Beslenmede Doğrular Yanlışlar

Gıda Mühendisi

Beslenme

Baharatlar evladiyelik değildir, onların da raf ömrü var. Bir yıl içinde tüketmediklerinizden kurtulun. İyi bir baharatçı edinin, klasik baharatlarınızın dışında yeni baharatlarla tanışın. Küçük bir el değirmeni ile karabiber, yenibahar, kişniş tohumlarından kendi baharat tozunuzu elde edebilirsiniz, farkı göreceksiniz.

Beslenmede Doğrular Yanlışlar   -  Deniz Yüzüak #yemekmutfak
  1. Kızartma yağlarınızı ikinci kez kullanmayın, süzerek içindeki zararlı maddelerden kurtulamazsınız. Ekonomik bir tavsiye istiyorsanız, az kızartma yapın, hem paranızdan hem de sağlığınızdan tasarruf edersiniz.
  2. Zeytinyağı şişeniz koyu renk olmalı, yağlar ışıktan etkilenir, şişe açık renk ise kapalı bir dolapta ışık görmeyecek şekilde saklayın.
  3. Salata yaparken yeşilliklerinizi mutlaka kurutun, nemli yeşillik salatanın sosunu ve lezzetini bozar. Hatta kuruttuğunuz yeşilliği biraz da buzdolabında bekletirseniz daha da lezzetli bir salata elde edersiniz.
  4. Donuk meyve ve sebze tazesine en yakın değerleri içerir. Bu elinize her geçeni dondurun demek değil, derin dondurucunuzun da bir kapasitesi var ve her yeni koyduğunuz ürün derin dondurucunuzun ısısını dolayısıyla eski dondurduklarınızın ısısını yükseltir.
  5. Derin dondurucudan çıkarttığınız sebzeleri pişirmek için çözmeyin, doğrudan donuk olarak tencereye atın. Çözündürme işi mikroplara davetiye çıkarır. Donuk meyveyi tercih etmeyin, vişne gibi hoşaflık donduruyorsanız onları da doğrudan kaynar suya atabilirsiniz. Et ve balık için ise bir gece önceden buzdolabına indirin orda çözünsün, aynı gün içinde mutlaka pişirin.
  6. Buzdolabı sıcaklığı en fazla +4 derece olmalı, buzdolabınızı kapasitesinin üstünde doldurursanız, +4 derecenin üstüne çıkar besinler çabuk bozulur. En düşük buzdolabı sıcaklığınız ise 1-1,5 derece olmalı yoksa sebzeleriniz donar, buzdolabı sıcaklığını aşağı indirdikçe daha çok elektrik harcarsınız. +4 derece idealdir.