Creme Fraiche (Taze Krema) Nedir, Evde Nasıl Yapılır?

Yemekmutfak.com Kurucusu

Malzemeler

Taze krema, Crème Fraiche (telaffuzu: krem freş) Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılan Türkiye'de bulunmayan bir üründür. Bizdeki süt kremalarından farkı içinde enzim ve canlı bakteri olmasıdır. Hafif ekşi bir tadı, yoğun bir kıvamı ve kadifemsi bir dokusu vardır. Yabancı yemek tariflerinde yaygın olarak kullanılır ve içine girdiği tüm yemeklere kremadan çok daha fazla lezzet verir. Kremanın yakıştığı bütün yemeklerde, çorbalarda, makarnalarda, tartlarda, tatlılarda, kişlerde kullanılır. Ayrıca kahvaltıda kızarmış ekmeğin üzerine sürülüp reçelle birlikte yenir. Süt kreması açıldıktan sonra sadece 2-3 gün, taze krema ise yaklaşık 2 hafta dayanır. Creme Fraiche denilen taze krema evde kolayca yapılabilir.

Creme Fraiche (Taze Krema) Nedir, Evde Nasıl Yapılır?   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Evde Creme Fraiche (Taze Krema) Nasıl Yapılır?

Taze krema ülkemizde satılmıyor. Ama evde yapmak mümkün, hem de çok pratik bir şekilde. Ben bu tarifi yıllar önce Ev Cini'nin sitesinde görmüştüm ve bugüne kadar defalarca yaptım. Sonuç gayet başarılı. Aynı yoğurt yapar gibi süt kremasını mayalamak gerekiyor. Mayalamak için ise kefir ya da buttermilk denilen Türkiye'de  bulunmayan bir ürün kullanılıyor.

Malzemeler:

  • 1 paket süt kreması (200 ml)
  • 50 ml kefir

Yapılışı:

  1. Temiz bir cam kavanoza oda sıcaklığında 1 paket süt kreması ve 50 ml kefir konur.
  2. İyice karıştırılır ve kavanozun ağzı temiz bir tülbent, bez veya kağıt peçete kapatılır.
  3. Hava soğuk ise kalınca bir havluya sarılır. Oda sıcaklığında 18-24 saat bekletilir.
  4. Ertesi gün krema katılaşır ve ekşimsi hoş bir tadı olur.
  5. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılıp buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında bekledikçe kıvamı ve tadı yoğunlaşır. 

Eğer süt kremasını açtıktan sonra paketin tamamını kullanamıyorsanız, 2-3 gün sonra da kalan krema bozuluyorsa taze krema tam size göre. Taze krema buzdolabında 2 hafta dayanıyor. Ayrıca Creme fraiche'nin yağ oranı yüksek olduğu için süt kreması gibi ısıtınca veya sıcakta kesilmiyor. Çorbalara ve yemeklere ocaktan indirmeden önce taze krema ilave edebilirsiniz. Bu avantajlarından ve lezzetinden dolayı pek çok yemekte taze krema rahatça kullanılabilir. Tatlılara da çok yakışır. Kahvaltıda tereyağı veya kaymağa alternatif olarak kızarmış ekmeğe sürülüp reçelle birlikte yenirse tadına doyum olmaz.