Lübnan Yemek Kültüründe Zater Ve Zeytinyağı

İnşaat Yüksek Mühendisi, Çiftçi

Yiyecek ve İçecekler

Dağlarından gelen kekik ve binlerce yıllık zeytinler bayrağında sedir ağacı bulunan bu minik ülkenin sofra kültürüne şekil vermiştir. Zater ya da zahter Lübnan'da sık tüketilen kahvaltılık bir karışımdır.

Lübnan Yemek Kültüründe Zater Ve Zeytinyağı    -  Abdullah S. Paksoy #yemekmutfak

Lübnan kahvaltılarının olmazsa olmazı zater ile birlikte sızma zeytinyağıdır.  

Sıcak fırından çıkmış zaterli ekmeğin kokusunu alınca tadına bakmadan geçemezsiniz.

Zater Antakya, Suriye ve Lübnan’da kahvaltıyla birlikte yendiği gibi baharatlar karışımı et ve tavuk yemeklerinde de kullanılabilir.

Zater Arapça kekik demektir. Genelde kahvaltıda zeytinyağına batırılan ekmek parçaları ile yenir. Sokakta sıcak çöreklerin içinde de bazen satılır.

Pizza şeklinde mayalı hamurun üstünde pişirilebilir. Tost ekmeği üstüne zeytinyağını fırçayla sürdükten sonra zater serpip ısıtıp yemesi de hoştur.

Uzun yapraklı, keskin – iyice çöplerinden ayıklanmış dağ kekikleri (Thymbra Spicata) bu karışım için çok uygundur. Kaliteli kekikler, yapraklarıyla gelen çöplerinden mümkün olduğu kadar iyi temizlenmelidir.

Zeyt Arapça zeytinyağına verilen isimdir. Zeyt+Zater dükkanları Beyrut sokaklarında yaygındır. Pizza şeklinde zaterli ince ekmekler, üçgenlere kesilip sıcak yenilir

Binlerce yıldır Lübnan’da bulunan zeytinlerden taş ile ezilerek yapılan sızma zeytinyağı Avrupa gıda fuarlarında ödül almıştır.

Lübnan zeytinyağını bulmanız zor olabilir, zaten bir atasözüne göre kimse zeytinyağının kötü olduğunu kabul etmezmiş. Tarsus sarı-ulak zeytinlerinden yapılan sızma zeytinyağları da nefistir. Metal kaplara yağ koymayınız, tadını bozabilir.

Sızma zeytinyağını bulma işini sizlere bırakıyorum. Afiyet olsun.

Zater tarifine bu linkten ulaşabilirsiniz.