Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Peynir Yapımı

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yaşamın Renkleri

Kuzukulağı bitkisini araştırırken, eski dönemlerde bu otu maya gibi kullanıp yoğurt yaptıklarını okudum. Bitkilerle yoğurt mayalama konusu çok ilgimi çekti, mutlaka denemeye karar verdim. Laponya'da ise kuzukulağındaki bir enzim peynir yapımında maya yerine kullanılıyordu. 
Hemen kuzukulağı ile yoğurt yapmayı denedim. Hikayesi biraz uzun, yoğurdu yapmasına yaptım fakat tarifini netleştiremedim. Ancak azimliyim, yakında yapıp sitede paylaşacağım. Başarısız bir yoğurt yapım sürecinde kuzukulağının peynir yapımında da kullanıldığını hatırladım ve sonuçta gayet güzel, tadı lor peynirine benzeyen bir peynir oldu.

Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Peynir Yapımı   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Yoğurt mayalamaya uğraşırken peynir yapmayı nasıl başardığımı(!) anlatayım. Öncelikle bunun için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • Yarım demet kuzukulağı (Migros'ta bile bulabilirsiniz)
  • 1 litre doğal veya günlük süt

Gereçler ise;

  • Sütü kaynatmak için tencere
  • Tel süzgeç
  • Tülbent veya süzme torbası

Kuzukulağını iyice yıkayıp suyunu süzdüm. Mutfak robotundan geçirdim. Ezilmiş kuzukulağını maya niyetine kullanmak üzere bir tülbentin ortasına yerleştirdim bezden dışarı taşmaması için ağzını iple bohça gibi sıkıca bağladım. 

Amacım yoğurt yapmaktı. O yüzden yoğurt yapma aşamalarını izledim. Günlük süt kullandığım için sütü bir tencerede 46 dereceye gelene kadar ısıttım. Termometre varsa ılımaya başlayan sütün sıcaklığını ölçmek çok kolay. Termometre yoksa sütün ısısı parmakla kontrol etmek gerekiyor. Parmağınızı süte batırıp 10 saniye kadar tuttuğunuzda dayanabileceğiniz, ancak hafif bir yanma hissi duyacağınız ısıya geldiği zaman süt uygun sıcaklığa gelmiştir. Eğer çiğ süt kullanılırsa önce kaynatıp, sonra bu ısıya gelene kadar ılıtmak lazım. 

Tencereye tülbentin içinde hazırladığım kuzukulağını yerleştirip kapağını kapattım. Yoğurt yaparken sütün sıcaklığını koruması için tencereyi kalın bir battaniye veya sofra bezi ile sarıp 4 saat ılık bir ortamda beklettim. Sonra fazla oynatmadan bezi açıp bir saat kadar bekledim. Baktım yoğurt cıvıktı, tutmamıştı. Aklımın bir köşesinde doğru ya da yanlış şöyle bir bilgi vardı. "Yoğurt tutmadıysa tekrar ısıtıp bekletmek gerekir" şeklinde.

Sütü ısıtma ve sıcakta bekletme aşamasını tekrarladım. Tencereyi ocağa yerleştirip orta ateşte yeniden sütü ısıttım. Bu sefer biraz daha sıcak oldu, 50 derece civarı.Tülbent içindeki kuzukulağını tencereden çıkardım ve tekrar battaniyeye sarıp aynı şekilde 4 saat beklettim. Sonuçta battaniyeyi açıp baktığımda gene tutmamıştı, üzerinde sarımsı renkte bir su ve dibinde kesilmiş süt vardı. Sütün bu halini görünce kuzukulağı ile Laponya'da peynir yaptıklarını hatırladım. 

Derin bir kabın içine altta boşluk kalacak şekilde tel süzgeç yerleştirip, süzgecin üzerine de tülbent serdim. Tenceredeki karışımı süzgece boşalttım. Bir süre süzülmesi için bekledim. Sonra bir elimle uçlarından tutarak tülbenti kaldırdım, diğer elimle de içindeki kesilmiş sütü aşağıya doğru sıkıştırıp suyunun süzülmesini ve aşağıda toplanmasını sağladım. Bezin içinde iyice sıkışan kütlenin ağzını uzunca bir iple bağladım. Derin bir kavanoza altta boşluk kalacak şekilde yerleştirip ipi kavanozun dışında tutarak kapağını kapattım. En az yarım gün bu şekilde beklettim. Ertesi gün tülbentin ipini açtım. Gayet güzel 325 gramlık bir top peynirim olmuştu. Bu tür peynirler çok fazla dayanmıyor. 4-5 gün içinde tüketmek gerekiyor.

"Kuzukulağını Maya Yerine Kullanarak Evde Yoğurt Yapabilirsiniz" konulu yazı için linke tıklayınız.

Kuzukulağı Otu Hakkında Detaylı Bilgi almak için linke tıklayınız.