Turp Otu

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yabani Otlar

Turpotu en kolay bulunan ve sık tüketilen yabani otlardandır. Kalın, dişli kenarlı ve tüylü yaprakları olan bu otsu bitki doğada kendiliğinden yetişir. Görünümü hardal otuna benzer, ancak sarı çiçekleri olan hardal otundan farklı olarak beyaz çiçekler açar. Neredeyse tüm dünyaya yayılmış olan en önemli yabani otlardan birisidir. Ege mutfağında çok sevilen turp otunun genellikle haşlanarak zeytinyağlı, limonlu salatası ve yumurtalı-yumurtasız kavurması yapılır. 

Turp Otu   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Familyası: Brassicaceae (Turpgiller)

Latince Adı: Raphanus raphanistrum

İngilizce Adı: Wild radish

Yöresel Adları: Yabani turp, eşek turpu, turpluk otu, geyik turpu, kızamık turpu,  eşek mancarı, vruvez 

Yetiştiği Yerler: Tahıl tarlalarında, sebze ve meyve bahçelerinde, kırlarda, yol kenarlarında yabani olarak yetişir. Turpotu özellikle narenciye ağaçlarını çok sever.

Tadı: Rokaya benzer. Çiğ olarak yenirse, baharatlı, hafif acımsı bir tadı vardır. Bu yüzden haşlanarak kullanılır.

Mevsimi: Ekim ayında çıkar, Nisan, Mayıs aylarına kadar devam eder.

Yenilen Kısmı: Yaprakları ve dalları

Besin Değerleri ve Faydaları: C ve A vitamininin yanısıra kalsiyum ve demir mineralleri içerir. Halk hekimliğinde şifa kaynağıdır. Yaprakları demir eksikliğinde etkilidir. İdrar söktücü ve iştah açıcı özelliği vardır. Şişkinlik, gaz ve mide asidine karşı etkilidir. Karaciğeri kuvvetlendirir, böbreklerdeki taş ve kumu düşürmeye yardımcı olur. Böbrek ve safra kesesi iltihabının tedavisinde etkilidir. Astım, nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Balgam söktürücüdür. Canlandırıcı, sinirleri yatıştırıcı, ağrı dindirici özelliği vardır.

Turp Otu Nasıl Temizlenir: Turp otlarının dip kökleri ve kalın sert dalları keserek ayıklanır. Dış ve kart yaprakları ayıklanır, yapraklarının uç kısımları kesilerek atılır. Ayıklanmış turp otları iyice yıkanır. Bıçak kullanmadan elle parmak uzunluğunda 3-4 parçaya bölünür.

Turp Otu Nasıl Pişirilir : Ege bölgesinde en çok salatası yapılır. Turp otu salatası çiğden değil otlar haşlanarak yapılır. Tarifi şöyledir. Otları haşlamak için bir tencerede bolca su kaynatılır, tuz ilave edilir ve ayıklanmış ve temizlenmiş otlar atılır. Eğer ot miktarı fazla ise suyun ılımaması için bir kaç partide kaynar suya atılarak haşlanmalıdır. Otları haşlarken rengini koruması için tencerenin kapağı açık tutulur ve sap kısımları yumuşayana kadar kısa süre haşlanır. Bir kaba soğuk su hazırlanır ve turp otları pişince delikli kepçe ile soğuk suyun içine konur. Sonra suyu süzülür ve zeytinyağı, limon suyu ve tuzla hazırlanan sosla karıştırılıp hemen servis yapılır. Bodrum yöresinde haşladıktan sonra yumurtaya bulayıp kızartması yapılır. Veya haşlanmış turp otları ıspanak gibi soğanla kavrulur, üzerine çırpılmış yumurta katılarak pişirilir. Karışık ot kavurmalarında kullanılır.

"Yumurtalı Turp Otu" tarifi için linki tıklayınız.

Diğer Yabani Otlar Hakkında bilgi için linki tıklayınız.