Vişne

Yemekmutfak.com Kurucusu

Şimdi Tam Zamanı

Vişne görünümü kiraza benzeyen, tadı ise kiraza göre çok ekşi olan bir meyvedir. Kiraza göre daha sulu ve yumuşak kabukludur. Doğal asit içerdiği için ekşi ve keskin bir tadı vardır. Sulu bir meyvedir ve fazla dayanmadığı için kısa sürede tüketilmelidir. Temmuz ayında olgunlaşıp tezgahlarda yerini alan vişne özel bir meyvedir, diğer meyvelerden oldukça farklıdır. Ekşi tadından dolayı taze meyve olarak yemeye pek uygun olmadığı için sofralık tüketimi fazla değildir. Ancak mutfağa en yakışan meyvelerden birisi olan vişne kullanıldığı bütün tariflere inanılmaz bir lezzet katar. Genellikle reçel, marmelat, şurup, komposto, meyve suyu ve likör yapılarak tüketilir. Muhteşem tadıyla ve aromasıyla pastalara, tatlılara ve bazı yemeklere çok yakışır. Vişne kurutularak veya dondurularak saklanabilir.

Vişne   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Kiraz (Prunus avium) ve vişne (Prunus cerasus) aynı ailedendir, erik, kayısı, şeftali gibi meyveler ile birlikte gülgiller (Rosaceae) familyasından gelmektedir. Vişnenin yaprakları kiraz yapraklarından daha küçük, dalları ise kiraz ağacının dallarına göre daha yaygındır. Vişnenin anavatanının Asya'nın batısı ile Avrupa'nın doğusu arasında kalan bölge, özellikle de Kuzey Anadolu olduğu sanılmaktadır.

Vişnenin besin değeri nedir, içerdiği vitaminler ve mineraller nelerdir? 

Taze vişnenin 100 gramında yaklaşık 50 kalori, 3 gr karbonhidrat, 8,5 gr şeker, 1,6 gram besin lifi vardır. Vitamin ve mineral açısından çok zengin bir meyve olan vişne A, C vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, sodyum ve çinko mineralleri içerir. Vişnede ayrıca önemli miktarda antosiyanin, melatonin ve beta karoten bulunmaktadır.

Vişnenin sağlığa faydaları nelerdir?

Kırmızı ve mor renkli bitkilerde bulunan renk verici madde olan antosiyanin, vişneye sadece o muhteşem rengini vermiyor, ayrıca güçlü bir antioksidan etkisi, yani hücre yenileme özelliği de kazandırıyor. Ateşli hastalıklara karşı koruyor, kolon kanseri riskini azaltıyor, kolesterolü ve kan şekerini düşürüyor, karaciğerin daha az yağlanmasına katkıda bulunuyor. Antosiyanin aynı zamanda doğal bir ağrı kesici acıları hafifletme özelliği var. Günde bir avuç yaklaşık 20 adet taze vişne yemenin ağ­rı ke­si­ci ve an­ti­enf­la­ma­tu­ar etkisinin 1 aspirinden daha fazla olduğu araştırmalarla kanıtlanmış. Spor yapanlarda oluşan egzersiz sonrası ağrılarda ve geçici kas zedelenmelerinde vişne oldukça etkili bir meyve. Romatizmal hastalıklara iyi geliyor. Beta karoten içerdiği için cildi nemlendirip kurumasını engelliyor ve cilde esneklik kazandırıyor. Vişnede bulunan melatoninin uyku düzenleyici etkisi var. Düşük şeker içeren lifli bir meyve olduğu için diyet yapanlara öneriliyor, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.

Türkiye'de yetiştirilen vişne çeşitleri nelerdir?

Vişne ılıman iklimlerde yetişmekle birlikte, kiraza göre sıcağa ve soğuğa daha dayanıklı olup, iklim değişikliklerine daha iyi uyum sağlamaktadır. Türkiye'nin çoğu bölgesinde vişne yetiştirilmektedir. Ilıman En çok yetiştirilen vişne ağaçları Kütahya ile Macar vişnesidir. Ayrıca katırlı vişnesi,, Montmorency, English morello ve Heimanns Rubin vişnesi de Türkiye'de yetiştirilen diğer vişne çeşitleridir.

Vişne ile yapabileceğiniz tarifler 

Sitede yer alan vişneli tarifler aşağıda yer almaktadır. Tarifin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz

Vişneli Cheesecake

Alkolsüz Vişne Likörü

Ev Yapımı Vişne Şurubu (Vişne Konsantresi)

Damla Sakızlı Vişne Reçeli

Vişne Reçeli

Yeşil Elmalı Vişne Reçeli

Vişneli Cheesecake ( Pişirilmeyen / No Bake)

Zeytinyağlı Vişneli Yaprak Sarma

Vişneli Yaprak Sarması