Yılbaşı, Alkol Ve Akşamdan Kalmanın Dayanılmaz Ağırlığına Karşı Alınacak Önlemler

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yaşamın Renkleri

Yılbaşı geceleri normal günlerde olduğundan daha fazla alkol tüketilir. Ertesi sabah uyanınca ortaya çıkan “akşamdan kalma sendromu” yaşamamak için ne yapabiliriz.

Yılbaşı, Alkol Ve Akşamdan Kalmanın Dayanılmaz Ağırlığına Karşı Alınacak Önlemler   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Yılbaşı Gecesi Alkol Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alkolü aç karnına içmeyin. Eğer mideniz boşsa alkolden daha fazla etkilenirsiniz. Yiyeceklerle birlikte alındığında alkol, daha uzun süre midede kalır ve kana karışması daha yavaş olur. Yağlı yiyeceklerin sindirilmesi için de daha uzun süre gerekir. Bu yüzden geceye başlamadan önce alkolün etkisini yavaşlatmak için tam yağlı bir bardak süt içebilir veya tereyağlı kızarmış ekmek yiyebilirsiniz.

Alkolle birlikte atıştırdıklarınıza dikkat edin. Mümkünse çok fazla yağ ve tuz içeren şeylerden uzak durun. Yemek öncesi içkinin yanında sunulan fazla kalori içeren dip soslardan, cipslerden ve kuruyemişlerden kaçının. Bunların yerine limon suyu veya yoğurtlu dip soslara batıracağınız, havuç ve salatalık dilimleri, meyve veya fındık yiyebilirsiniz.

Alkolü ağır ağır ve karıştırmadan için. Bir kadeh içkiyi bir saatten önce bitirmemeye çalışın. Tercihiniz tek tip içkiden yana olsun, farklı farklı içkileri karıştırmayın. İçkilerin içine buz atın, böylece hem içki içme hızınızı azaltmış, hem de alkolü seyreltmiş olursunuz.

Alkolle birlikte çok su için. Alkol alırken mümkün olduğu kadar çok su içmeye çalışın. İçilen her alkollü içkiden sonra bir bardak da su için.

Alkollü Bir Gecenin Sabahı İçin Öneriler

Hydrodol adlı 2013 yılında çıkan yeni bir ilaç akşamdan kalanlar için son derece etkili. Alkolün sabah oluşan yan etkilerini oluşmadan önlüyor ve alkole karşı karaciğeri koruyor. Akşamdan kalma sendromunu yok ediyor. Başınızın ağrıması ve ağzınızın kupkuru olmasının sebebi alkol kaynaklı dehidrasyon, yani vücudun su kaybı. Hydrodol sabah sanki hiç içki içmemişsiniz gibi hissetmenizi sağlıyor. Prospektüsünde göreceğiniz gibi alkolle beraber alınıyor ve sadece eczanelerde satılıyor.

Sedergine ve Alka Seltzer adlı efervesan tabletler. Bunlar suda eriterek içilen “ertesi günü hap”ları. Gece yatmadan evvel yarım su bardağına iki adet atıp içerseniz, daha sağlam bir şekilde uyanmanızı sağlar. Sabah kalkınca da alabilirsiniz. Ama efervesan oldukları için fazla tüketilirse mide kanamalarına sebep olabilir. Dozunda almak gerekir.

Domates suyunun da alkolün etkilerini hafifletici bir özelliği vardır. Domates suyunu bol alkol tüketilen gecelerin sabahında içerseniz faydasını görürsünüz.

Soda, limon ve karbonat üçlüsü: Bilinen en eski kurtarıcıdır, kafanızın ve midenizin iyi olmadığı durumlarda kendinizi nispeten daha iyi hissettirecektir.

Ekşi ayran ve soda: Bu da eski ve bir yöntem. İstifra ettirici özelliğiyle en azından bulantınızı alır.

Su… Sadece su… Yatmadan evvel içebildiğiniz kadar su için. Tüm ağrıların ve halsizliğin başlıca sebebi susuzluk. Alkolle bünye çok fazla su kaybına uğruyor. O yüzden suyu kesinlikle ihmal etmeyin.

Aslında en iyisi fazla içmemek. Hepinize iyi seneler.