Kabartma Tozu ve Karbonatın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yemekmutfak.com Kurucusu

Malzemeler

Kabartma tozu ve karbonat unlu karışımların kabarmasını sağlayan iki önemli malzemedir. Eğer kullandığımız kabartma tozu veya karbonat bayatsa pasta, kek, kurabiye ve hamur işleri kabarmaz, sonuç başarılı olmaz. Devamlı bu tür şeyler pişirmiyorsak evde mutfak dolabında bekleyip duran malzemelerin bayatlama riski vardır. Aslında kabartma tozu ile karbonatın bayat olup olmadığı çok basit bir testle kolayca anlaşılır. Nasıl mı?

Kabartma Tozu ve Karbonatın Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Önce hamur nasıl kabarır kısaca ona bakalım?

Kabartma tozu ile karbonat kimyasal kabartıcılardır. Kimyasal kabartıcılar su ile reaksiyona girince karbondioksit oluşmaktadır. Hamur aşamasında iken oluşan gaz kabarcıkları pişirme sırasında genleşmekte ve unlu mamul içinde gözenekli bir yapı oluşturmakta yani kabarmaktadır. 

Kabartma tozu ile karbonat bayat mı nasıl anlaşılır?

Bunun için sadece su ve sirke kullanarak çok basit bir test yapılır.

Kabartma tozu kullanılabilir durumda mı bunu anlamak için yarım çay fincanı sıcak suya, yarım çay kaşığı kabartma tozu dökelim. Köpürüyorsa bayat değildir, kullanılabilir durumdadır.

Karbonat için gene aynı şeyleri yapalım, ama karbonatın köpürmesi için sıcak su yeterli olmaz, asitli bir maddeye de gerek vardır. Bunu sağlamak için gene yarım fincan sıcak suya yarım çay kaşığı karbonat atalım ve üzerine 1 tatlı kaşığı da sirke dökelim. Eğer köpürüyorsa karbonat bayat değildir.

Önemli Not: Eğer karbonat köpürmüyorsa işe yaramayacağını düşünüp atmayın. Karbonat mutfak temizliğinde kullanabileceğiniz sağlıklı ve doğal bir malzemedir. 

"Kabartma Tozu ile Karbonat Arasında Ne Fark Vardır?" yazısını okumak için tıklayınız.

"Ev Yapımı Kabartma Tozu (Baking Powder)" yazısını okumak için tıklayınız.

"Kimyasal Madde Kullanmadan Fırın Temizlemenin Püf Noktaları" yazısını okumak için tıklayınız.