Sultani Bezelye

Yemekmutfak.com Kurucusu

Şimdi Tam Zamanı

Baharın en güzel sebzelerinden biri olan sultani bezelyenin mevsimi çok kısadır, en fazla 3 - 4 hafta sürer. Yaprak bezelye olarak da bilinen ve kabuklarıyla birlikte yenen bu çıtır ve lezzetli bezelyenin taneleri çok küçüktür. İngilizcesi "snow pea" olan bu lezzetli bezelyeler özellikle Çin mutfağında çok kullanılır.

Sultani Bezelye   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Sultani bezelye nasıl seçilir?

Sultani bezelyenin taneleri çok sayıda ve büyükse kart demektir. Bu yüzden satın alırken az sayıda ve küçük taneli olmasına dikkat edin. Yassı, kabukları beresiz ve lekesiz, parlak renkli ve kabuğu hafif şeffaf, küçük taneli olanlar taze ve körpedir.

Sultani bezelye nasıl pişirilir?

Kılçıklarını taze fasulye gibi ayıklamak gerekir. Pişirmesi de taze fasulyeye benzer zeytinyağlı  veya etli yemeği yapılır. Kısa sürede pişen bu bezelye haşlanır veya buharda pişirilerek salatalara eklenebilir. Diğer bir yöntem tereyağında sote edilip kapağı kapalı tencerede kendi suyu ile pişirilebilir. Bu şekilde pişirilen bezelye et yemeklerinin yanında veya çerez olarak deniz tuzu ve biberle yenildiğinde en az Japonların meşhur edamamesi kadar lezzetli olur. Wok tavasında yüksek ateşte biraz yağla 8-10 dakika pişirilip, deniz tuzu veya soya sosu eklenirse çok lezzetli olur. Kızartması yapılabilir, bunun için haşlanmış veya buharda pişirilmiş bezelyeler mısır ununa bulanıp kızartılabilir. 

Bezelyenin besin değerleri

Nişastalı bir sebze olan bezelye lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek bir sebzedir. A, C, B6 ve K vitaminleri içeren bezelyede demir, magnezyum, lesitin, fosfor ve potasyum  mineralleri vardır. Sultani bezelyenin taneleri küçük olduğu için protein içeriği araka bezelyesinden daha azdır, buna karşılık 2 misli kalsiyum ve daha yüksek oranda demir içerir.

Bezelyenin sağlığa yararları nelerdir?

Bezelye karaciğerin çalışmasını düzene sokar. Zengin lif içeriği sindirim sisteminin ve bağırsakların çalışmasına katkı sağlar. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıcı etkileri vardır. Protein içerdiği için bezelye kasların güçlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Protein içeriği sebebiyle vejetaryenlerin tüketilmesi gereken besinlerdendir. Ayrıca bezelye metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Demir içeren bezelye kansızlığa karşı etkilidir. Kan şekerini dengeleyip ve kötü kolesterolü düşürmesi de bezelyenin faydaları arasındadır. Zengin mineral içeriği gelişme çağındaki çocuklarda kemik ve dişlerin sağlıklı ve güçlü olmasına katkı sağlar.

"Kıymalı Sultani Bezelye Tarifi" için linki tıklayınız.