Trabzon Hurması - Cennet Meyvesi

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yaşamın Renkleri

Sonbaharın bu muhteşem meyvesine kimileri Trabzon hurması diyor, kimileri de cennet elması. Bunlardan başka cennet meyvesi, cennet hurması, kocayemiş, Akdeniz hurması, kara hurma, Frenk hurması, uruk hurması, amme, ambe ve Japon elması gibi daha pek çok adı var. Eski dönemlerde güzel görünümünden ve enfes tadından dolayı kutsal meyve olarak kabul edilmiş ve “Zeus’un meyvesi” adı verilmiş. Anavatanı Çin olan meyvenin tadı buruk olan türü ülkemize bu bölgeden yayıldığı için Trabzon Hurması olarak adlandırılmış. Subtropik iklim meyvesi olsa da dünyanın ılıman iklime sahip birçok bölgesinde yetişmektedir. Türkiye’nin değişik bölgelerine uyum sağlayan Trabzon hurması Karadeniz kıyılarında, Akdeniz Bölgesi’nde Hatay, Adana, Mersin’de yetişmekte, Marmara ve Ege bölgesinde de dağınık ağaçlar halinde bulunmaktadır.

Trabzon Hurması - Cennet Meyvesi   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Trabzon hurması çeşitleri

Trabzon hurmasının pek çok çeşidi vardır. Ülkemizde yaygın olarak Hachiya ve Fuyu çeşitleri tüketilmektedir.

Hachiya en çok tüketilen, sertken buruk olan, ancak olgunlaşıp yumuşayınca yenilen çeşididir. Yüksek oranda tanen içerdiği için hamken tadı kekremsidir, buruktur. Tanen çaya ve şaraba buruk tat veren maddedir. İyice yumuşadıktan sonra burukluğu kalmaz ve yenilebilir hale gelir. Sertken buruk olan meyveler olgunlaştığı zaman inanılmaz lezzetli olur.

Fuyu ise özellikle Antakya-Hatay yöresinde yetişen, son yıllarda tezgahlarda görmeye başladığımız sertken yenen, tadı buruk olmayan çikolatalı hurma olarak da bilinen çeşittir. Kakaolu hurma, siyah hurma olarak da bilinir. Fuyu meyvelerinin sert olanı makbuldur, olgunlaşmadan elma gibi kıtır kıtır yenir.

Hachiya ve Fuyu meyveleri görünüm olarak birbirine benzese de kolayca ayırt edilir. Hachiyanın kabuğunun rengi daha canlıdır, içinde çekirdek yoktur, meyve eti olgunlaşınca turuncudur, çok yumuşak ve suludur. Fuyunun meyve eti ise kahverengidir ve içinde büyük çekirdekler vardır.

Trabzon hurması olgunlaşmadan yenir mi?

Trabzon hurması meyveleri sertken tadı buruk olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayrılır . Buruk olan Hachiya olgunlaşınca, buruk olmayan Fuyu ise hamken, olgunlaşmadan yenir. Eğer tanen içeren Trabzon hurmasını yani Hachiya çeşidini olgunlaşmadan yerseniz kekremsi tadını kesinlikle sevmezsiniz. Hemen tüketecekseniz olgunlaşmış olanlarını alın. Yahut 4-5 adet ham hurmayı 1 adet elmayla veya muzla birlikte kese kağıdına, koyu renk bir poşete veya kapalı bir kutuya koyup oda sıcaklığında bekletin. Birkaç gün içinde hurmalar olgunlaşıp tatlanacaktır.

Trabzon hurması nasıl tüketilir, nerelerde kullanılır?

Trabzon hurması taze olarak veya kurutularak tüketilir. Gıda sektöründe tatlı, dondurma, marmelat, kek, sos, püre, krema ve muhallebi yapımında kullanılır.

Trabzon hurmasının besin değeri ve sağlığa yararları nelerdir?

Özellikle  A vitamini açısından zengin olan ve yanı sıra C vitamini de içeren Trabzon hurması güçlü bir antioksidandır. B-kompleks vitaminleri de bulundurmaktadır. Zengin bir lif kaynağıdır. Potasyum, demir, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içerir.

Yoğun lif içeren bu meyve bağırsakları çalıştırır ve sindirim sistemini düzenler. Mineral içeriği ile metabolizmayı çalıştırır. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve bazı kanser türlerine karşı mücadelede etkilidir. Kalp ve damar rahatsızlıklarına olumlu etkisi vardır. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür. Vitamin eksikliği tedavisinde kullanılır.

Trabzon hurması kullanarak hazırlanan tariflere ait linkler aşağıdadır.

Çikolatalı Trabzon Hurması Reçeli

Trabzon Hurmalı (Cennet Hurmalı) Kek

Pişirilmeden Yapılan Trabzon Hurması Tatlısı - Cennet Bombası

Tükenmez İçeceği