Dünyanın En Lezzetli Ve En Sağlıklı Atıştırmalığı: Pinpin Baklası

Kimya Mühendisi, Öğretim Üyesi

Yiyecek ve İçecekler

Pinpin bakla Bodrum yöresinde yetişen bir tür bezelyedir. Kabuğu ile haşlanıp tuzlandıktan sonra tencere dolusu yenilebilen baklagillerin en lezzetlisidir. Bebek araka veya fink olarak da bilinir.

Dünyanın En Lezzetli Ve En Sağlıklı Atıştırmalığı: Pinpin Baklası   - Prof. Dr. İbrahim Uslu #yemekmutfak

Bodrum pazarında Nisan-Mayıs aylarında bulunabilir. Derin dondurucuda stoklanırsa yaz-kış yenilebilir, yokluğunda ise özlemi araka veya edamame ile giderilebilir. Bezelyenin bir türü olan arakaya benzer ama ondan daha lezzetlidir. İnternette araştırdım, kimse hakkında bir şey bilmiyor, şaşırdım. Çocukluğum bunu yiyerek geçti. Pin pin bakla tuzlu suda haşlandıktan sonra ılıkken yenir. O ılık kabukları dişlerinizle hafifçe açıp içindeki leziz minik bezelye tanelerini dilinizle çeker ve çiğnersiniz. Kabuğundaki tuz pinpin baklasına gerekli olan dokunuşu sağlıyor. Başka bir şey yemeden sadece onu bir çekirdek gibi “çitleyebilirsiniz”, deyim yerindeyse. Bazen bir film izlerken kendinizden geçip bir tencere dolusu pin pin baklayı bitirebilirsiniz.

Pinpin baklası içerdiği çeşitli vitaminler ve mineraller ile bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara yakalanmamızı engeller, sağlıklı olmamızı sağlar. İçindeki demir, kalsiyum, fosfor, çinko, vitamin A, B ve K, potasyum ve kanser önleyici niasin ve çok zengin protein ve lif içeriğiyle eşsiz bir gıdadır.

Pinpin baklasının içerdiği bu vitamin ve minerallerin sağlığımıza olan yararlarını inceleyecek olursak B vitamini vücudun büyümesi, gelişmesi ve diğer fonksiyonları için çok önemli bir vitamindir, sağlıklı beslenmeye ve hastalıklardan korunmaya yarar. Fosfor, demir ve kalsiyum mineralleri ise özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve hamile kadınlar için çok gereklidir. Potasyum kasların güçlenmesine yardımcı olur. Pinpin baklasında kolayca çözünebilen zengin lifler özellikle kandaki istenmeyen, kötü kolesterol düzeyini düşürücü etkisiyle kalp krizi geçirme riskini azaltır. Midede uzun süre kalan çözünmeyen yüksek orandaki lifli bileşenleriyle ise pinpin baklası kan şekerini dengelediği için şeker hastalığına karşı koruma sağlar ve bağırsakları çalıştırır.

Güçlü antioksidanlar içeren pinpin baklası, kaliteli bitkisel protein kaynağı olduğu için vücuttaki kanser yapıcı yabancı maddeleri yok etme özelliğine sahiptir. Araştırmalar pinpin baklasında bulunan coumestrol denilen bir polifenolun, mide kanseri riskini düşürdüğünü göstermiştir. Pinpin baklasındaki zengin kalsiyum ve demirin faydalarını belirtmeye zaten gerek yok, özellikle demirin kırmızı kan hücrelerini güçlendirici ve kansızlığı giderici etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden özellikle kansızlık problemi olan kadınlarımızın pinpin baklasını sıklıkla yemesi gerektiğini belirtelim. Bunların yanı sıra çok zengin çinko bileşenleri içeren pinpin baklası özellikle vücudumuzda sinir sistemimizdeki bozuklukları tedavi ederek, ruh sağlığımıza da çok önemli katkılar sağlamaktadır.

Pinpin baklası, bezelye ve araka zengin vitamin ve mineral içeriğine sahipken, kalorisi ve yağ oranı çok düşüktür, sıfır kolesterol içerir. Pinpin baklası dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı atıştırmalığıdır. Üstelik diğer abur cuburlar gibi yağ deposu değildir. Kilo almadan, çok keyifli ve lezzetli şeyler atıştırmak istiyorsanız pinpin baklası harika bir seçimdir. Hem de sebze yemeyi sevmeyen çocukların ve yetişkinlerin bile bayılarak yiyecekleri bir atıştırmalıktır.  

Japonların dünyaca meşhur edamamesi de aynen pinpin baklası gibi yeşil soya fasulyeleri olgunlaşmadan toplanır ve Çin, Japon, Endonezya ve Havai mutfaklarının en aranılan yemeklerinden biridir. Aynı pinpin baklası gibi tuzla kaynatılarak servis edilir. Pinpin baklası en az edamame kadar lezzetli ve besleyici olmasına, ona çok benzemesine rağmen bırakın dünyaca tanınmayı, ne yazık ki ülkemizde Bodrum yöresi dışında tanınmıyor. Bu yüzden pinpin baklası üretiminin tamamı tüketilmiyor, fazlası ile konserve yapılıyor. Sağlıklı yaşamak için vitamin haplarından medet umulduğu, obezitenin en büyük sorunlardan birisi olduğu günümüzde pinpin baklası için talep oluşturmalıyız diye düşünüyorum. Neden bizim ülkemizde de Japon ve Çin gibi lokantalarında olduğu gibi edamame yerine pinpin baklası tüketilmesin, mısır gibi sinemalarda satılmasın, hatta bütün dünyada tanınan bir atıştırmalık olmasın?

Siz iyisi mi bulabilirseniz hemen pinpin baklası, bulamazsanız onun tam yerini tutmasa bile gene de çok lezzetli ve yararlı olan araka alın, çocuklarınıza ve kendinize bir iyilik yapıp dünyanın en lezzetli atıştırmalığıyla tanışın. Tarifi mi? Çok kolay, büyük bir tencerede tuzlu suda 1 saat kadar haşlayın, ılıyınca afiyetle yiyin…