Çocuklara Sebze Yedirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Beslenme

Çocuk beslenmesinde büyüme ve gelişme için et, süt, yumurta gibi temel besin ögelerinin yanında sebze ve meyveler de çok önemlidir. Çocuklara sebze yedirebilmek için çoğu anne büyük mücadeleler vermektedir. Bu durum anneleri farklı stratejiler geliştirmeye zorlamış ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu çekişme bizlere çocuk beslenmesinde farklı, albenisi olan, çocuğun ilgisini çekecek değişik bakış açıları kazandırmıştır.

Çocuklara Sebze Yedirmek İçin Ne Yapmalıyız?   -  Aynur Memiş #yemekmutfak

Özellikle kış sebzelerinin çocuklar tarafından tüketilmesi daha zordur. Birçok yetişkinin bile pek sevmediği ıspanak, pırasa, lahana, kereviz, brokoli gibi sebzeleri çocuklara yedirebilmek ayrı bir sorundur. Eğer evde bu sebzelerin yer aldığı bir mutfak ve yemek kültürü yoksa çocukların bu sebzeleri tüketme alışkanlığı kazanmalarını beklemek de anlamsız olur.

Bu sebzeleri çocuklara yedirebilmek için sevdikleri yemeklerin içine karıştırarak yedirmek iyi bir çözümdür. Mesela köftenin içine ıspanak yaprakları maydanoz gibi kıyılarak konulabilir. Böreğin içine yoğurt veya peynirle birlikte ince kıyılmış pırasa eklenebilir. Yoğurt pişince hafif mayhoş bir peynir tadı verir pırasa da aroma katar, keskin bir lezzet oluşturmadıkları için çocuklar tarafından kolaylıkla tüketilebilir. Kereviz ve brokoli çorbaları sütle yapılarak keskin lezzetleri kırılabilir. Lahana çok ince kıyılıp haşlanır ve spagetti gibi hazırlanıp yoğurtla denenebilir. Kahvaltılarda çökelek veya lor ile birlikte kıyılmış birkaç yaprak ıspanak, pırasa ve maydanoz karıştırılarak hazırlanan harç omletlerde kullanılabilir.

Ayrıca çocuklara sebze yedirebilmek için sebzeleri değişik ve eğlenceli bir şekilde sunmak da etkili bir yöntemdir. Renkli sebzelerle çocuğun hoşuna gidecek görseller yaratabilir, kurabiye kalıpları veya farklı kalıplar kullanarak sebzeler ve sebze püreleri hoş bir şekilde sunulabilir.

Çocuklara sebzeleri tanıtmak da önemlidir. Çocuklar eğer sebzeyi tanırlarsa daha kolay severler ve tüketirler. Bahçede veya balkonda çocuklarla beraber sebze fidesi dikmek veya sebze tohumu ekmek, sebze satın alırken çocuğun sebzelere dokunmasını, hissetmesini, koklamasını sağlamak da bir yöntemdir. Çocuklar sebzelerin yıkanmasına, ayıklanmasına, pişirilmesine yardım edebilir. Salatanın, yemeklerin, makarnanın üzerini sebzelerle süsleyebilirler.

Bu ve benzeri yöntemlerle çocukların sebze yeme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olunmalıdır. Çocukların yaşları büyüyüp damak zevkleri kişiselleştikçe tercihleri de belirginleşecektir. Ancak çocuklara sebze yeme alışkanlığı kazandırmak için en önemli faktör ailenin rol modeli olarak desteğidir. Sağlıklı gıdalar mutfağa taşınmalı ve ailece paylaşılmalıdır. Böylece çocukların damak tatları gelişir ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırlar.