Kuzukulağı

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yabani Otlar

İlkbaharın gelmesiyle birlikte kuzu kulağı mevsimi başlar. Kuzu kulağı otu Türkiye'nin çoğu bölgesinde doğada kendiliğinden yetişir, az da olsa kültürü yapılır. Yaprakları ince, uzun, ok şeklinde ve tüysüzdür. Tadı içerdiği oksalik asitten dolayı ekşidir, adeta limonlu gibidir. Bu doğal ekşiliğinden dolayı kuzu kulağı ile yapılan salatalara ve yemeklere limon yahut sirke konulmaz. Kuzukulağı başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde çok sevilen ve tüketilen bir ottur. Asırlar önce ilk kez Fransa'da kültürü yapılarak ülke mutfağına giren kuzu kulağı çorba, salata, güveç türü yemeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Zengin vitamin ve mineral içeren kuzukulağından besin kaynağı ve tıbbi bitki olarak yararlanılmaktadır.

Kuzukulağı    -  Fügen Büke #yemekmutfak

Familyası: Polygonaceae (Kuzukulağıgiller)

Latince Adı: Rumex acetosa (büyük kuzukulağı) , Rumex acetosella (küçük kuzukulağı)

İngilizce Adı: Sorrel, Sour dock

Yöresel Adları: Ekşice, ekşi ot, ekşilik, ekşimik,ekşi kulak, ekşimek, turşu otu, ebem ekşisi, oğlak kulağı , labada, tırşık, tırşok

Yetiştiği Yerler:  Anadolu'da kalkerli topraklar dışında gölgelik ve nemli yerlerde, en yaygın olarak da Tokat yöresinde yetişir.

Tadı: Ekşi bir tadı vardır. İçerdiği yoğun oksalik asit bu ekşiliğin kaynağıdır.

Mevsimi: Nisan, Mayıs ayları tam zamanıdır.

Kuzukulağının Tıbbi Kullanımı: Halk hekimliğinde kurutulmuş kökleri ve yaprakları ilaç gibi kullanılır. Kurutulmuş köklerinden yapılan çayın idrar söktürücü, safra söktürücü, ateş düşürücü ve müshil etkisi vardır.Taze yaprakları ezilerek hazırlanan lapa çıbanları olgunlaştırmak, egzamaları ve güneş yanıklarını iyileştirmek için haricen kullanılır.

Kuzukulağının Besin Değerleri ve Faydaları: Yüksek oranda C vitamininin yanı sıra E ve A vitaminleri içerir. İskorbüt denilen C vitamini eksikliğindan kaynaklanan hastalığa karşı etkilidir. Yüksek lifli (posalı) bir gıda olduğu için bağırsakların çalışmasına katkı sağlar. Demir, fosfor, kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerir. Çiğ olarak yenildiğinde kan şekerini düşürür.

Yenilen Kısmı: Yaprakları ve sapları yenir.

Kuzukulağı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kuzukulağı bitki kökenli bir asit olan oksalik asit içerir. Ravent, domates ve ıspanak gibi pek çok bitkide de bulunan oksalik asit böbrek taşı oluşumuna yol açabilir. Çiğ olarak çok fazla yenilmemesi tavsiye edilir, hafif müshil etkisi vardır. Böbrek rahatsızlığı, romatizmal ve gut hastalığı olanların kuzu kulağı tüketmemesi gerekir.

Nasıl Muhafaza Edilir: En kısa zamanda tüketilmelidir. Buzdolabında en fazla 2-3 gün dayanır.

Kuzukulağı Nasıl Temizlenir: Bol su ile iyice yıkanarak temizlenir.

Kuzukulağı Nasıl Yenir ve Nasıl Pişirilir: Ekşi körpe yaprakları çiğ olarak salatalarda kullanılır. Ispanak gibi pişirilierek yemeği yapılır. Çorbalarda kullanılır. Yapraklarından sarma yapılır. Limonun yakıştığı yemeklere kuzu kulağı da yakışır. Pişirirken tereyağı ve krema kullanılırsa kuzukulağındaki oksalik asidi dengeler. Patates, somon ve diğer yağlı balıklar, tavuk kuzukulağının lezzetli eşlikçileridir. Ispanak, pazı, ısırgan otu ve karalahana gibi yeşillikler ve keçi peyniri kuzukulağı ile uyumlu malzemelerdir. İçinde kuzukulağı olan salatalarda ve yemeklerde limon veya sirke kullanmaya gerek yoktur.

Kuzukulağının ezilmiş yaprakları maya olarak kullanılarak ülkemizde bazı yörelerde yoğurt yapılmaktadır. Laponya'da ise peynir yapımında kullanılmaktadır.

"Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Yoğurt Yapabilirsiniz" konulu yazı için linke tıklayınız.

"Patatesli Kuzukulağı Çorbası" tarifi için linke tıklayınız. 

Diğer Yenilebilen Yabani Otlar Hakkında bilgi almak için linke tıklayınız.