Taze Sıkılmış Meyve Sularının Faydaları

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yiyecek ve İçecekler

Taze sıkılmış meyve sularının konsantre meyve sularından çok daha faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Konsantre meyve suları vitamini olmayan şekerli içeceklerdir. Kış aylarında hastalıklardan korunmak için vitamini bol olan besinleri tüketmek gereklidir. Günün her saatinde içebileceğiniz çeşitli meyve-sebzelerin sularını içmenizi tavsiye eder, hepinize sağlıklı bir kış dilerim.

Taze Sıkılmış Meyve Sularının Faydaları   -  Miray Can #yemekmutfak

Portakal Suyu

Portakal suyunun faydaları saymakla bitmez. Portakal ve suyu kış aylarının vazgeçilmezidir. İçerisindeki C vitamini sayesinde bizleri soğuk algınlığından korur. Bu tarz sıkılmış meyve suları taze olarak tüketilmelidir.  Portakal C vitamininin yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içeriyor. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da zengin. Yapılan bir araştırmaya göre portakal suyunun içerisindeki potasyum ve magnezyum kalp krizinden korumaktadır.

Havuç Suyu

İçerisindeki A vitamini gözlere çok faydalıdır, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir ve doğal bir antioksidandır.Tedavi edici özellikleri çoktur, diğer sebzelerin suyu ile olan uyumu açısından büyük bir sağlık deposudur. Havuç vücudumuza girdiğinde direkt olarak A vitaminine dönüşür. Bu da bizim gözlerimize, bağışıklık sistemimize, kemiklerimize ve dişlerimize büyük ölçüde güç kazandırır. Kansere yol açacak olan birçok zararlı maddenin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır ve yaşlanmayı geciktirir. Uzmanlar özellikle hamile kadınların havuç suyu içmesini tavsiye etmektedir. Şayet havuç suyunu tek başına içmek istemezseniz elma suyu ile karıştırabilirsiniz, çok lezzetlidir.

Nar Suyu

Çarşıdan aldım 1 tane eve geldim 1000 tane! Rengi ve ufak taneleriyle büyük ve küçüklerin herkesin sevdiği çok faydalı bir meyvedir. Latince adı “Punica Granatum” olan nar doğal bir ilaç olarak tanımlanmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Enfeksiyonlara karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Bir bardak nar suyunda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunmaktadır. Kolesterol düşürücü ve düzenleyici etkisi ile kalp dostudur. Nar suyunu sıkmak zor gibi görünse de artık çok pratik nar sıkma ya da tanelerini ayırma aparatları vardır, bunlardan temin edebilir ya da taze sıkılmış meyve suları satan büfelerden faydalanabilirsiniz.

Elma Suyu

Tok tutma özelliği ile bilinen elma diyet yapan kişilerin vazgeçilmez meyvesidir. Elmanın suyu ve kendisi oldukça faydalıdır. Tadının çok lezzetli olmasının yanı sıra cilt için de çok faydalıdır. Elma suyunda bol miktarda C ve E vitamini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra elma suyundaki antioksidan maddelerin cilt sağlığına büyük katkısı vardır Yeşil ve kırmızı elmayı yemekten ya da suyunu içmekten korkmayın. Yeterli vitamin ve minerallerden faydalanmak için günde 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

Domates Suyu

Domatesin faydalarını hepimiz biliyoruz peki ya domates suyu? Domates tam bir sağlık deposudur. Eklem ağrılarınızdan tutun mide ağrısı / yanması ve gribe kadar her türlü hastalığın doğal ilacıdır. Bol miktarda C ve E vitamini içermektedir. Kan basıncını düşürür, vücudun su tutmasını engeller ve bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Nişastalı yiyeceklerden sonra domates suyu içmek hazmı kolaylaştırmaktadır, ayrıca cilde tazelik ve pembelik verir.

Greyfurt Suyu

Portakala benzeyen ve turunçgillerden olan greyfurt yararları bakımından ilaç gibidir. Kalori ve yağ yakmada ayrıca metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkilidir. İngilizler sabah kahvaltılarında greyfurtu ortadan ikiye bölüp üzerine toz şeker serpip kaşıkla yerler. Dişeti kanamalarında da oldukça etkilidir. Nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır. İlaçların etkilerini arttırma özelliği mevcuttur. Faydalarının yanı sıra bazı durumlarda zararı da olabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Kesinlikle ilaçlarla birlikte tüketilmemesi gerektiğini belirtmeliyiz, zehirlenmelere yol açabilir. Tansiyon düşürücü özelliği vardır günde en fazla bardak greyfurt suyu gerekli vitaminleri almanızı sağlayacaktır.

Ananas Suyu

İçerisindeki B vitamini nedeniyle cildin ve saçların güzelleşmesine katkı sağlar. Son zamanlarda diyet yapan kişiler ananas yemenin ya da suyunu içmenin zayıflamalarında etkisi olduğunu belirtmektedirler. Mide ve bağırsakları temizleme özelliği vardır. Ananas alırken üzerindeki yaprakların yeşil ve taze olmasına dikkat edin. Ananasın kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir. Suyunu sıkarak ya da meyvesini yiyerek bu meyveden yararlanabilirsiniz.