölgesinde bahar gelince doğada kendiliğinden yetişen, genç sürgünleri yenilen bir yabani ottur. Toprak üstüne yatık sürünücü sert gövdeli, yeşil yapraklı ve çok yıllık otsu bir bitkidir. Orta Anadolu mutfağında yaygın olarak kullanılan madımak göçlerle şehirlerde de en bilinen ve en çok rağbet gören yabani otlardan birisi olmuştur. Bahar yağmurlarıyla birlikte Nisan ayında toplanmaya başlar. Toplanması ve ayıklanması biraz zahmetlidir, ancak sevilerek tüketilen lezzetli ve sağlıklı bir ottur.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Işgın - Yayla Muzu

Işgın - Yayla Muzu

Fügen Büke

Geçenlerde İstanbul'da semt pazarında gençten bir adam tezgahında hiç görmediğim bir bitki satıyordu. İlgilenip sorunca Doğu'da dağlarda yetişir, her derde devadır, genellikle çiğ olarak yenir diye anlatmaya başladı. Hemen dış kabuğunu soyup tatmam için verdi. Son derece ekşi bir tadı vardı. Kabuğu muz gibi kolayca soyularak yendiği için yayla muzu, dağ muzu, Doğu muzu, Kürt muzu, Zaza muzu olarak da bilinirmiş. Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek kesimlerinde ilkbaharda yetişen bu bitki yörede özellikle çocuklar tarafından çok sevilir, erik gibi yenirmiş. 

Yabani Otlar 4 yıl önce
Çiriş Otu

Çiriş Otu

Fügen Büke

Çiriş otu son birkaç yıldır semt pazarlarında gördüğümüz, pek tanımadığımız yabani otlardan birisi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da dağlardaki karların erimesiyle birlikte Nisan ayından itibaren bulabileceğimiz hafif tatlı, kendine özgü hoş bir aroması olan, tadı biraz pırasayı andıran çok lezzetli ve sağlıklı bir ottur. Ispanağa benzer şekilde pişirilir.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Enginar Nedir, Nasıl Temizlenir, Pişirme Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Enginar Nedir, Nasıl Temizlenir, Pişirme Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Fügen Büke

Enginar aslında bir çiçeğin tomurcuğudur. Enginarın sebze olarak tüketilen kısmı etli çiçek tablası ve brakte denilen yapraklardan oluşan baş kısmıdır. Çiçek henüz olgunlaşmadan, çiçek tablası üzerinde tüyler çıkınca enginar hasat edilir ve tüketilir. Enginar olgunlaşınca mavi-mor renkli muhteşem çiçekler açar. Çiçek açtıktan sonra artık sebze olarak tüketilemez.
Son derece estetik bir bitki olan enginar dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı sebzelerindendir. İlkbaharda çıkan ve neredeyse her derde deva olan enginarın her hali, her yemeği bir başka güzeldir. Özellikle iç bakla ve dereotu ile olan birlikteliği muhteşem bir lezzet bileşimidir.

Şimdi Tam Zamanı 4 yıl önce
Şimdi Ot Zamanıdır

Şimdi Ot Zamanıdır

Fügen Büke

Türkiye’de yabani otlar genellikle Ege mutfağı ile ilişkilendirilir. Oysa Anadolu'da yerel mutfaklarda da eski dönemlerden beri bu otlarla Ege'deki kadar çeşitli olmasa bile çok lezzetli yemekler yapılırdı. Son dönemlerdeki sağlıklı beslenme trendi ile birlikte yabani otlar artık büyük şehirlerde de tüketilmeye başlamıştır. Artık semt pazarlarında  pek çok yabani ot satılmaktadır.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Kefir Nedir, Nasıl Mayalanır ve Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir, Nasıl Mayalanır ve Faydaları Nelerdir?

Fügen Büke

Kefir Kuzey Kafkasya kökenli probiyotik bir süt ürünüdür. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan ve Kafkasyalıların sağlıklı ve uzun yaşamlarının sırrı, gençlik iksiri olduğu kabul edilen kefirin nasıl yapıldığı uzun süre gizli tutulmuştur. Kefir sütün mayalanması ile elde edilen tadı sodalı ayrana, kıvamı bozaya benzeyen fermente bir süt içeceğidir. Mayalanma sırasında oluşan karbonmonoksit sayesinde köpürme özelliği vardır. Diğer fermente süt ürünlerine göre daha farklı ve ferahlatıcıdır.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Hangi Ayda Hangi Balık Yenir?

Dilek Erol

İklimsel özellikler balığın kalitesini, tadını ve miktarını etkiler. Belli aylarda bazı balıklar daha fazla tutulurlar. Her balığın yağlandığı bir ay vardır ve balıklar yağlanınca etleri de çok lezzetli olur. Genelde yağlı balıkların ızgarası, yağsız balıkların ise kızartması yapılır. Balık alırken dikkat edilecek en önemli şey balığın taze olmasıdır. Taze balığın solungaçları kırmızı, derisi gergin, gözleri parlak ve dışa doğru, pulları sıkı, kuyruğu da dik olur. Tabii en önemlisi balık alırken balık takvimine göre seçim yapmaktır.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Gilaburu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Gilaburu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Can Göktürk

Gilaburu genellikle Kayseri ve civarında yetişen fındık büyüklüğünde, kırmızı renkli bir meyvedir. Buruk ve acımtırak bir tadı vardır, tam tadını almamış bir sirkeyi ya da üzümü andırır.

Yaşamın Renkleri 3 yıl önce
Kestanenin Faydaları Nelerdir, Besin Değeri Nedir, Nasıl Pişirilir?

Kestanenin Faydaları Nelerdir, Besin Değeri Nedir, Nasıl Pişirilir?

Fügen Büke

Kestane herkes tarafından sevilen, kış mevsimi ile özdeşleşmiş çok lezzetli, sağlıklı ve besleyici bir yemiştir. Kestane, kayıngiller familyasından Castanea cinsini oluşturan ağaçların yenilebilen tohumlarıdır. Kış akşamlarının vazgeçilmez atıştırmalığı olan kestane nişastalı yapısından dolayı yemeklerde de lezzet verici ve kıvam arttırıcı olarak kullanılır. Soğuk havalarda sıcacık kestane kebap yemenin keyfi bambaşkadır. 

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Antik Dönemde Zeytinyağı Üretimi

Antik Dönemde Zeytinyağı Üretimi

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izler Akdeniz’in tam ortasındaki Girit Medeniyeti’nde, MÖ 4500 yıllarına dek uzanmaktadır. Daha sonra Romalılar bu fotoğrafta gördüğünüz gibi zeytin tohumlarını iki taş arasında ezerek zeytinyağı elde etme yöntemini bulmuşlardır.

Yaşamın Renkleri 3 yıl önce
Ayvalık İçin Zeytin Çorbası

Ayvalık İçin Zeytin Çorbası

Nurdan Çakır Tezgin

Dünyanın halleri hallenip zeytinler yağlanırken Kuzey Ege'nin Ayvalık kıyıcığında yine bir hasat günleri daha gerçekleşiyor. Malum kutsal zeytin tanesi olgunlaştığında dalda kalmıyor hasadının yapılması gerek! 
Bu yılki hasat günleri kapsamında benim görevim zeytin çorbası pişirmek idi. Hasat günleri için yeni bir tarif bu. Bu etkinlik için ilk kez kaynatıldı. Hasat etkinliklerinin ilk günü Ayvalık Cumhuriyet Meydanı'nda kuruldu zeytin çorbamızın kazanı. Zeytin çorbasının pişmesini sabırla bekleyenler birer tutam tuz atıp çorbada tuzumuz bulunsun dediler, sonra da hep beraber tadına baktılar. Bol bulamaç kepçeler bereketle doldu taştı. Zeytin ve zeytine dair tüm şifayı içine katan bir çorbaydı. Kaynattık, dağıttık, çoğaldık yine...

Yaşamın Renkleri 3 yıl önce
Turşu Kurmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Turşu Kurmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Fügen Büke

Turşu kurmak tadına doyulmaz yaz sebze ve meyvelerini kış aylarına saklamak için geliştirilen yöntemdir. Turşu çeşitli sebze ve meyvelerin sirke ve salamura denilen tuzlu su içerisinde laktik asit fermantasyonu tekniği ile dayanıklı hale getirilmesidir. Türk mutfağının geleneksel tatlarından biri olan turşu özellikle kuru fasulye ve bakliyat yemeklerinin olmazsa olmazıdır. Turşu iştah açıcı özelliği, C vitamini açısından zengin olması, yararlı bakteriler barındırması ve kolesterolü düşürücü özelliğiyle çok sağlıklı bir gıdadır. Her sonbaharda kış aylarında yemek için turşu kurmak Türk kültüründe vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Peki kış aylarında keyifle tüketeceğimiz lezzetli turşular yapmanın püf noktaları nelerdir, turşu nasıl kurulur?

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Defneli Kiraz Sapı Çayı İle Zayıflayın

Defneli Kiraz Sapı Çayı İle Zayıflayın

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Kiraz saplarının kirazdan daha faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Yediğiniz kirazların saplarını asla atmayınız. Çünkü kiraz saplarının idrar söktürücü etkisi fazla suyun atılmasını ve vücudumuzda yakılması zor yağların metabolize edilerek vücuttan atılmasını sağlar. Bu idrar söktürücü etkisiyle böbrek taşı oluşumunu önler, detoks etkisi yaratarak toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur ve yine bu etkisiyle yüksek tansiyonu düşürerek kalbin ve damarların aşırı zorlanmasını önler ve kadınlarda özellikle sistite karşı çok faydası vardır. Kiraz saplarının stres atıcı ve sakinleştirici etkilerini de asla unutmayalım. Kiraz sapı birçok önemli minerali A, C, D, E ve K vitaminleri ile potasyum tuzlarını içinde barındırmaktadır.

Diyet 3 yıl önce
Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Pişirilir, Püf Noktaları Nelerdir?

Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Pişirilir, Püf Noktaları Nelerdir?

Fügen Büke

Zeytinyağlı taze fasulye herkesin yaptığı ama çok az kişinin hakkını verebildiği bir yemektir. Alt tarafı zeytinyağlı fasulye ne var ki diye düşünebilirsiniz ama usulüne göre yapılırsa tadına doyum olmaz, güzel değilse de kimse tadına bile bakmaz. Zeytinyağlı yemeklerin baş tacı olan zeytinyağlı taze fasulye pişirmeyi ben ne yazık ki geç öğrendim. Bu yüzden belki bazılarınızın işine yarar diye püf noktalarını da vererek kolay gibi görünen ama ciddi ustalık isteyen bu yemeğin nasıl yapıldığını paylaşmak istedim.

Yemek Hazırlama Pişirme 4 yıl önce
Haziran Ayı Meyve ve Sebzeleri

Haziran Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Haziran ayında en bol ve en lezzetli olan meyveler ve sebzeler... Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi sebzeleri ve meyveleri zamanında tüketmektir. Sofralarımızda Haziran ayı boyunca bu sebze ve meyvelere yer vermeye çalışalım.

Beslenme 5 yıl önce
Kinoa (Quinoa) Nedir, Yararları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kinoa (Quinoa) Nedir, Yararları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Sibel Göktürk

Kinoa tahıl olmayan ama tahıl gibi kullanılan Güney Amerika'daki And Dağları'nda yetişen bir bitkidir. Asırlar öncesi bölgenin yerli halkı İnka uygarlığının en önemli besin kaynağı olan bu mütevazı bitki, besin değeri keşfedilince son yıllarda çok popüler olmuşturNASA uzaya gönderilen astronotların beslenmesinde kinoa kullanmış, Birleşmiş Milletler 2013 yılını "Kinoa Yılı" ilan etmiştir.

Beslenme 5 yıl önce
Makarna Nasıl Pişirilir, Makarna Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Makarna Nasıl Pişirilir, Makarna Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Fügen Büke

Makarna çocukların ve yetişkinlerin en sevdiği yiyeceklerdendir. Son derece lezzetli, ekonomik ve besleyici olması, çabuk ve kolay hazırlanması, makarnanın dünyada çok tüketilen ve tercih edilen gıdalardan birisi olmasını sağlamıştır. Mükemmel makarna nasıl pişirilir diye sorulduğunda akla İtalyanlar gelir, çeşitli sosları, sihirli dokunuşları ile en basit makarnayı bile muhteşem bir ziyafete çevirirler. Makarna pişirmek aslında çok kolaydır, ama bazı basit kurallara uyulmazsa bir paket makarnayı berbat etmek daha da kolaydır. Tadına doyulmaz makarnalar hazırlamanın, İtalyanlar gibi makarna pişirmenin püf noktaları şunlardır.

Yemek Hazırlama Pişirme 4 yıl önce
Kuzukulağı

Kuzukulağı

Fügen Büke

İlkbaharın gelmesiyle birlikte kuzu kulağı mevsimi başlar. Kuzu kulağı otu Türkiye'nin çoğu bölgesinde doğada kendiliğinden yetişir, az da olsa kültürü yapılır. Yaprakları ince, uzun, ok şeklinde ve tüysüzdür. Tadı içerdiği oksalik asitten dolayı ekşidir, adeta limonlu gibidir. Bu doğal ekşiliğinden dolayı kuzu kulağı ile yapılan salatalara ve yemeklere limon yahut sirke konulmaz. Kuzukulağı başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde çok sevilen ve tüketilen bir ottur. Asırlar önce ilk kez Fransa'da kültürü yapılarak ülke mutfağına giren kuzu kulağı çorba, salata, güveç türü yemeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Zengin vitamin ve mineral içeren kuzukulağından besin kaynağı ve tıbbi bitki olarak yararlanılmaktadır.

Yabani Otlar 4 yıl önce
Karabuğday (Greçka) Nedir,  Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir, Nasıl Pişirilir?

Karabuğday (Greçka) Nedir, Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir, Nasıl Pişirilir?

Fügen Büke

Kara buğday diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol, obezite ve çölyak gibi çeşitli sağlık sorunlarına karşı kullanması önerilen sağlıklı besinlerden birisidir. İsminden dolayı tahıl olduğu düşünülse de karabuğday tahıl değil, kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasına ait tahıl benzeri (pseudo-cereal ) bir bitkidir. Greçka olarak da bilinir, İngilizcesi ''buckwheat'', Latincesi "Fagopyrum esculentum"dur. Karabuğdayın yenen kısmı üçgen şeklindeki tohumlarıdır. Hafif aromalı, pek baskın olmayan bulgura benzeyen bir tadı vardır.

Beslenme 4 yıl önce
Sultani Bezelye

Sultani Bezelye

Fügen Büke

Baharın en güzel sebzelerinden biri olan sultani bezelyenin mevsimi çok kısadır, en fazla 3 - 4 hafta sürer. Yaprak bezelye olarak da bilinen ve kabuklarıyla birlikte yenen bu çıtır ve lezzetli bezelyenin taneleri çok küçüktür. İngilizcesi "snow pea" olan bu lezzetli bezelyeler özellikle Çin mutfağında çok kullanılır.

Şimdi Tam Zamanı 4 yıl önce
Aromatik Otlar (Taze Baharat Otları-Herbs)

Aromatik Otlar (Taze Baharat Otları-Herbs)

Fügen Büke

Taze baharat otları olarak da bilinen aromatik otlardan Türk mutfağında en çok kullanılanları maydanoz, dereotu ve nanedir. Bu üç klasik ot dışındaki taze baharat otları ne yazık ki ülkemizde pek tanınmıyor ve yaygın olarak kullanılmıyor. Oysa taze aromatik otlar kullanarak çok farklı ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Evde saksıda bile yetiştirebileceğiniz değişik baharat otlarıyla en sıradan yemeklere bile çok özel tatlar katmak ve bunları lezzet şölenine dönüştürmek mümkün.

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Çağla

Çağla

Fügen Büke

Çağla, badem ağacı meyvesinin ham halidir. Henüz olgunlaşmamış bu meyvelerin üzeri tüylü, rengi ise açık yeşil, tadı mayhoştur. Baharın ilk ve en güzel meyvelerinden biri olan çağlanın mevsimi çok kısadır ancak birkaç hafta sürer, göz açıp kapayıncaya kadar biter. Çağla denince aklımıza hemen badem çağlası gelir. Çağlanın kelime anlamı ham meyvedir. Erik, kayısı gibi sert çekirdekli meyvelerin de yeşil ve körpe haline de çağla denir. Şimdi çağla bademin tam zamanı. Orhan Kemal'in dizelerindeki gibi "Elbette bahar güneşi parlatacak ıslak ağaçları. Ve tuza banarak erik, çağla, taze badem yiyeceğiz elbette". Tabii ki ilkbaharda tuza banarak çağla yemenin keyfi başkadır. 

Şimdi Tam Zamanı 4 yıl önce
Keten Tohumu Bilinçli Tüketilirse Mükemmel Bir Sağlıklı Yaşam Desteğidir

Keten Tohumu Bilinçli Tüketilirse Mükemmel Bir Sağlıklı Yaşam Desteğidir

Fügen Büke

Günümüzde beslenme bilincinin gelişmesiyle birlikte, gıdalar sadece beslenme aracı olarak değil, aynı zamanda sağlık üzerinde faydalı etkileri olan maddeler olarak da görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında keten tohumu sağlığa yararlı bileşikler içeren önemli bir bitkisel kaynaktır. Bitkisel Omega-3'ü en çok içeren, bir çeşit bitkisel östrojen olan lignanların en zengin kaynağı olan, yüksek oranda çözünebilir ve çözünemez lifler içeren keten tohumu şayet doğru muhafaza edilir ve bilinçli kullanılırsa ucuz, etkili ve mükemmel bir sağlıklı yaşam desteğidir.

Beslenme 5 yıl önce
Ağız Tatlılığı Kadim Reçellerimiz

Ağız Tatlılığı Kadim Reçellerimiz

Nurdan Çakır Tezgin

Reçellerin renkli dünyasına dayanamam o yüzden kulağınıza tatlı şeyler fısıldasam biraz...
Reçellerin püf noktası ne ola ki? Alırsın ya da toplarsın meyveni hatta sebzeni ve de yenilebilir çiçeğini, göz kararı yürek ayarı toz şeker ile adabınca kaynatırsın. Son taşım kaynarken reçelin miktarına göre yarım ya da bir limonun suyu ile şekerlenmesini önlersin! Bazıları köpük yapmasın ve parlak olsun diye fındık kadar sadeyağ koyar. Olabilir. Ben koymam pek.

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Turp Otu

Turp Otu

Fügen Büke

Turpotu en kolay bulunan ve sık tüketilen yabani otlardandır. Kalın, dişli kenarlı ve tüylü yaprakları olan bu otsu bitki doğada kendiliğinden yetişir. Görünümü hardal otuna benzer, ancak sarı çiçekleri olan hardal otundan farklı olarak beyaz çiçekler açar. Neredeyse tüm dünyaya yayılmış olan en önemli yabani otlardan birisidir. Ege mutfağında çok sevilen turp otunun genellikle haşlanarak zeytinyağlı, limonlu salatası ve yumurtalı-yumurtasız kavurması yapılır. 

Yabani Otlar 4 yıl önce
Farklı Bir Meyve: Ayva, Kullanım Alanları ve Sağlığa Yararları Nelerdir?

Farklı Bir Meyve: Ayva, Kullanım Alanları ve Sağlığa Yararları Nelerdir?

