Beşamel Sos Nasıl Yapılır, Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yemek Hazırlama Pişirme

Beşamel sos Fransız mutfağına ait, çeşitli dünya mutfaklarında çok yaygın kullanılan temel soslardandır. Yapımında sadece tereyağı, un ve süt kullanılan, tüm beyaz sosların temelini oluşturan bir ana sostur. Eşit ölçüde tereyağı ve unu ateşte kavurarak hazırlanan roux denilen meyaneye yavaş yavaş süt ekleyip karıştırarak boza kıvamında, beyaz kadifemsi bir sos elde edilir. Aynı meyaneye süt yerine et veya tavuk suyu eklenerek velute sos hazırlanır. Sıcak beşamel sosun içine parmesan veya gravyer peyniri eklenirse morney sos, krema eklenirse krem sos olarak adlandırılır, bu soslara ve benzeri diğer beyaz soslara temel oluşturur.

Beşamel Sos Nasıl Yapılır, Hangi Yemeklerde Kullanılır?  - Fügen Büke #yemekmutfak

Beşamel Sos Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Beşamel sos tek başına kullanılan bir sos değildir. Lezzeti ve kıvam verici dokusu ile kremalı çorbalarda, pürelerde, sebze ve et yemeklerini gratine etmede yani gratenlerde, dolgu amaçlı olarak kroketlerde, fırın makarna, lazanya, sufle ve volovan gibi çok çeşitli yemeklerde kullanılır. Beşamel sosun kıvamı ne şekilde ve hangi yemekte kullanılacağına göre değişir. Dolgu amaçlı kullanılacaksa yoğun, yemekleri gratine etmede veya süslemede, güveçte kullanılacaksa biraz daha sulu olmalıdır. Hamur işlerinde kullanılacaksa sosun kalın olması gerekir ve daha uzun süre pişirilir, sütü buharlaştırılarak kalınlaşmaya bırakılır. Ayrıca beşamel sos ile artan sebze ve et yemeklerini değerlendirip bunlardan çok lezzetli yemekler yaratmak mümkündür.

Beşamel Sos Yapımında Kullanılan Malzemeler 

Beşamel sosun ölçüsü aslında çok pratiktir. Eşit ölçüde tereyağı ve un kullanılır ve istenilen kıvama göre süt eklenir. Orta kalınlıkta bir sos için kullanılacak malzeme miktarı şöyledir.

 • 2 yemek kaşığı tereyağı 
 • 2 yemek kaşığı elenmiş un 
 • 2 su bardağı süt (500 ml)
 • Tuz
 • Çekilmiş beyaz biber
 • Rendelenmiş hint cevizi (muskat), isteğe bağlıdır

Daha ince bir sos yapmak için süt miktarını arttırabilir veya un ile yağ miktarını azaltabilirsiniz. Beşamel sosa aroma vermek isterseniz sütü ısıtırken içine defne yaprağı koyabilirsiniz.

Beşamel Sos Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Beşamel sos hazırlamak aslında oldukça basittir. Ancak sosun topaklanmaması için bazı püf noktalarına dikkat edilmelidir. 

 • Kullanılacak sütün sıcak olması gerekir. Bir tencerede süt ısıtılır. 
 • Diğer bir kalın tabanlı tencerede tereyağı orta ateşte eritilir. Üzerine elenmiş un eklenir ve tahta bir kaşıkla 2-3 dakika kadar sürekli köpükleşene kadar kavurulur.
 • Sosun topaklanmaması için sıcak süt un, tereyağı karışımına birkaç seferde ve azar azar eklenmelidir. Sürekli tahta bir kaşık veya çırpıcı kullanarak karıştırılmalıdır.
 • Sos kaynamaya başladıktan sonra altı kısılmalıdır.
 • Sos istediğiniz kalınlığa gelene kadar sürekli karıştırılarak pişirilmelidir. Karıştırılmazsa dibi tutar.
 • Sos pişince tuz, çekilmiş beyaz biber ve rendelenmiş muskat (hint cevizi) eklenir. Sosunuz kullanmaya hazırdır. 

Beşamel sos kullanılarak hazırlanan yemek tarifleri aşağıda yer almaktadır. Tariflere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ispanaklı Lazanya Tarifi

Fırında Kıymalı Makarna (Pastitsio) Tarifi

Kremalı Mantar Çorbası Tarifi

Fırında Brüksel Lahanası Tarifi

Mercimekli Ispanak Sarması Tarifi