Şimdi Ot Zamanıdır

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yabani Otlar

Türkiye’de yabani otlar genellikle Ege mutfağı ile ilişkilendirilir. Oysa Anadolu'da yerel mutfaklarda da eski dönemlerden beri bu otlarla Ege'deki kadar çeşitli olmasa bile çok lezzetli yemekler yapılırdı. Son dönemlerdeki sağlıklı beslenme trendi ile birlikte yabani otlar artık büyük şehirlerde de tüketilmeye başlamıştır. Artık semt pazarlarında  pek çok yabani ot satılmaktadır.

Şimdi Ot Zamanıdır   -  Fügen Büke #yemekmutfak

İsimlerini enteresan bulduğumuz, tatlarına ise alışkın olmadığımız yabani otların önce restoranlarda, sonra da sofralarımızda yer almaya başlaması ile birlikte pazarda gördüğümüz eskiden sadece adını sormakla yetinirken, artık tadını da merak ediyor ve nasıl pişirildiğini öğreniyoruz. 

Dağda, kırda, bayırda gördüğümüz, pişirmeyi aklımızın ucundan bile geçirmediğimiz otlara günümüzde besin ve şifa kaynağı olarak bakmaya başladık. Baharla birlikte pazar tezgahlarındaki ot çeşitliliği de bir hayli artış gösterdi. Çoğunun yabancısı olduğumuz bu yabani otları ayırt edebilmek için biraz deneyimli olmak veya çok sormak, araştırmak gerekiyor. Pazarda gördüğümüz ne yapacağımızı bilemediğimiz bu yabani otları fotoğraflarıyla tanıyıp, nerede ve hangi mevsimde yetiştiğini, ne şekilde yenildiğini, nasıl pişirildiğini, faydalarını ve hangi derde deva olduklarını hep birlikte öğrenelim mi, ne dersiniz…