Fügen Büke

Ayva sonbaharda tezgahlarda yerini alan ve kış boyunca sevilerek tüketilen bir meyvedir. Türkiye dünyada en fazla ayva üreten ülkedir. Avustralya hariç bütün dünyada yetişir. Ayvanın sadece meyvesinden değil boya, parfüm, kozmetik ve ilaç yapımında çekirdeklerinden, çiçeklerinden ve yapraklarından da yararlanılır. Çiğ olarak tüketmek yerine genelde pişirilerek yenilen ayva dünya mutfaklarında yaygın kullanılmaktadır. Ayva pişirildiğinde bambaşka olur.

Şimdi Tam Zamanı 5 yıl önce
Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Zerdeçal, Bal, Zencefil Karışımı

Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Zerdeçal, Bal, Zencefil Karışımı

Sibel Göktürk

Kış aylarında zerdeçal, bal ve zencefille hazırlayabileceğiniz doğal karışım soğuk algınlığına ve gribe karşı son derece etkilidir. Öksürük ve ses kısıklığını giderir, boğaz ağrılarına ve bademciğe iyi gelir. Zerdeçal üst solunum yolu enfeksiyonu, astım, bronşit ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda etkilidir. Bal ağrı giderici ve balgam söktürücüdür. Zencefil solunum yollarını açan doğal bir antiseptiktir.

Beslenme 4 yıl önce
Kabartma Tozu ile Karbonat Arasında Ne Fark Vardır?

Kabartma Tozu ile Karbonat Arasında Ne Fark Vardır?

Fügen Büke

Kabartma tozu ve karbonat unlu karışımların kabarmasını sağlamak için kullanılan malzemelerdir. Her ikisi de hamur işlerini kabartmaya yarar ama bu malzemeler birbirinin yerine kullanılamaz. Peki bunların arasında ne fark vardır, niçin bazı tariflerde kabartma tozu, bazılarında karbonat ve bazılarında ise her ikisi birlikte kullanılır?

Malzemeler 5 yıl önce
Maş Fasulyesi Nasıl Filizlendirilir?

Maş Fasulyesi Nasıl Filizlendirilir?

Nesrin Kismar

Siyah soya fasulyesi olarak da bilinen maş fasulyesi ile çok değişik ve güzel yemekler yapılabilir. Maş fasulyesini filizlendirip salatalarda ve yemeklerde kullanmak da mümkün. Maş fasulyesini filizlendirmek çok zevkli ve zahmetsiz bir süreç. Maş fasulyesi tam bir vitamin ve mineral deposu. A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri içeriyor. Üstelik filizlendirilen baklagil ve tohumlar öncekinden 8 kat daha fazla vitamin içeriyor. Kalp hastalıkları, diyabet ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri var.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Balkabağı

Balkabağı

Fügen Büke

Ekim ayından itibaren tezgahlarda yerini alan balkabağı kış aylarının en sağlıklı ve lezzetli meyvelerinden birisidir. Muhteşem rengi, sevimli görünümü ve harika tadı ile kış boyunca sofralarımızı şenlendirir. Bal kabağını tatlı dışında diğer yemeklerde de kullanarak tükettiğimiz miktarı arttırabilir, böylece bu lezzetli, besleyici ve sağlıklı besinden daha fazla yararlanabiliriz.

Şimdi Tam Zamanı 5 yıl önce
Simit Krutonla Çorbalara Lezzet Katabilirsiniz

Simit Krutonla Çorbalara Lezzet Katabilirsiniz

Fügen Büke

Çorbalara ve salatalara konulan küp şeklinde kızartılmış çıtır ekmek parçalarını simitle de hazırlayabilirsiniz. Bunun için sokak simitlerini biraz bayatladıktan sonra ince ince dilimleyip teflon tavada, yağlamadan tost makinesinde veya 150 derecede ısıtılmış fırında kızarıp çıtır çıtır olana pişirin. Simit krutonlar çorbalara ve salatalara bambaşka bir lezzet katıyor. Simit krutonları kapaklı bir kavanozda galeta gibi saklamak da mümkün. Bayat simitleri değerlendirmek için çok iyi bir yöntem. 

Yemek Hazırlama Pişirme 4 yıl önce
Tükenmez; Eski Zamanlarda Soğuk Kış Günlerinin Geleneksel Mayalı İçeceği

Tükenmez; Eski Zamanlarda Soğuk Kış Günlerinin Geleneksel Mayalı İçeceği

Nurdan Çakır Tezgin

Karlı bir Bursa akşamındayız... Amcam, yengem, henüz çok küçük olan kuzenlerim ve kardeşlerim ile bizim evin oturma odasındayız. O yıllarda radyodan başka evlerimize sızan dış mihrak sesi yok! Tedirgin edici melodisi ile dram derecesini az çok kestirebildiğimiz radyo tiyatrosu saati değilse eğer radyomuz kapalı. Babam, ajans haberlerini kaçırmıyor, annemin favorisi “Yurttan Sesler ya da Türk Sanat Müziği Korosu” ha bir de arkası yarın saati. Radyomuz kapalıysa kesin konçerto saati filan!
Uzun kış gecelerindeyiz zamanın…

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Boza

Boza

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Boza başta deri kanseri olmak üzere kanser önleyici bir özelliğe sahiptir. Bozanın dünyadaki yayılışı Türklerin göçleriyle gerçekleştiği için bir Türk içeceği olarak bilinir. Mayalı ve gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olan bozada laktik asit, nikotinik asit gibi son derece kıymetli asitler de üretildiğinden, bozanın faydaları saymakla bitmez. Kış aylarının bu güzel Türk içeceğinden bol bol içelim ve sevdiklerimize ikram edelim.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Kışın Kilo Almamak Mümkün

Kışın Kilo Almamak Mümkün

Fügen Büke

Havaların soğumasıyla birlikte yazın dikkat edilen beslenme alışkanlıkları teker teker rafa kaldırılmaya başlanır. Sıvı tüketimi azalır, şekerli ve yağlı besinlere yönelim artar, günlerin kısalması öğün düzenini etkiler ve havaların soğuması ile kapalı yerlerde daha çok vakit geçirildiğinden hareketsizlik de artış gösterir.
Güzelim kış aylarında fiziksel aktivite azaldığı, uzayan gecelerde televizyon karşısında daha fazla zaman geçirildiği ve bir yandan da besin alımı arttığı için kilo almak kaçınılmaz hale gelir. Eh, bir de kalın kıyafetler bir nevi sığınak olunca, kilo kontrolünde ihmal dozu artabilir.

Beslenme 4 yıl önce
Limon Tuzu Nedir, Nasıl Elde Edilir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Limon Tuzu Nedir, Nasıl Elde Edilir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Fügen Büke

Toplumda limon tuzu olarak bilinen kimyasal sitrik asit renksiz ve kristal yapılı organik bir bileşiktir. Çoğu meyve ve sebzede doğal olarak bulunan başlıca organik asitlerden biridir. Meyve ve sebzelere ekşi tadını veren bu asit özellikle narenciyelerde (sitrus) bulunduğu için sitrik asit adı verilmiştir. Gıda sektöründe en yaygın kullanılan katkı maddelerinden biridir.

Malzemeler 4 yıl önce
Genel İstek Üzerine Tarhana

Genel İstek Üzerine Tarhana

Nurdan Çakır Tezgin

Bitim kanlandı! 
Çok hoşuma giderdi bu söz eskiden. Çocukken hastalanıp da iyileşmeye başladığımızda muzuratlık yaramazlıklar yapınca annem; "bitiniz kanlandı değil mi?" diye paylardı beni ve kardeşlerimi... Annemin meşhur sözüdür bu. 
Bitim kanlandı ya, başladım yine döktürmeye...
Soğuk algınlığımı tamamen üzerimden atamadan, yüzlerce yarım iş üşüşünce belleğime hadi bakalım yat yatabilirsen. Biriken e-postalara yanıt verirken çoğu zaman bir öykünün içinde bulduğum oluyor kendimi. Ahh bir bakıyorum etrafımda sözcükler uçuşuyor ve almış başımı gidiyorum! Gelen mektuplar içinde tarhana mevzusu ilk sıralardaydı. Herkes merak ediyor Aşçı Fok'un tarhanasını ve içindeki şifa-ı kudretini?

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Aldığı Kadar Un ve Kulak Memesi Kıvamı Ne Demektir?

Aldığı Kadar Un ve Kulak Memesi Kıvamı Ne Demektir?

Fügen Büke

Hamur işi tariflerinde sık kullanılan "alabildiği kadar un" ve "kulak memesi kıvamı" çoğu kişi için anlaşılmaz ve sinir bozucu tanımlamalardır. Tecrübeli olmayanlara hiçbir şey ifade etmez. Bazıları bu ifadeleri gördüğü an bırakın o tarifi uygulamayı, gerisini okumaktan bile vazgeçer. Peki böyle sayısal olmayan ölçü birimleri yerine net ölçüler kullanmak mümkün değil midir, eğer değilse tecrübeli olmayanların kafasını karıştıran bu ifadeler nasıl anlaşılır bir biçimde izah edilir?

Yemek Hazırlama Pişirme 4 yıl önce
Hangi Sebze ve Meyveler Buzdolabında Saklanmaz?

Hangi Sebze ve Meyveler Buzdolabında Saklanmaz?

Fügen Büke

Bazı sebze ve meyveleri uzun ömürlü olsunlar diye buzdolabında saklamak sanılanın aksine çabuk bozulmalarına, vitamin değerlerinin azalmasına neden olur.
Peki bunlar hangi sebze ve meyvelerdir, nasıl saklamak gerekir?

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Creme Fraiche (Taze Krema) Nedir, Evde Nasıl Yapılır?

Creme Fraiche (Taze Krema) Nedir, Evde Nasıl Yapılır?

