Ayvalık İçin Zeytin Çorbası

Yaşamın Renkleri

Dünyanın halleri hallenip zeytinler yağlanırken Kuzey Ege'nin Ayvalık kıyıcığında yine bir hasat günleri daha gerçekleşiyor. Malum kutsal zeytin tanesi olgunlaştığında dalda kalmıyor hasadının yapılması gerek! 
Bu yılki hasat günleri kapsamında benim görevim zeytin çorbası pişirmek idi. Hasat günleri için yeni bir tarif bu. Bu etkinlik için ilk kez kaynatıldı. Hasat etkinliklerinin ilk günü Ayvalık Cumhuriyet Meydanı'nda kuruldu zeytin çorbamızın kazanı. Zeytin çorbasının pişmesini sabırla bekleyenler birer tutam tuz atıp çorbada tuzumuz bulunsun dediler, sonra da hep beraber tadına baktılar. Bol bulamaç kepçeler bereketle doldu taştı. Zeytin ve zeytine dair tüm şifayı içine katan bir çorbaydı. Kaynattık, dağıttık, çoğaldık yine...

Ayvalık İçin Zeytin Çorbası  - Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Bu zeytin çorbası,
bu özel gün için
bu toprakların,
bu güzel Ege kıyıcığı AYVALIK’'ın
en lezzetli zeytinleri ve zeytinyağıyla yapılmış
şifası içinde saklı lezzetidir.

Çorba, insanoğlunun tahılı keşfetmesiyle önem kazanan en birleştirici gıdası, bereketine kaşık salladığımız biricik aşımızdır. Başlangıcımızdır Ayvalık tatları bünyesindeki zeytin çorbası tadanlara şifa, duyup özenenlere ilham ve ferahlık versin diyerek oluşturdum bu zeytin çorbasını. Gelenekselleşmesi dileğiyle bolluk ve bereketiyle nice yıllara uzansın  

Slogan şu; Bol zeytinyağı bol zeytin

Zeytin Çorbası Malzemeleri:

 • 1 kase buğday yarması (orta irilikte
 • 3 kaşık tarhana
 • 2 kase yoğurt
 • 2 tane kuru soğan
 • 1 su bardağı Ayvalık Zeytinyağı
 • 1 kaşık nane
 • 1 kaşık kırmızı pul biber
 • 2 kase yeşil zeytin (acısı ve çekirdeği çıkarılmış taze zeytin)
 • Yeterince içme suyu ve tuz

Dalından toplanmış yeşil zeytinler önce çekirdeklerinden çıkarılır sonra acı suyunun çıkması için tatlı su içinde bekletilir. Her gün acı suyu değiştirilip tatlı su konur bu en az bir hafta devam eder. En sonunda da bu zeytinler doğranarak zeytin çorbasına konacak hale getirilir.

Gelelim Çorbamızın Yapılışına

 1. Kuru soğanlar bol zeytinyağında yakmadan kavrulur. (Büyük kapsamda pişerken soğanlar kazana bütün atılır) 
 2. Üzerine bol su ile birlikte buğday yarması konur. Kaynarken ara sıra karıştırılır.
 3. Çorba iyice kaynamaya başlayınca tuzu ilave edilir. Bu kaynama süresi bir saate yakın sürer. Daha sonra ayrı bir yerde yoğurt ve tarhana iyice karıştırılır. Ilıştırıp alıştırarak yavaşça kaynayan çorbaya ilave edilir, sürekli karıştırılarak pişirilir.
 4. Acısı ve çekirdekleri çıkarılmış yeşil zeytinler yuvarlak halkalar halinde doğranır (zeytinler çekirdeği çıkarılıp doğranmadan da kullanılabilir) doğranan zeytinler bolca zeytinyağı ile buluşturulur. Bu aşamada zeytinler ve zeytinyağının içine bol kuru nane ve fazla acı olmayan kırmızı pul biber konur ve iyice karıştırılır.
 5. Kaynamakta olan çorbamızın içine bu karışım ilave edilerek son dokunuşu tamamlanır. Arzuya göre karabiber ve başka baharatlar da eklenebilir.