Hodan

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yabani Otlar

Özellikle Karadeniz bölgesinde çok bilinen ve severek yenilen Hodan, ülkemizde doğal olarak yetişen 30-60 santim boyunda, dikine yükselen, tek yıllık odunsu bir bitkidir. Çok güzel yıldız şeklinde morumsu ve pembemsi çiçekleri vardır. Etli uzun bir sapı ve koyu gri-yeşil renkli buruşuk, kalın yaprakları vardır. Sapı ve yaprakları tüylerle kaplıdır. Güneşi sever, uyumlu bir ottur, kumlu hafif toprakları seven hodan donlar başlayınca ömrünü tamamlar, ertesi yıl döktüğü tohumlarıyla çoğalır. Ancak bazı yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Hodan   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Familyası: Hodangiller familyasındandır.

Latince Adı: Borago officinalis

İngilizce Adı: Borage, starflower

Yöresel Adları: Kaldirik, zembil çiçeği, ıspıt, kobalak, zılbırık, hıyar otu, turşu otu, sığır dili, neşe otu

Yetiştiği Yerler: Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu bölgelerinde yabani olarak yetişmektedir.

Tadı: Körpe yapraklarının tadı salatalığa benzer.

Mevsimi: Nisan ayından Ekim ayına kadar bulunur. Nisan ayından sonra çiçekleri yok olur.

Yenilen Kısmı: Kökü, sapları, yaprakları ve çiçekleri yenir.

Faydaları: Hodan otu halk arasında eskiden öksürük, boğaz ağrıları, böbrek ve mesane iltihaplanması ve romatizmaya karşı kullanılmıştır. İdrar söktürücü, terletici, anne sütünü artırıcı, kan temizleyici, ateş düşürücü, iltihap giderici, balgam söktürücü, öksürük kesici ve kabızlığı giderici etkileri vardır. Gut, ödem, böbrek ağrısı ve böbrek iltihabı gibi durumlarda tuz atıcıdır. Yapraklarıyla yapılan lapası yaralara ve yanıklara iyi gelir, cildi yumuşatır. Hodan tohumlarının yağı çıkarılır ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Yaprakları ve çiçekleri kurutularak yapılan çay ise neşelendirir, stres, depresyona iyi gelir. Bu özelliklerinden dolayı neşe otu olarak da adlandırılan hodan hoş duygular uyandırır, sıkıntıyı giderir ve cesareti arttırır.

Hodan Nasıl Temizlenir: Hodanlar yıkanır, sapların dibindeki siyah kısımlar kesildikten sonra iyice yıkanır. Yaprakları kesilerek ayıklanır, çiçekleri ayıklanır, sonra sapları 2 parmak kalınlığında doğranır. Hodan temizlerken elleri boyar, eldiven kullanın.

Hodan Nasıl Pişirilir: Körpe yaprakları ve çiçekleri pişirmeden salata olarak yenebilir. Yaprakları ve çiçekleri yense de asıl yenilen kısmı sapıdır. En bilinen yemeği ise yumurtalı kavurmasıdır. Börek ve gözlemesi yapılır, turşusu kurulur. Kart olmayan yaprakları haşlanır ve tüylü taraf dışında kalacak şekilde sarması yapılır. Hodan önce haşlanır ve yumuşadıktan sonra avuçla suyu sıkılır ve kavurulur. Haşlarken çıkan kokunun pek hoş olmaması sizi yanıltmasın çok lezzetli bir ottur.

Diğer Yabani Otlar Hakkında bilgi için linki tıklayınız.