Fügen Büke

Taze krema, Crème Fraiche (telaffuzu: krem freş) Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılan Türkiye'de bulunmayan bir üründür. Bizdeki süt kremalarından farkı içinde enzim ve canlı bakteri olmasıdır. Hafif ekşi bir tadı, yoğun bir kıvamı ve kadifemsi bir dokusu vardır. Yabancı yemek tariflerinde yaygın olarak kullanılır ve içine girdiği tüm yemeklere kremadan çok daha fazla lezzet verir. Kremanın yakıştığı bütün yemeklerde, çorbalarda, makarnalarda, tartlarda, tatlılarda, kişlerde kullanılır. Ayrıca kahvaltıda kızarmış ekmeğin üzerine sürülüp reçelle birlikte yenir. Süt kreması açıldıktan sonra sadece 2-3 gün, taze krema ise yaklaşık 2 hafta dayanır. Creme Fraiche denilen taze krema evde kolayca yapılabilir.

Malzemeler 4 yıl önce
Yapraklarını Kullandığınız Taze Nanenin Saplarını Toprağa Ekerseniz Filizlenir

Yapraklarını Kullandığınız Taze Nanenin Saplarını Toprağa Ekerseniz Filizlenir

Sibel Göktürk

Genellikle taze nanenin yaprakları yenir, sapları atılır. Oysa nanenin saplarını saksıya veya bahçeye ekerek kolayca filizlendirebilirsiniz. Böylece naneye ihtiyacınız olduğunda dalından koparılmış taze nane yiyebilirsiniz. Peki nane sapları nasıl ekilir, nasıl filizlendirilir? 

Yaşamın Renkleri 4 yıl önce
Keten Tohumunu Yumurta Yerine Kullanabilirsiniz

Keten Tohumunu Yumurta Yerine Kullanabilirsiniz

Fügen Büke

Keten tohumu sadece vejetaryenler ve veganlar için değil, herkes için çok önemli bir beslenme desteğidir. Keten tohumu vücudun üretemediği çok önemli bir bitkisel Omega 3 kaynağıdır. Özellikle vejetaryenler ve veganlar vücudun üretemediği Omega 3 yağ asitlerini balık ürünlerinden alamadıkları ve yumurta yemedikleri için beslenmelerinde keten tohumuna yer veriyorlar. Yumurta yerine öğütülmüş keten tohumunu su ile karıştırarak çeşitli tariflerde kullanmak mümkün. Keten tohumu suyu emerek şişer ve jelimsi bir kıvam alır. Sonra bu jel kıvamındaki karışım pasta, kurabiye, ekmek gibi hamur işlerinde veya köfte, mücver gibi yemeklerde yumurta yerine rahatça kullanılabilir. Yumurta alerjisi olanlar için de çok iyi bir alternatif olan bu karışımı evde yumurta kalmadığı zaman da kullanabilirsiniz.

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Kabak (Sakız Kabağı)

Kabak (Sakız Kabağı)

Fügen Büke

Kabak kavun, karpuz, salatalık ve acur gibi bitkiler ile birlikte kabakgiller (Cucurbitaceae) familyası içinde yer almaktadır. Ilıman ve sıcak iklim sebzesi olan kabakların pek çok çeşidi vardır. Kabaklar yazlık ve kışlık kabaklar olarak gruplandırılmaktadır. Yazlık kabaklar ise Sakız, Girit, Su ve Asma kabaklarıdır. Kabak meyvelerinden yararlanılan sebzelerdendir. Girit ve Sakız kabağı gibi yazlık kabaklar meyveleri henüz olgunlaşmadan hasat edilmekte ve tüketilmektedir. Kışlık kabaklar ise meyveleri olgunlaştıktan sonra tüketilen ve meyveleri yazlık kabaklara göre çok daha iri olan çeşitlerdir. Kabak denildiğinde ilk akla gelen sakız kabağıdır. Latincesi Cucurbita pepo olan sakız kabağı en iyi bilinen ve en çok tüketilen açık yeşil renkli, silindir şeklindeki yemeklik kabak cinsidir. 

Şimdi Tam Zamanı 4 yıl önce
Vişne

Vişne

Fügen Büke

Vişne görünümü kiraza benzeyen, tadı ise kiraza göre çok ekşi olan bir meyvedir. Kiraza göre daha sulu ve yumuşak kabukludur. Doğal asit içerdiği için ekşi ve keskin bir tadı vardır. Sulu bir meyvedir ve fazla dayanmadığı için kısa sürede tüketilmelidir. Temmuz ayında olgunlaşıp tezgahlarda yerini alan vişne özel bir meyvedir, diğer meyvelerden oldukça farklıdır. Ekşi tadından dolayı taze meyve olarak yemeye pek uygun olmadığı için sofralık tüketimi fazla değildir. Ancak mutfağa en yakışan meyvelerden birisi olan vişne kullanıldığı bütün tariflere inanılmaz bir lezzet katar. Genellikle reçel, marmelat, şurup, komposto, meyve suyu ve likör yapılarak tüketilir. Muhteşem tadıyla ve aromasıyla pastalara, tatlılara ve bazı yemeklere çok yakışır. Vişne kurutularak veya dondurularak saklanabilir.

Şimdi Tam Zamanı 4 yıl önce
Patates Kızartmanın Püf Noktaları

Patates Kızartmanın Püf Noktaları

Fügen Büke

Patates kızartmasını sevmeyen yoktur. Patates kızartmakta ne var, çok basit diyorsanız çoğu kişi için pek de öyle kolay değildir patatesleri çıtır çıtır, sapsarı kızartabilmek. Peki patates nasıl kızartılır, nedir bu işin sırrı?

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Yaz Günlerinde Oruç

Yaz Günlerinde Oruç

Nurdan Çakır Tezgin

Orucun sürdürülebilirliği üzerine serince geçecek yaz günleri dileklerimi kabul edin lütfen.
Yaz sıcaklarına uyarlanmış bir beslenme şekliyle oruç, tam 30 gün boyunca nasıl sağlıklı sürdürülebilir? Evet, bu yazıların asıl amacı bu. Yaz günleri oruç, oruç günlerinde yaz nasıl en rahat geçirilir?

Ramazan ve Oruç 1 yıl önce
Ocak Ayı Meyveleri Ve Sebzeleri

Ocak Ayı Meyveleri Ve Sebzeleri

Miray Can

Ocak ayında en bol ve en lezzetli olan meyvelerle sebzeler aşağıda listelenmiştir.
Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi sebzeleri ve meyveleri mevsiminde tüketmektir. Sofralarımızda Ocak ayı boyunca mümkün olduğunca bu sebzelere ve meyvelere yer verelim.

Beslenme 3 yıl önce
Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Yoğurt Yapabilirsiniz

Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Yoğurt Yapabilirsiniz

Fügen Büke

Eskiden Anadolu'da yoğurt yaparken sütü mayalamak için yoğurt olmazsa yerine bazı bitkiler kullanılırmış. Bunlar arasında kuzu kulağı otu, yoğurtotu, çayırotu, gölemez, gürgen yaprağı, cücük armudu, çam kozalağı, meşe palamudu, enginarın tüylü kısmı, incir yaprağının ve meyvesinin sütü gibi çok değişik bitkiler var. Diğerleri ile gerçekten yoğurt mayalanır mı bilmiyorum, bulursam deneyip paylaşırım. Ama son derece yararlı bir bitki olan kuzukulağı ile yoğurt ve hatta peynir bile yaptım.

Yaşamın Renkleri 4 yıl önce
Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Peynir Yapımı

Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Peynir Yapımı

Fügen Büke

Kuzukulağı bitkisini araştırırken, eski dönemlerde bu otu maya gibi kullanıp yoğurt yaptıklarını okudum. Bitkilerle yoğurt mayalama konusu çok ilgimi çekti, mutlaka denemeye karar verdim. Laponya'da ise kuzukulağındaki bir enzim peynir yapımında maya yerine kullanılıyordu. 
Hemen kuzukulağı ile yoğurt yapmayı denedim. Hikayesi biraz uzun, yoğurdu yapmasına yaptım fakat tarifini netleştiremedim. Ancak azimliyim, yakında yapıp sitede paylaşacağım. Başarısız bir yoğurt yapım sürecinde kuzukulağının peynir yapımında da kullanıldığını hatırladım ve sonuçta gayet güzel, tadı lor peynirine benzeyen bir peynir oldu.

Yaşamın Renkleri 4 yıl önce
Kazayağı Otu

Kazayağı Otu

Fügen Büke

Kaz ayağı Ege yöresine özgü çok lezzetli bir ottur. Doğada kendiliğinden yetişen görünümü maydanozu andıran bir bitkidir. Yaprakları maydanoza göre daha sert ve dayanıklıdır. Kazayağı adını taşıyan birkaç bitki vardır. Verilen bilgiler fotoğraftaki maydanoza benzer bitkiye aittir. Kök kısmı kırmızı ve beyaz olan türleri vardır.

Yabani Otlar 4 yıl önce
Filizlendirme veya Çimlendirme Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Filizlendirme veya Çimlendirme Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Fügen Büke

Çimlendirme veya filizlendirme ilk kez Çinliler tarafından uygulanan bir yöntemdir. Milattan önce 26. yüzyılda Çin'de soya fasulyesi filizleri insan doğasını desteklemede ve hastalıkları iyileştirmede ilaç olarak kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde Aztekler ve Kuzey Amerika yerlilerinden Navajolar da bazı baklagilleri çimlendirmişlerdir.
Çimlendirme baklagillerin ve tahılların besin değerini arttırmanın en çabuk ve en kolay yoludur. Tohumlar çimlendirildiğinde bileşimlerindeki vitaminlerin, minerallerin ve enzimlerin değeri büyük oranda artar. Baklagilleri ve tahılları filizlendirerek vitamin içeriklerini 8 katına kadar arttırmak mümkündür. Özellikle yeşil sebze ve meyvenin az olduğu kış aylarında ya da vegan, vejetaryen beslenmede çok önem taşıyan taze gıdalar filizlendirme ile kolayca elde edebilmektedir. Evde kolayca uygulanabilen filizlendirme çok eğlenceli ve zevkli bir süreçtir. Ayrıca bu filizler tohumlara göre daha düşük kalorilidir, kolay hazmedilir ve daha çabuk pişerler.

