Sonbahar Depresyonu ve Beslenme

Gıda Mühendisi

Beslenme

Günlerin kısalması, öğlen sıcak akşam soğuk ikileminde ne giyeceğinize karar verememek, renklerin solmaya başlaması, okulların açılması ile artan masraflar, okulların açılması ile sıkışan trafik, terliklerden ayakkabılara geçmekte sorun yaratan ayaklar, karanlık sabahlar, renkleri ve çeşitleri azalmış meyve ve sebzeler…

Sonbahar Depresyonu ve Beslenme   -  Deniz Yüzüak #yemekmutfak

Sonbahar en coşkulumuzu bile depresyona sokmaya ant içmiş gibidir. Elbette sorun sonbahar değildir aslında, vücudumuz mevsim dönümlerinde eski dengesinden yeni dengesine geçmek üzere uğraşırken biraz yorgun düşer, beslenmemize biraz dikkat ederek, sonbahar depresyonunu neşeye çevirmek mümkün: tatlı bir sarıdır sonbahar, yağmurda ıslanıp üşüyüp evde bir fincan limonlu adaçayı ile ısınmaktır, sinema mevsimidir, uzun yürüyüşler zamanıdır. Sonbaharı böyle hissetmek için :

  1. Haftada iki kez balık yiyin, balık yağları depresyona birebir
  2. Limonlu adaçayı için, dinç hissedersiniz
  3. Sarımsak ve soğanı çiğ tüketin, direnciniz artar
  4. Yeşil mandalinalardan bol bol yiyin C vitamini soğuk algınlığını engeller
  5. Yaz boyu unuttuğunuz, kuru fasulye ve nohutu yanında turşu ile tüketin, turşuda B vitamini var, sinir sistemine iyi gelir
  6. Taze ceviz ve taze fındık yiyin, hatta ikisini birden kıran aletlerden alın, kendiniz evde kırın, yağları beyin damarları için sağlıklıdır.
  7. Sebzeleri önce yıkayın, sonra ayıklayın. Taze fasulyeyi ayıkladıktan sonra yıkarsanız, vitaminlerin bir kısmı yıkama suyu ile atılır. Patates, kereviz gibi sebzelerin kabuklarındaki çamuru temizlemek için çok sert olmayan bir fırça edinin.
  8. Yoğurdu açtıktan sonra karıştırın, su ve katı maddenin ayrılmasını engellersiniz. Sakın suyunu atmayın, içinde B vitamini var.