Gilaburu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Müzisyen

Yaşamın Renkleri

Gilaburu genellikle Kayseri ve civarında yetişen fındık büyüklüğünde, kırmızı renkli bir meyvedir. Buruk ve acımtırak bir tadı vardır, tam tadını almamış bir sirkeyi ya da üzümü andırır.

Gilaburu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?   -  Can Göktürk #yemekmutfak

Gilaburu'yla dökmekte olduğum böbrek taşları yüzünden/sayesinde tanıştım. Bir arkadaşımın tavsiyesi ve bir akrabasının Kayseri'den göndermesiyle de ilk defa kullanmış oldum.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yetişen Gilaburu yörelere göre farklı isimlerle anılır. Kayseri yöresinde gileburu, gilebolu, gilaburu, gilaboru, Konya yöresinde giraboğulu; Tunceli ve Karadeniz Bölgesi’nde ise gili gili olarak adlandırılır.

Çalı şeklinde bodur bir ağaç olan Gilaburu, hızlı büyür ve boyu 1 ile 4 metreye ulaşır.. Yetişme döneminde çok su isteyen Gilaburu, ilkbaharda geniş salkımlar oluşturan yeşilimsi beyaz çiçekler açar. İnce kabuklu, tek çekirdekli, yuvarlak kırmızı meyveleri yaz sonunda olgunlaşır. Sonbaharda makas ya da bıçak kullanarak dallarıyla toplanır.

Gilaburu suyu Orta Anadolu'da geleneksel bir içecektir. İlk toplandığında acı bir tadı olan meyveler su içinde salamura yapılırsa yaklaşık 1 ay içinde acılığı gider.  Gilaburu suyu hazırlamak için taze veya salamura suyundan çıkarılan meyveler kevgir ya da süzgece alınır üzerlerine bastırılarak suyu çıkartılır. Böyle içilebileceği gibi su ile seyreltilip tercihe göre şeker ilave edilerek içilir. Sıkılan meyvelerin aynı gün içilmesi gerekir.

Gilaburu astım, epilepsi nöbetleri, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, kramplar, menstrüal sancılar, kabakulak, doğum sonrası sancılar, uyku bozuklukları, romatizma ve bazı sinir rahatsızlıkları, egzama gibi cilt problemleri, böbrek taşları ve kumlarının tedavisinde kullanılır.

Selçuklular ve Osmanlılar zamanında bu bitkiye çiçeklenme dönemindeki güzelliğinden dolayı "Gül Ebru" ismi verildiği ve bu ismin zamanla dilden dile değişime uğrayarak günümüze geldiği söylenmektedir.

Gilaburu'dan dolayı mı bilmiyorum ama şu anda hiçbir şekilde böbrek sancım yok. :)
Not: Gilaburu ilgili başka fotoğrafları instagram sayfamda paylaşacağım. http://www.instagram.com/fezfood/