Beslenme 4 yıl önce
Radika (Kara Hindiba)

Radika (Kara Hindiba)

Fügen Büke

Radika aslında hepimizin bildiği, çocukken üflediğimizde tohumları tüy tüy dağılıp uçuşan, beyaz top görünümündeki bitkidir. Nisan Mayıs aylarında tarla kıyılarında, kırlarda, çayırlarda papatyaya benzer, hafif kokulu güzel sarı çiçekler açar. Olgunlaşınca ince tüylere sahip küçük tohumları en hafif bir esinti ile çok uzaklara gider. Tohumları genellikle rüzgarla çevreye yayılır ve bu tohumların çimlenmesi ile çoğalır. Bu yüzden en yayılmacı, istilacı bitkilerden birisidir. Dünya çapında doğada kendiliğinden yetişen bitkiler arasında en yaygın olan bitki türlerinden birisidir. Çimenliklerde ve tarlalarda rahatsız edici yabani ot olarak görülen radika yenilebilen çok yararlı bir bitkidir, ayrıca tıbbi amaçla da kullanılır. 

Yabani Otlar 4 yıl önce
Mor Biber

Mor Biber

Fügen Büke

Siyah biber veya mor sivri biber denilen bu biberi ilk kez pazarda gördüm. Rengi patlıcana, görünümü ise yeşil bibere benziyordu. Tadı gayet güzeldi, aromalı ve tatlı yeşil biber lezzetindeydi. Çok değişik ve yeni bir ürün olduğu için mor biber nedir araştırdım ve paylaşmak istedim. Öncelikle GDO'lu bir ürün değil, biberin genetiğiyle ilgili bir oynama yapılmadan Antalya'da bir tohum firması tarafından yeşil sivri biberde ıslah çalışması yapılarak üretilmiş. Fethiye ile Mersin arasındaki bölgede yetiştiriliyormuş.

Yaşamın Renkleri 4 yıl önce
Kabartma Tozu ve Karbonatın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kabartma Tozu ve Karbonatın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Fügen Büke

Kabartma tozu ve karbonat unlu karışımların kabarmasını sağlayan iki önemli malzemedir. Eğer kullandığımız kabartma tozu veya karbonat bayatsa pasta, kek, kurabiye ve hamur işleri kabarmaz, sonuç başarılı olmaz. Devamlı bu tür şeyler pişirmiyorsak evde mutfak dolabında bekleyip duran malzemelerin bayatlama riski vardır. Aslında kabartma tozu ile karbonatın bayat olup olmadığı çok basit bir testle kolayca anlaşılır. Nasıl mı?

Malzemeler 4 yıl önce
Şevketi Bostan

Şevketi Bostan

Sibel Göktürk

Şevketi bostan Girit mutfağına özgü, Ege'de çok sevilen ve tüketilen otlardandır. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki tarla kenarlarında, bahçelerde ve kırlarda yabani olarak yetişir. Denize yakın tepelerde ve dağlarda da görülür. Yeşil güdük dikenleri, uzun beyaz kökleri olan şevketi bostan aslında bir kök bitkisidir. Kasım ayında çıkar ve bahar gelince sezonu biter. Şevketi bostan semt pazarlarında çoğu zaman leğenlerde kökleri ayıklanmış olarak dikenli yaprakları ile birlikte satılır. Güney ve Orta Ege'de genellikle kök kısımları, diğer bölgelerde ise dalları ve yaprakları daha çok kullanılır.

Yabani Otlar 4 yıl önce
Maya Nedir, Maya Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Maya Nedir, Maya Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Fügen Büke

Maya tek hücreli bir mikroorganizmadır. Doğada genellikle meyve, çiçek gibi şeker olan ortamlarda yaygın olarak bulunur. Bir çeşit mantar olan mayanın pek çok çeşidi vardır. En önemli maya  türü ise bira mayası olarak bilinen "Saccharomyces cerevisiae"dır. Başta ekmek olmak üzere çeşitli unlu mamullerin, bira ve şarap gibi içkilerin üretiminde kullanılır.

Malzemeler 4 yıl önce
Tartı (Süt Katığı)

Tartı (Süt Katığı)

Nurdan Çakır Tezgin

İzmir'in ilçe ve köylerinin ağız tadı "tartı" denilen süt katığı. Başta makarna olmak üzere tüm hamur işlerinde kullanılır. Ayrıca çorba üzerine kızdırılıp dökülür, yumurta kırılarak yenir, tavuk ve etlerin soslarına pek yakışır.

Yaşamın Renkleri 4 yıl önce
Beşamel Sos Nasıl Yapılır, Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Beşamel Sos Nasıl Yapılır, Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Fügen Büke

Beşamel sos Fransız mutfağına ait, çeşitli dünya mutfaklarında çok yaygın kullanılan temel soslardandır. Yapımında sadece tereyağı, un ve süt kullanılan, tüm beyaz sosların temelini oluşturan bir ana sostur. Eşit ölçüde tereyağı ve unu ateşte kavurarak hazırlanan roux denilen meyaneye yavaş yavaş süt ekleyip karıştırarak boza kıvamında, beyaz kadifemsi bir sos elde edilir. Aynı meyaneye süt yerine et veya tavuk suyu eklenerek velute sos hazırlanır. Sıcak beşamel sosun içine parmesan veya gravyer peyniri eklenirse morney sos, krema eklenirse krem sos olarak adlandırılır, bu soslara ve benzeri diğer beyaz soslara temel oluşturur.

Yemek Hazırlama Pişirme 4 yıl önce
Şubat Ayı Meyve ve Sebzeleri

Şubat Ayı Meyve ve Sebzeleri

Miray Can

Sağlıklı beslenmek için meyveleri ve sebzeleri mevsiminde tüketmek gerekir. Hangi ayda hangi meyve sebze yetiştiğini bilip buna göre beslenmek sağlık açısından önemlidir. Şubat ayında en bol ve en lezzetli olan meyveler ve sebzeler aşağıda listelenmektedir.

Beslenme 4 yıl önce
Balkabağı

Balkabağı

Nurdan Çakır Tezgin

İyi mi oldu kötü mü bilmem, Manisa’dan koca bir balkabağı geldi. Getiren de gönderen de sağolsun, sağolsun da Turgay bu işten hiç memnun değil! Günlerdir bu koca kafalı kabak efendiyle boğuşuyoruz. Kalın kabuğunu kesmekte zorlandığımdan soyup ayıklama işi evimizin erkeğinin. Önce parçalara ayırsan yeterli demiştim, sonra kabukları da soyulacak filan derken, tartmadık ama firesiz on kilo kadar balkabağımız oldu.

Şimdi Tam Zamanı 5 yıl önce
Limonu Dondurarak Saklayabilirsiniz

Limonu Dondurarak Saklayabilirsiniz

Fügen Büke

Limonun dondurarak saklanabileceğini yıllar önce Can Ataklı'nın köşe yazısından öğrenmiştim. Kesinlikle harika bir limon saklama ve kullanma yöntemi, üstelik sonuç da muhteşem oluyor. Derin dondurucuya koyduğunuz limonu, lazım olduğu zaman hemen buzluktan çıkarıp rendeleyip kullanıyorsunuz. Böylece her zaman elinizin altında taze limon oluyor ve limonun tamamından yararlanıyorsunuz. Ayrıca limonun kabuğundaki C vitamini içine göre çok daha fazla imiş.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Tatlı Patates Nedir, Nasıl Pişirilir, Yararları Nelerdir?

Tatlı Patates Nedir, Nasıl Pişirilir, Yararları Nelerdir?

Sibel Göktürk

Bugüne kadar Türkiye'de fazla bilinmeyen lezzetli ve besin değeri yüksek bir sebze olan tatlı patates artık bazı büyük marketlerde satılmaya başladı. Tatlı patates (Ipomoea batatas), Convolvulaceae familyasından yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bir bitki türüdür. Bildiğimiz patatesle hiçbir alakası olmayan, tamamen farklı bir sebzedir. Tatlı patatesin yaprakları ve filizleri yenirken, patatesin yumruları dışındaki bölümleri yenmez ve de zehirlidir. Tatlı patatesin anavatanı Orta Amerika ile Güney Amerika'nın kuzey-batı bölümleridir.

Şimdi Tam Zamanı 5 yıl önce
Tek Malzemeyle Evde Krema Kıvamında Dondurma Yapabilirsiniz

Tek Malzemeyle Evde Krema Kıvamında Dondurma Yapabilirsiniz

Fügen Büke

Şekersiz, sütsüz ve de yumurtasız tek malzemeyle yapılan bir dondurma tarifi. Hem de bu malzeme bir meyve; muz... Muzlu dondurmanın kremamsı bir kıvamı var, son derece lezzetli, yapması da çok kolay sihir gibi. Çocuklar bu sağlıklı ve lezzetli dondurmayı sadece yemeyi değil, siz hazırlarken izlemeyi de çok sevecekler. Gluten içermeyen bu dondurmayı çölyaklılar, yumurta ve süt alerjisi olanlar rahatça yiyebilir...

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Türkiye'de Az Bilinen Bir Akdeniz Çerezi: Tirmis

Türkiye'de Az Bilinen Bir Akdeniz Çerezi: Tirmis

Fügen Büke

Tirmis Akdeniz ülkelerine özgü ıslak bir çerezdir. Türkiye'de ise bazı yöreler dışında pek tanınmamaktadır. Antalya yöresinin yerel lezzetlerindendir, Tirmisçi denilen seyyar satıcılar tarafından hazırlanıp sokaklarda satılmakta, evlerde de yapılmaktadır. Konya ve Isparta'da ise termiye adıyla bilinmektedir.

