Çağla

Yemekmutfak.com Kurucusu

Şimdi Tam Zamanı

Çağla, badem ağacı meyvesinin ham halidir. Henüz olgunlaşmamış bu meyvelerin üzeri tüylü, rengi ise açık yeşil, tadı mayhoştur. Baharın ilk ve en güzel meyvelerinden biri olan çağlanın mevsimi çok kısadır ancak birkaç hafta sürer, göz açıp kapayıncaya kadar biter. Çağla denince aklımıza hemen badem çağlası gelir. Çağlanın kelime anlamı ham meyvedir. Erik, kayısı gibi sert çekirdekli meyvelerin de yeşil ve körpe haline de çağla denir. Şimdi çağla bademin tam zamanı. Orhan Kemal'in dizelerindeki gibi "Elbette bahar güneşi parlatacak ıslak ağaçları. Ve tuza banarak erik, çağla, taze badem yiyeceğiz elbette". Tabii ki ilkbaharda tuza banarak çağla yemenin keyfi başkadır. 

Çağla   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Çağla bademi hem lezzetli, hem de çok sağlıklı bir meyvedir. Her gün bir avuç çağla yemek bağışıklık sistemini güçlendirir. Meyve olarak yemenin dışında çağlayı yemeklerinizde ve salatalarda kullanarak farklı lezzetler yaratabilirsiniz.Çağla bademin salatası, turşusu, kebabı ve yemeği yapılır.

Çağla bademin besleyici değeri nedir?

Zengin vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Çağla fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko mineralleri içerir. Lif açısından zengindir. Ayrıca A, B, C ve E vitaminleri bulunur.

Çağla bademin sağlığa yararları nelerdir?

Hastalıklardan koruyucu etkisi vardır. Kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. LDL (kötü huylu) kolesterolü etkisi düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tok tutucu özelliği kilo vermeye yardımcıdır. Tansiyonu düzenler, safra taşlarının oluşumunu engeller.

"Çağla Turşusu Tarifi" için linki tıklayınız.

"Çağla Aşı Tarifi" için linki tıklayınız.