Kabak (Sakız Kabağı)

Yemekmutfak.com Kurucusu

Şimdi Tam Zamanı

Kabak kavun, karpuz, salatalık ve acur gibi bitkiler ile birlikte kabakgiller (Cucurbitaceae) familyası içinde yer almaktadır. Ilıman ve sıcak iklim sebzesi olan kabakların pek çok çeşidi vardır. Kabaklar yazlık ve kışlık kabaklar olarak gruplandırılmaktadır. Yazlık kabaklar ise Sakız, Girit, Su ve Asma kabaklarıdır. Kabak meyvelerinden yararlanılan sebzelerdendir. Girit ve Sakız kabağı gibi yazlık kabaklar meyveleri henüz olgunlaşmadan hasat edilmekte ve tüketilmektedir. Kışlık kabaklar ise meyveleri olgunlaştıktan sonra tüketilen ve meyveleri yazlık kabaklara göre çok daha iri olan çeşitlerdir. Kabak denildiğinde ilk akla gelen sakız kabağıdır. Latincesi Cucurbita pepo olan sakız kabağı en iyi bilinen ve en çok tüketilen açık yeşil renkli, silindir şeklindeki yemeklik kabak cinsidir. 

Kabak (Sakız Kabağı)   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Sürüngen bir bitki olan sakız kabağı sarı çiçekleri ve iri diken gibi tüylerle kaplı yaprakları olan, ülkemizde hemen her bölgede yetişen dört mevsim üretimi yapılabilen bir sebzedir. Olgunlaşmadan tükettiğimiz sakız kabağının meyveleri bırakılırsa 500-2500 grama ulaşır.

Sakız kabağının besin değeri nedir, içerdiği vitaminler ve mineraller nelerdir? 

100 gram sakız kabağı yaklaşık  95 gr su, 1.2  gr protein, 0.14 gr yağ, 3 gr karbonhidrat, 1.2 gr lif içerir ve 17 kalori enerji sağlar. Yüksek oranda C vitamininin yanı sıra A, B6, B1, B2, B3, B5 ve K vitamini içerir. Mineral olarak ise bakır, manganez, magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum, demir ve çinko içermektedir.

Sakız kabağının sağlığa faydaları nelerdir?

Kabak besleyici, düşük kalorili, yüksek oranda su içeren ve kolay sindirilebilen hafif bir sebzedir. Lifli yapısı ile bağırsak tembelliğine ve kabıza karşı çok etkilidir. Bağırsakları yumuşatıcı ve mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Bağırsaklar dışında idrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği de olan bir sebzedir. Basur ve prostat rahatsızlıklarında olumlu etkileri vardır. Düşük kalorili ve hafif bir sebze olduğu için diyet yapanlara ve yaşlı kişilere önerilir. Kabak aynı zamanda gözler için çok yararlı bir sebzedir. İçerdiği antioksidanlar yaşa bağlı makula dejenerasyonuna ve katarakta karşı koruma sağlamaktadır. Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. İçerdiği antioksidanlar kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Antienflamatuardır (iltihapla savaşan) ve tip 2 diyabete karşı koruyucu etkisi vardır. Kan şekerini düşürür. Potasyum içeriği ile yüksek tansiyona karşı etkilidir. 

Sakız kabağı seçerken dikkat

Küçük ve orta boy sakız kabaklardan sıkı etli, kabuğu zedesiz ve parlak yeşil renkli olanlarını seçin. Kabak yumuşaksa bayatlamaya başlamıştır.

Kabakları bütün olarak ve soymadan yıkayın. Soyarken de çok derin soymamaya özen gösterin. 

Sakız kabağı ile yapılan yemekler

Tam bir yaz sebzesi olan sakız kabağının besin değerini kaybetmemesi için çiğ olarak veya buharda pişirilerek tüketilmesi önerilmektedir. Çiğ olarak rendeleyip salatalarda kullanabilir veya buharda pişirebilirsiniz. Sakız kabağı ile yapılan yemekler denince ilk akla gelenler mücveri, kızartması ve dolmasıdır. Ayrıca zeytinyağlı ya da etli yemeği, böreği, çorbası, kabak kalye, kaşkarikas, kabak çiçeği dolması, kabak ograten kabakla yapılan yemeklerden bazılarıdır. Baskın bir tadı olmadığı için sakız kabağını pek çok malzeme ile bir arada kullanabilirsiniz.

Sakız kabağına yakışan malzemeler 

Dereotu, yoğurt, patlıcan, fesleğen, zeytinyağı, tereyağı, süt, kırmızı biber, peynir, yumurta, taze kişniş, sarımsak, limon, mantar, soğan, kekik, maydanoz, çam fıstığı, kekik, domates, sirke, ceviz

Sitede sakız kabağı ile yapılan yemek tarifleri aşağıda yer almaktadır. Tariflerin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kabak Sıyırtma

Kolay Kabak Salatası

Ablama - Yoğurtlu Kabak Dolması

Sebzeli Kinoa Salatası

Izgara Sebzeli Roka Salatası

Hellim Peynirli Kabak Salatası

Kabak Sarma

Karışık Izgara Sebzeler

Havuçlu Kabak

Kabaklı Firik Pilavı

Peynirli Otlu Kabak Çiçeği Kızartması

Kabak Çiçeği Böreği

Kabak Çiçeği Dolması

Sirkeli Kabak Kızartma

Kabak Böreği (Almodrote de Kalavasa)

Kaşkarikas (Kabak Kabuğu Yemeği)