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Zehra Şener

Türk kahvesi dendiğinde arkadaşlarımın akıllarına hemen ben gelirim. Çay içmem, günde 3 tane kahve içerim. Kahvem güzel olmalı, okkalı az şekerli ve köpüklü olmalıdır. Herkesin yaptığı kahveyi beğenmem ve her yerde kahve içmem, kahve içmenin bir adabı vardır. Kahvenin köpüğü, endamı derken Türk kahvesi bizim mutfağımıza özgü bir lezzettir, bir kültürdür. Kahve suyun içinde değiştiği gibi suyun rengini de değiştirir ve ortaya çok güzel bir tat çıkarır. Kahve bir içimlik ve yavaş yavaş tadı çıkarılan bir lezzettir. Diyeceğim odur ki ben tam bir kahve tiryakisiyimdir. Kahve nasıl pişirilir derseniz ben kahve pişirirken şu kurallara uyarım.

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Artan Yemekler Nasıl Değerlendirilir?

Artan Yemekler Nasıl Değerlendirilir?

Zehra Şener

Evimizde her zaman artan yemekler olur. Eğer çevremizde sokak hayvanları yoksa çöpe atmak hiç yapamadığımız bir şeydir. Ben de rahmetli annemden öğrendiğim yöntemleri sizlerle paylaşmak istedim;
Tabii ki bu artan yemekleri fazla bekletmeden, bakteri yuvası olmadan değerlendirmek gerekir. Aksi halde gıda zehirlenmesine yol açar. Eğer kalan yemekleri hemen değerlendirmeyecekseniz derin dondurucuya kaldırın. Benim artan yemeklerden değerlendirdiklerim genellikle pilavlar, makarnalar, patates yemeği, ekmek artıkları, börekler, sebze yemekleri, sebzelerden artanlar, bayatlayan kekler ve kurabiyeler...
Peki kalan yemeklerle neler yapıyorum...

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Yeşil Mercimek

Yeşil Mercimek

Nurdan Çakır Tezgin

Önemli günlerde mercimek pişirmek adettendir halk arasında.
Bazı yerlerde inşaatı bitmiş yeni bir evin ilk yemeği olarak mercimek vurulur ateşe. Fazla ihtimam edilmez, eşyalar henüz ortadayken ev daha yerleşmeden ot-ocak acilen kurulur ve ateşe çukurca bir tencere oturtulur. Zeytinyağında soğan kavurma kokusu yeni evin içine iyice yayıldığında, ardından suda birkaç saat bekletilmiş yeşil mercimekler, salça ve tuzu biberi, suyu da ilave edilip bir saat kadar kısık ateşte tıkırdatılır. Bu sırada yeni ev, mercimek yemeği kokusuyla ev olma havasına girmiş olur ve yeni eve alışma güçlüğü çeken ev sakinlerini bu koku gönülden sarmalar.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Ghee - Saf Yağ - Sade Yağ Nasıl Yapılır?

Ghee - Saf Yağ - Sade Yağ Nasıl Yapılır?

Serap Kılınç

Ghee yaptım...!
Ghee tuzsuz tereyağından elde edilen saf yağdır. İngilizce'de ve Almanca’da “Ghee” olarak adlandırılan bu yağ özellikle Hindistan, Pakistan ve Bangalde'te yaygın olarak kullanılan saf yağdır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya özgü sade yağa benzer.
Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine mutfağımda artık sağlıklı olduğu için Ghee kullanıyorum... Önceleri bu yağı Berlin'de organik ürünlerin satıldığı özel marketlerden çok pahalıya satın alıyordum... Sonra nette biraz araştırarak evde yapmaya başladım...

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Pekmez, Nar Ekşisi ve Balzamik Sirke

Pekmez, Nar Ekşisi ve Balzamik Sirke

Nurdan Çakır Tezgin

Yenilik denilen şey; eskinin külleri içinden yeniden doğmaktır aslında! Görüntü ve tadıyla yeniden kıymetlenip satış reyonlarında boy gösteren eski yöresel ürünler, meraklı ve yaratıcı yemek üstatlarının tavsiye ve methiyeleriyle öne çıkardıkları lezzetler silsilesidir. Akdeniz ve Ege köylülerinin, yüzyıllardan beri kullandığı “nar ekşisi” diye bilinen özgün tadı bugün market raflarında görüyorsak bunun başka açıklaması olabilir mi?

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Güneş Ocağı Nedir ve Güneşle Nasıl Yemek Pişirilir?

Güneş Ocağı Nedir ve Güneşle Nasıl Yemek Pişirilir?

Abdullah S. Paksoy

Yaz aylarında günde iki öğün yemeği kolayca pişirebilen çevreci bir yöntem olan “Güneş Ocakları”nı kullanmaya uygun bir coğrafyada yaşıyoruz ve böyle yöntemlere çok ihtiyacımız var.
Dünyamızda yaşayan insan sayısı gittikçe artıyor. Daha çok insanı barındırmak ve beslemek zorunda olan gezegenimizi her yıl daha çok kirletiyoruz. Küresel ısınmanın neticeleri apaçık ortada. İklimler değişti, artık New York kentine kadar ulaşan kasırgalar görmekteyiz.

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Vanilya ile Vanilin Aynı Şey midir, Değilse Aralarında Ne Fark Vardır?

Vanilya ile Vanilin Aynı Şey midir, Değilse Aralarında Ne Fark Vardır?

Fügen Büke

Vanilya ile şekerli vanilin neredeyse bütün kek, kurabiye, sütlü tatlı tariflerinde yer alır. Yaygın bir kullanım alanı olan dondurma ve çikolata üretiminde de kullanılan çok sevilen bir aroma vericidir. Peki vanilya ile marketlerde paket içinde satılan şekerli vanilin aynı şey midir? Kesinlikle hayır… Peki bu ikisinin birbirinden ne farkı vardır?

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Ev Ortamında Zeytinyağı Saklamanın Koşulları

Ev Ortamında Zeytinyağı Saklamanın Koşulları

Nurdan Çakır Tezgin

Zeytinyağını uzun süre saklamak için ne yapılmalıdır?

Malzemeler 5 yıl önce
Yumurta Nasıl Saklanır, Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yumurta Nasıl Saklanır, Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Fügen Büke

Çoğu kişi yumurta aldığı zaman eve gelince yumurtanın kartonunu atar ve buzdolabındaki yumurta raflarına yerleştirir. Ancak doğru olanı yumurtayı her zaman buzdolabında kendi kartonunun içinde saklamaktır.
Çünkü;

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Oruç ve Su

Oruç ve Su

Nurdan Çakır Tezgin

Oruç, ruhu ve bedeni terbiye etmek üzere tutulduğuna göre yiyecek çeşitliliği konusunda abartıya gerek duyulmamalı. İftar ve sahur sofralarında bin bir çeşit değil, gerekli besinler amaca hizmet edecek niyet ve zihniyette kotarılmalı.
Gerçekten amaç ruhu ve bedeni sağaltmak, sağlığı korumak ise tabii!
O yüzden, alışılmış çeşidi bol iftar ve sahur sofralarına burada yer vermek istemiyorum.

Ramazan ve Oruç 5 yıl önce
Alışılmadık Bir Oruç Menüsü

Alışılmadık Bir Oruç Menüsü

Nurdan Çakır Tezgin

Nihayet ilk iftar menüsüne sıra geldi!

Yeşil mercimek çorbası
Sirkeli biber
Domatesli roka salatası (sızma zeytinyağlı)
Zeytin ve peynir tabağı
Karpuz
Bol çörek otlu ve susamlı Ramazan pidesi (evde yapabiliyorsanız daha da iyi)

Ramazan ve Oruç 5 yıl önce
Arapsaçı (Rezene) İrziyan, Raziyane, Mayana, Maraton (Maratuwo)

Arapsaçı (Rezene) İrziyan, Raziyane, Mayana, Maraton (Maratuwo)

Nurdan Çakır Tezgin

Rezene / Foeniculum Vulgare, Fructus, Foeniculi
Arapsaçı, Foeniculi fructus /meyve(tohum)
Foeniculum, Foeniculi aetheroleum
Maydanozgiller (Apiaceae) familyasından kokulu otsu bitkidir. (Oysa dereotugillere ne kadar benziyor!) Raziyene olarak da bilinir. Anayurdu Güney Avrupa ve Anadolu’dur. Hoş kokulu tohumları için ABD’de, İngiltere’de ve Avrupa’nın ılıman kesimlerinde tarımı yapılır.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Salata Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Salata Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Zehra Şener

Salata sebze veya meyvelerden oluşan, sade ya da sosla hazırlanan, yemeklere eşlik eden yiyecek olarak tanımlanır. Çok sağlıklı ve sınırsız çeşidi olan salata her mevsimde sofralarımızın vazgeçilmezidir. Ancak sıcak yaz günlerinde ve diyet yaparken ana yemek yerine rahatlıkla salata yenebilir. Salata yapmak kolaydır ancak özen ister. Farklı malzemelerle çok çeşitli salatalar yapabilirsiniz. Salata malzemeleri çiğ, haşlama, ezme, rende, püre, turşu, salamura gibi çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. En lezzetli salatalar hem göze, hem de damak tadınıza hitap eden salatalardır. Yaratıcılığınızı kullanarak rengarenk malzemelerle hazırladığınız bu salataları süsleyebilirsiniz. Birkaç basit püf noktasına dikkat ederek harika salatalar yapabilirsiniz.

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Kırkbir Derde Deva Enginar

Kırkbir Derde Deva Enginar

Nurdan Çakır Tezgin

Hiçbir sebze veya meyve, (yağlı bitkiler hariç) mineral bolluğu bakımından enginarla yarış edemez. Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve manganezden başka A, B1 ve C vitaminleri içeren enginarın en büyük özelliği karaciğeri temizlemesi ve safranın kolay akışını sağlamasıdır.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Kajun (Cajun) Baharat Karışımı Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Kajun (Cajun) Baharat Karışımı Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Miray Can

Cajun veya Kajun baharat karışımı Amerikan mutfağında yaygın olarak kullanılan bir çeşnidir. Özellikle tavuk ve patatese çok yakışan kajun, et ve balık yemeklerine de lezzet katar. Kajunla etleri marine edebilir veya tuz gibi serpebilirsiniz. Salatalarda ve soslarda da kullanılır. Köriye benzer yoğun bir tadı vardır. 

