Turp Ye Turp Gibi Ol

Kimya Mühendisi, Öğretim Üyesi

Yiyecek ve İçecekler

Turpgiller familyasındaki sebzeler ve özellikle de siyah turp içerdikleri izotiyosiyanat adlı bitki kimyasalı sayesinde bazı kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirir ve kanser hastalarının da direncini arttırır.

Turp Ye Turp Gibi Ol   - Prof. Dr. İbrahim Uslu #yemekmutfak

Turpgiller familyasına ait sebzelerin başta akciğer, prostat, bağırsak ve göğüs kanseri olmak üzere neredeyse tüm kanser türlerine karşı hem koruma hem de bir ilaç gibi iyileştirme özelliği vardır.

Lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, beyaz ya da kırmızı turp gibi sebzeler kanserli hücreleri yok ederler ve kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi gösterirler.

Turpgiller familyası sebzelerin kanser önleyici etkisi içerdikleri izotiyosiyanat adı verilen bitki kimyasallarından kaynaklanmaktadır.  İzotiyosiyanat kanser hücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir maddedir. İzotiyosiyanatlar açısından en zengin turpgiller lahana, kıvırcık, marul, brokoli ve özellikle kara lahanadır. Bu maddenin bozulmaması için turpgillerin mümkün mertebe çiğ ve taze yenilmesi gerekmektedir. Örneğin brokoli filizleri olgun brokoliye göre 30 kat fazla izotiyosiyanat içermektedir.

İzotiyosiyanat adı verilen bu kimyasal maddeler sebzeler doğrandığında, çiğnendiğinde veya sindirildiğinde ortaya çıkmaktadır. İzotiyosiyanat kimyasalı en fazla kapari bitkisinde bulunur. Kapari bitkisinde yüzde 40 metil izotiyosiyanat, yüzde 21 izopropil izotiyosiyanat ve yüzde 6 butil izotiyosiyanat bulunmaktadır. Bu nedenle kapari çok etkili kanser önleyici ve iyileştirici bir besindir.

Turpun ve özellikle de siyah turpun önemi ve mucizevi sağlık etkileri ilkçağdan beri biliniyordu. Örneğin II.Ramses  piramitleri yapan işçilerin sağlıklı ve dinç olması için onlara sürekli soğan, sarımsak ve siyah turp yedirmiştir. Kan temizleyici özelliğinden dolayı siyah turp alerjileri iyileştirir, idrar yollarındaki ve böbreklerdeki taşların düşmesini kolaylaştırır. İştah açıcıdır, iskorpit hastalığına karşı çok etkili bir doğal ilaçtır. Avusturyalı Dr. R.Breuss'a göre her gün siyah turp yiyen hastaların kansere karşı direnci artar ve böylece tümörlerin başka organlara sıçraması önlenmiş olur. Turp, bedenin bazı kanser türlerine yakalanma riskini en aza indirir. Bu kanser türleri arasında özellikle de akciğer ve kalın bağırsak kanserleri sayılabilir.

Geçen sene  85 yaşlarında bir dostum evimize kahvaltıya gelmiş ve orada bizimle birlikte turp yemişti. Daha sonra kendisi 4 ay süreyle günde 3-4 turp yemeyi alışkanlık haline getirmiş. İtiraf etmek gerekirse o günlerde yaşlı dostumuzun gözü akmakta, halsiz ve sağlıksız durumdaydı. Dört ay sonra onu ziyaret ettiğimde ise, ister inanın ister inanmayın ama turp gibi olmuştu.

Lütfen hayatınızdan turpu ihmal etmeyin. Turp yiyin, turp gibi olun. Sevgilerimle