Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Pişirilir, Püf Noktaları Nelerdir?

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yemek Hazırlama Pişirme

Zeytinyağlı taze fasulye herkesin yaptığı ama çok az kişinin hakkını verebildiği bir yemektir. Alt tarafı zeytinyağlı fasulye ne var ki diye düşünebilirsiniz ama usulüne göre yapılırsa tadına doyum olmaz, güzel değilse de kimse tadına bile bakmaz. Zeytinyağlı yemeklerin baş tacı olan zeytinyağlı taze fasulye pişirmeyi ben ne yazık ki geç öğrendim. Bu yüzden belki bazılarınızın işine yarar diye püf noktalarını da vererek kolay gibi görünen ama ciddi ustalık isteyen bu yemeğin nasıl yapıldığını paylaşmak istedim.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Pişirilir, Püf Noktaları Nelerdir?  - Fügen Büke #yemekmutfak

Zeytinyağlı taze fasulye pişirmenin püf noktaları

Öncelikle tüm yemeklerde olduğu gibi iyi malzeme kullanmak önemli. Kart olmayan taze ve kılçıksız ya da az kılçıklı bir çalı fasulye işin olmazsa olmazı. Boncuk ve ayşe kadın fasulye de kullanılmakla birlikte zeytinyağlıdan ziyade sıcak, etli fasulye yemeklerine yakışıyor. Körpe ve kabuğu yumuşak, rengi canlı ve biraz koyuca olan fasulyeleri tercih edin. Fasulyenin taze olup olmadığını elinizle kırarak anlayabilirsiniz. Kolayca esnemeden kırılıyorsa fasulye tazedir. Kırılan fasulyenin ne kadar kılçıklı olduğu da anlaşılır.

Fasulyenin uç kısımlarının temizlenip, kenarlarının hiç kılçık kalmayacak bir şekilde iyice ayıklanması gerekir. Ben bu iş için bıçak yerine sebze soyucu kullanıyorum, son derece pratik oluyor. Aklınızda bulunsun, denemenizi tavsiye ederim. 

Kullanacağınız domatesin de lezzetli ve sulu olması önemli. Soğan da sulu olmalı ve bol miktarda kullanılmalı. Soğanı yarım ay şeklinde ince doğrarsanız görünümü ve tadı daha güzel oluyor. Tabii isterseniz yemeklik küp şeklinde de doğrayabilirsiniz.

Zeytinyağlı fasulyede şekeri biraz bol kullanabilirsiniz, çok yakışıyor. 

Bir de malzemelerin eklenme sırası diğer zeytinyağlı yemeklerden biraz daha farklı. Aşağıda detaylı olarak veriliyor. şimdi gelelim zeytinyağlı taze fasulyenin tarifine... 

Malzemeler

 • 1 kilo taze fasulye (kılçıkları alınmış)
 • 7-8 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 adet büyük kuru soğan (ince halka veya yarım ay şeklinde doğranmış)
 • 1-2 adet büyük domates
 • Tuz
 • 2 tatlı kaşığı toz şeker
 • Gerekirse birkaç yemek kaşığı kaynar su

Fasulyeler Nasıl Hazırlanır ve Pişirilir?

 1. Fasulyeleri ayıklamadan önce iyice yıkanır ve uç kısımları temizlenir. Kılçıkları varsa tamamen ayıklanıp çok uzun olan fasulyeler ikiye bölünür.
 2. Yayvan bir tencereye zeytinyağı dökülür, orta ateşte yağ ısınınca ince doğranmış soğanlar eklenir. Tahta bir kaşıkla karıştırılan soğanlar rengi dönüp yumuşayana kadar iyice kavrulur.
 3. Bu aşamada kavrulan soğana sadece fasulyeler eklenir ve tencerenin kapağı kapatılır. Ocağın altı önceleri orta, sonra kısık ateşte ara sıra tencerenin kapağı kapalı olarak sallanır ve böylece fasulyeler alt üst edilerek rengi iyice sararana kadar bir süre pişirilir.
 4. Fasulyeler iyice sarardığı zaman diğer malzemeleri ekleme zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada tencerede fasulyenin saldığı su miktarına bakılır. Eğer yeterince suyu varsa ayrıca su ilavesine gerek yoktur. Ben fasulyeyi kendi suyuyla pişirmeyi tercih ediyorum. Su eklemek gerekirse de 2 yemek kaşığı gibi az bir miktar sıcak su yeterli olacaktır. Tuzu, şekeri ve en üste de domatesler eklenir. Tencerenin kapağı kapatılır kısık ateşte kaşık kullanmadan, ara sıra tencereyi sallayarak karıştırılır. Kısık ateşte suyu azalana, fasulyeler yumuşayana kadar 60-70 dakika gibi uzunca bir süre pişirilir. 
 5. Fasulyeler pişirildiği tencerede kapağı kapalı olarak soğumaya bırakılır. Buzdolabında soğuduktan sonra servis yapılır.