Malzemeler 5 yıl önce
Bir Kez Daha Yeşil Ham İncir Reçeli

Bir Kez Daha Yeşil Ham İncir Reçeli

Nurdan Çakır Tezgin

Her yıl aynı zamanlarda yinelediğimiz bir dolu ritüelimiz oluştu. Yaşlanmak ya da yaşını almak bu olsa gerek… “Zamanı gelince isteniyor” der, eski büyüklerimiz. Zaman! Ah o zaman mevhumu…

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Şevket-i Bostan

Şevket-i Bostan

Nurdan Çakır Tezgin

Şu Şevket bazen kız muamelesi görür...
Şevket-i bostan, İzmir ve çevresinde kökünün gücüyle iş gören kenger dikeni diye adlandırılan bir erkek iken, Ayvalık ve Edremit taraflarında Akkız adı ile hanım kız muamelesi görür.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Çağşır Otu

Çağşır Otu

Nurdan Çakır Tezgin

Çağşır otu biraz muamma galiba! Bölgelere göre değişen isimleri ile otları tanımlamaya kalkınca ipin ucu kaçıyor. Ayşe Teyze başka Münevver Hanım başka telaffuz ediyor. Çağşır ya da çakşır diye adlandırılan ince kıl yapraklı yabani otu şu sıralar çok kullanıyorum. Nisan ayı, en taze zamanı Ege’de. İç bölgelere gittikçe Mayıs Hazirana kadar uzuyor mevsimi. Kuzey Ege’nin Kazdağları Bölgesi’nde çağşır olarak telaffuz edildiğinden ben de o şekilde aktarıyorum.
 

Yabani Otlar 5 yıl önce
Yaban Kuşkonmazı İki Çeşittir; Sarmaşık ve Filiz (Aspariçe-Avronyes)

Yaban Kuşkonmazı İki Çeşittir; Sarmaşık ve Filiz (Aspariçe-Avronyes)

Nurdan Çakır Tezgin

Hele şu yabani kuşkonmaz konusunu bir açıklığa kavuşturalım! Nisan ayı tam zamanıdır malum.

Otların şahı ve şahbanu'su sayılan yaban kuşkonmazının iki gözdesini biraz daha yakından tanıyalım dedim. Zira, çok karıştırılıyor. Her ne kadar yörelere göre ismi değişkenlik gösterse de kendi içinde acı ve tatlısı olarak keskin ayrım gösterir.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Hodan

Hodan

Fügen Büke

Özellikle Karadeniz bölgesinde çok bilinen ve severek yenilen Hodan, ülkemizde doğal olarak yetişen 30-60 santim boyunda, dikine yükselen, tek yıllık odunsu bir bitkidir. Çok güzel yıldız şeklinde morumsu ve pembemsi çiçekleri vardır. Etli uzun bir sapı ve koyu gri-yeşil renkli buruşuk, kalın yaprakları vardır. Sapı ve yaprakları tüylerle kaplıdır. Güneşi sever, uyumlu bir ottur, kumlu hafif toprakları seven hodan donlar başlayınca ömrünü tamamlar, ertesi yıl döktüğü tohumlarıyla çoğalır. Ancak bazı yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Aşkı Ve Otları Öğrenmek!

Aşkı Ve Otları Öğrenmek!

Nurdan Çakır Tezgin

“Ben aşkı kitaplardan öğrendimdiyen bir akademisyen arkadaşım vardı, aşkın öğrenilebilirliği konusunda ilginç saptamalarda bulunurdu! Aşkı, deneysel bahçelerde yetişen bakımlı bitkiler gibi besleyip büyütmenin gerekliliği üzerine tartışırdık onunla.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Çocuklara Sebze Yedirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Çocuklara Sebze Yedirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Aynur Memiş

Çocuk beslenmesinde büyüme ve gelişme için et, süt, yumurta gibi temel besin ögelerinin yanında sebze ve meyveler de çok önemlidir. Çocuklara sebze yedirebilmek için çoğu anne büyük mücadeleler vermektedir. Bu durum anneleri farklı stratejiler geliştirmeye zorlamış ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu çekişme bizlere çocuk beslenmesinde farklı, albenisi olan, çocuğun ilgisini çekecek değişik bakış açıları kazandırmıştır.

Beslenme 5 yıl önce
Dünyanın En Lezzetli Ve En Sağlıklı Atıştırmalığı: Pinpin Baklası

Dünyanın En Lezzetli Ve En Sağlıklı Atıştırmalığı: Pinpin Baklası

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Pinpin bakla Bodrum yöresinde yetişen bir tür bezelyedir. Kabuğu ile haşlanıp tuzlandıktan sonra tencere dolusu yenilebilen baklagillerin en lezzetlisidir. Bebek araka veya fink olarak da bilinir.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Çağşır, Arapsaçı ve Dereotu Kardeşliği

Çağşır, Arapsaçı ve Dereotu Kardeşliği

Nurdan Çakır Tezgin

Kıl yapraklı üç kokulu ot.

Üçü de çok benzer bir diğerine. Çağşır, arapsaçı ve dereotu maydanozgiller ve ısırgangiller familyasından bu kıl yapraklı üç kokulu ot, baharatlı halleriyle baharımıza merhaba diyor.

Yabani Otlar 5 yıl önce
Altın Değerinde Bir Sebze, Kereviz

Altın Değerinde Bir Sebze, Kereviz

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Arkadaşlar, insanlar kerevizin ne kadar değerli olduğunu anlasalardı tüm dünyada kereviz ekilmedik yer kalmazdı. Kereviz ve faydaları binlerce yıl önceden biliniyordu. Kereviz o kadar kutsal bir bitki olarak biliniyordu ki, spor yarışmalarını kazananların başlarına ödül olarak yabani kerevizden taç yapılıp konulurdu. Kereviz Romalılar tarafından keşfedilmiş ve onlar kerevizi tıpta ve yemeklerde kullanmaya başlamışlardı.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Garam Masala Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Garam Masala Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Fügen Büke

Kelime anlamı sıcak karışım olan garam masala Hindistan'da ve Güney Asya'da çok kullanılan bir baharat karışımıdır. İçindeki baharatlar ve ölçüleri yörelere göre değişiklik gösterse de genelde kimyon, kişniş, tane karabiber, kakule, karanfil ve tarçın karışımından oluşur.

Malzemeler 5 yıl önce
Günkurusu Domates Ve Güneş Ocağında Domates Kurutma

Günkurusu Domates Ve Güneş Ocağında Domates Kurutma

Abdullah S. Paksoy

Günümüzde artık her mevsim domates yetiştiriliyor. Ancak sera domatesleri yaz domatesleri gibi lezzetli ve doğal olmuyor. Kışa hazırlanırken yaz domateslerini kurutmak ve bunu bedava bir enerji kaynağı olan güneş ocakları ile yapmak mümkündür.

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Limonlu ye kız olsun, limonsuz ye erkek!

Limonlu ye kız olsun, limonsuz ye erkek!

Nurdan Çakır Tezgin

Bildiğimiz diken, kara diken. Hani şu denizkestanesi denilen dikenleri battı mı acıtıp ağrıtan deniz mahlûkatının en lezzetli zamanıymış bu aylar… Ocak ayı sonundan Nisan başına kadarki zaman diliminde yenmeli diyor, Foçalı balıkçı Şevki Akyar.

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Kolay Yemek Yapma Teknikleri

Kolay Yemek Yapma Teknikleri

Zehra Şener

Yemek yapmak zor değildir, tekniğini bilirseniz bütün yemekler kolaydır. Her yemeğin temel kuralları vardır. Bu kuralları uygularsanız her türlü yemeği kolayca yapabilirsiniz. Ben yemek yapamam diyenlere bu yazıyı okumalarını tavsiye ediyorum.

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Faydaları Saymakla Bitmeyen Mucize Lezzet: Yer Elması

Faydaları Saymakla Bitmeyen Mucize Lezzet: Yer Elması

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Patates gibi toprak altında yetişen, kış sebzesi olan yer elmasının tadı ve dokusu turpa benzer, keskin bir tadı yoktur. İster çiğ olarak yenir, ya da zeytinyağlılarda, et yemeklerinde ve salatalarda tüketilir. Yer elması çok önemli bir sebzedir, faydaları saymakla bitmez. Yer elmasının içinde önemli miktarda inülin denen bir madde vardır. İnülin ile insülini sakın karıştırmayın. İnülin, kolon kanserini önleyicidir, bağırsaklar için çok faydalı etkileri vardır.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Asma Yaprağı

Asma Yaprağı

Nurdan Çakır Tezgin

Gittiği yere kadar… Neresi sahi o “gittiği yer?”

Gittiği yere kadar derken buldum kendimi az önce. Alt tarafı bir asma yaprağı düşündürttü bunu. Bilenler bilir, çok sık yer değiştiririm. Ya ev, ya mahalle ya da kent…

Yaşamın Renkleri 5 yıl önce
Çorba Pişirme Teknikleri Nelerdir, Bu Tekniklerle Kendi Özel Tariflerinizi Yaratın

Çorba Pişirme Teknikleri Nelerdir, Bu Tekniklerle Kendi Özel Tariflerinizi Yaratın

Fügen Büke

Çorba yapımında kullanılan üç temel teknik vardır. Bu teknikleri bilirseniz o zaman farklı malzemelerle yapılabilecek çorbalar için klasik tariflerle sınırlı kalmazsınız. Artık elinizdeki malzemelerle istediğiniz tarifi kendiniz yaratabilir, birbirinden güzel ve farklı çorbalar yapabilirsiniz.

