Yaban Kuşkonmazı İki Çeşittir; Sarmaşık ve Filiz (Aspariçe-Avronyes)

Yabani Otlar

Hele şu yabani kuşkonmaz konusunu bir açıklığa kavuşturalım! Nisan ayı tam zamanıdır malum.

Otların şahı ve şahbanu'su sayılan yaban kuşkonmazının iki gözdesini biraz daha yakından tanıyalım dedim. Zira, çok karıştırılıyor. Her ne kadar yörelere göre ismi değişkenlik gösterse de kendi içinde acı ve tatlısı olarak keskin ayrım gösterir.

Yaban Kuşkonmazı İki Çeşittir; Sarmaşık ve Filiz (Aspariçe-Avronyes)   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Acımsı kuşkonmaz
Acısı yani acıot da denilen sarmaşık - avronyes - izvinye halk arasında yumurtalık, eniş diye de anılır. Yeşil rengi oldukça açıktır ve kalp şeklinde çok zarif yaprakları vardır. Hafifçe haşlayarak kullanmak daha iyidir. Bir de bıçakla değil el ile kırılmalıdır ki acısı keskinleşmesin! Daha çok su ve dere kenarlarında yetişir. Solda fotoğrafı vardır.

Avronyez (sarmaşık) köfte tarifi için linki tıklayınız.

Yumurtalı yabani kuşkonmaz (sarmaşık, eniş) tarifi için linki tıklayınız.

Tatlı kuşkonmaz
Tatlısı, yani filiz - aspariçe - asfaraca denilen daha koyu yeşil ve bordomsu renkte olur.Halk arasında tilki kuyruğu, dilkimen, tilkişen, ayrelli gibi isimlere de bürünür. Çalı ve zeytin ağacı diplerini sever.

Her iki çeşit kuşkonmaz da halk arasındaki mutfaklarda en çok yumurtalı pişirilir. Taze soğan yaprakları ve zeytinyağında bol karabiberli hafifçe kavrulur, istenilen sayıda yumurta kırılır. Sağda fotoğrafını görebilirsiniz.

Mantarlı aspariçe kavurması tarifi için linki tıklayınız.

Peynirli yaban kuşkonmazı (aspariçe) tarifi için linki tıklayınız.

Diğer Yabani Otlar Hakkında bilgi için linki tıklayınız.