Yemek Hazırlama Pişirme 5 yıl önce
Türk Mutfağında Çorba Ve Çorbanın Temeli Stoklar; Et, Tavuk, Balık, Sebze Suları Hazırlama

Türk Mutfağında Çorba Ve Çorbanın Temeli Stoklar; Et, Tavuk, Balık, Sebze Suları Hazırlama

Fügen Büke

Çorba Osmanlı ve Türk mutfağında çok özel bir yere sahiptir. Dünyanın ilk hazır çorbası olan tarhana yaşam biçimi ve iklim koşullarının sonucu Anadolu'dan çıkmıştır. İyi bir çorbanın olmazsa olmazı stok denilen et, tavuk, balık ve sebze sularıdır. Bu yazıda çorba hakkındaki kısa bilgiler verilecek ve stok yapımı anlatılacaktır. Stok yapımında Sayın Arman Kırım'ın yazılarından ve kitaplarından yararlanılmıştır.

Yiyecek ve İçecekler 5 yıl önce
Süt Ürünleri Hakkında Bilgiler Ve Tuzsuz Beyaz Peynir Yapımı

Süt Ürünleri Hakkında Bilgiler Ve Tuzsuz Beyaz Peynir Yapımı

Abdullah S. Paksoy

“Yvonne Yengenin Yemekleri “ kitabındaki tariflerde Lübnan tatlılarının en önemlilerinden künefeyi anlatırken içine “tuzsuz beyaz peynir” konacağını yazmıştık.  Bu üç sözcük ile bahsettiğim künefenin tuzsuz peynirini evde yapabilirsiniz.  Böylece tazeliğinden emin olursunuz.  Tuzsuz çabuk bozulur peynir, raf ömrü kısa olunca tüccarlar pek uğraşmak istemez…

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Beyaz Çay: Çayların En Sağlıklısı

Beyaz Çay: Çayların En Sağlıklısı

Miray Can

Beyaz çay, en az bilinen, ancak yüksek antioksidan özelliğiyle en sağlıklı çay tipidir. Yalnızca Çin'de yetişen beyaz çay, ülkemizde de satılmaktadır.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Rezene

Rezene

Aydın Sevindik

Spagetti soslarında, salata soslarında, patates salatasında, somon ve levrek balıklarının buğulamasında, mantar soslarında kullanılır. Çerkez tavuğu, kuzu eti, ızgara balık, kabak, bazı keklerde ve konservelerde kullanılır. Tohumları çay gibi demlenerek içilebilir. Rezene tohumları dereotu tohumlarına benzer ama daha uzun, büyük ve rengi daha açık yeşildir.

Malzemeler 6 yıl önce
Lübnan Yemek Kültüründe Zater Ve Zeytinyağı

Lübnan Yemek Kültüründe Zater Ve Zeytinyağı

Abdullah S. Paksoy

Dağlarından gelen kekik ve binlerce yıllık zeytinler bayrağında sedir ağacı bulunan bu minik ülkenin sofra kültürüne şekil vermiştir. Zater ya da zahter Lübnan'da sık tüketilen kahvaltılık bir karışımdır.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Sen Neymişsin Börülce

Sen Neymişsin Börülce

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Börülce protein kaynağıdır. Bir bardak börülcede 15-16 gram protein vardır. Vücudumuzun temel yapı taşları proteinler sayesinde büyüme ve gelişmenin gerçekleşmesi, yara ve enfeksiyonların iyileşmesi, yeni dokuların yapılması sağlanır. Böylece derimizin, kaslarımızın, saçlarımızın, tırnaklarımızın yani tüm vücudumuzun daha sağlıklı olması için protein alımı çok önemlidir.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Yılbaşı, Alkol Ve Akşamdan Kalmanın Dayanılmaz Ağırlığına Karşı Alınacak Önlemler

Yılbaşı, Alkol Ve Akşamdan Kalmanın Dayanılmaz Ağırlığına Karşı Alınacak Önlemler

Fügen Büke

Yılbaşı geceleri normal günlerde olduğundan daha fazla alkol tüketilir. Ertesi sabah uyanınca ortaya çıkan “akşamdan kalma sendromu” yaşamamak için ne yapabiliriz.

Yaşamın Renkleri 6 yıl önce
Kansızlık, Kanser, Diyabet ve Tansiyonla Savaşan Mucizevi Besin -  Kırmızı Pancar

Kansızlık, Kanser, Diyabet ve Tansiyonla Savaşan Mucizevi Besin - Kırmızı Pancar

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Kış aylarının en önemli sebzelerinden birisi de kırmızı pancardır. Anavatanı Akdeniz olan kırmızı pancar, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından adeta bir enerji deposudur. Sağlığa en yararlı besinlerden biri olan ve A, B, C, P vitaminleri içeren kırmızı pancar mineraller bakımından da çok zengindir. Fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum deposudur. Pancarın yaprakları da aynı şekilde vitamin ve mineral açısından zengindir.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Taze Sıkılmış Meyve Sularının Faydaları

Taze Sıkılmış Meyve Sularının Faydaları

Miray Can

Taze sıkılmış meyve sularının konsantre meyve sularından çok daha faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Konsantre meyve suları vitamini olmayan şekerli içeceklerdir. Kış aylarında hastalıklardan korunmak için vitamini bol olan besinleri tüketmek gereklidir. Günün her saatinde içebileceğiniz çeşitli meyve-sebzelerin sularını içmenizi tavsiye eder, hepinize sağlıklı bir kış dilerim.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Amaç Pazartesi Günleri Başlanan Diyetler Değil, Sağlıklı Beslenme Olmalı

Amaç Pazartesi Günleri Başlanan Diyetler Değil, Sağlıklı Beslenme Olmalı

Aynur Memiş

Kilo verme programlarında ağırlığın aşağıya çekilmesini ilk hedef olarak görüp, nereden kayıp olduğunu göz ardı etmek verilenlerin kısa sürede fazlasıyla geri dönüşünü baştan kabul etmektir. Önemli olan kiloyu her şartta kayıp ettirmek değil, kişinin günlük yaşantısında tansiyon, şeker düşmesi gibi sağlık adına bir problem yaşamadan alışkanlıklarından ve hayat şeklinden çok fazla taviz vermeden uygulayabileceği düzenlemeleri yapmaktır.

Diyet 6 yıl önce
Turp Ye Turp Gibi Ol

Turp Ye Turp Gibi Ol

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Turpgiller familyasındaki sebzeler ve özellikle de siyah turp içerdikleri izotiyosiyanat adlı bitki kimyasalı sayesinde bazı kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirir ve kanser hastalarının da direncini arttırır.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Kapari Bitkisinin Mucizevi Yararları

Kapari Bitkisinin Mucizevi Yararları

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Kapari bitkisi çok şifalı bir bitkidir. Gebre otu olarak da bilinen kapari bitkisinin özellikle bazı hastalıklarda mucizevi yanları vardır.

Yiyecek ve İçecekler 6 yıl önce
Mutfak Sözlüğü

Mutfak Sözlüğü

Aydın Sevindik

Yemek tariflerinde kullanılan özel terimlere ait kısa açıklamalar.

Beslenme 6 yıl önce
Yemek Pişirme Yöntemleri

Yemek Pişirme Yöntemleri

Aydın Sevindik

Yemek pişirme yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür. Pişirme yöntemlerine uyduğumuz takdirde hem sağlıklı hem de severek yiyeceğimiz yemekler yaparız.

Yemek Hazırlama Pişirme 6 yıl önce
Çubuk Tarçın

Çubuk Tarçın

Aydın Sevindik

Ağırlıklı olarak tatlılarda kullanılır. Türkiye’de pastalarda keklerde, ekmeklerde kullanıldığı gibi sütlü tatlılarda, salep, boza, meyve kompostoları, sıcak şarap gibi içeceklerde kullanılır. Toz hali daha yaygın olarak kullanılır.    

Malzemeler 6 yıl önce
Kök Zerdeçal

Kök Zerdeçal

Aydın Sevindik

Fümeler, turşular, zerde, kekler ve yumurtalı yemeklerde kullanılmaktadır. Çorbalara ilave edilir ve safranın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Bir miktar margarini erittikten sonra içine zerdeçal ekleyerek, sebzeler, makarna ve patatesin üzerine dökerek bir sos elde edebilirsiniz. Yemeklere safran gibi sarı renk katmak ve topraksı bir tat vermek için kullanılır. Zerdeçal kök, öğütülmüş ve kurutulmuş olarak üç çeşittir. Çok nem çektiği için çabuk küflenir. Bu yüzden az miktarda alıp bozulmadan tüketmek gerekir.

Malzemeler 6 yıl önce
Besinlerin Pişirme Kuralları

Besinlerin Pişirme Kuralları

Aydın Sevindik

Besin gruplarına göre pişirme yöntemi farklıdır ve pişirmede uygulanan yöntemler besin değerlerini ve lezzetlerini etkiler.

Yemek Hazırlama Pişirme 6 yıl önce
Beslenmede Doğrular Yanlışlar

Beslenmede Doğrular Yanlışlar

Deniz Yüzüak

Baharatlar evladiyelik değildir, onların da raf ömrü var. Bir yıl içinde tüketmediklerinizden kurtulun. İyi bir baharatçı edinin, klasik baharatlarınızın dışında yeni baharatlarla tanışın. Küçük bir el değirmeni ile karabiber, yenibahar, kişniş tohumlarından kendi baharat tozunuzu elde edebilirsiniz, farkı göreceksiniz.

Beslenme 6 yıl önce
Sonbahar Depresyonu ve Beslenme

Sonbahar Depresyonu ve Beslenme

Deniz Yüzüak

Günlerin kısalması, öğlen sıcak akşam soğuk ikileminde ne giyeceğinize karar verememek, renklerin solmaya başlaması, okulların açılması ile artan masraflar, okulların açılması ile sıkışan trafik, terliklerden ayakkabılara geçmekte sorun yaratan ayaklar, karanlık sabahlar, renkleri ve çeşitleri azalmış meyve ve sebzeler…

Beslenme 6 yıl önce