Yaz Günlerinde Oruç

Ramazan ve Oruç

Orucun sürdürülebilirliği üzerine serince geçecek yaz günleri dileklerimi kabul edin lütfen.
Yaz sıcaklarına uyarlanmış bir beslenme şekliyle oruç, tam 30 gün boyunca nasıl sağlıklı sürdürülebilir? Evet, bu yazıların asıl amacı bu. Yaz günleri oruç, oruç günlerinde yaz nasıl en rahat geçirilir?

Yaz Günlerinde Oruç   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Şimdilerde sürdürülebilirlik üzerine tonlarca çalışma yapılıyor, oruç konusunda da yapıldı mı merak ettim, araştırdım, tam da böylesi bir tanıma rastlamadım! İyi. O zaman ben yazayım dedim… Sözün özü, Allah’a adanmışlığın göstergesi olan orucun sürdürülebilirliği üzerine bir bölüm ile Ramazan ayına girmiş olalım.

Ramazan boyunca yemek tarifi veren web siteleri ziyaretçi akınına uğrayacak. Özellikle klasik iftar sofraları ve ağır oturaklı kallavi yemek tariflerine yer veren bloglar takipçilerini epeyce özendirecekler. Öyle iştah açıcı tarifler var ki şöyle bir takıldığınızda bütün yemekler parmaklarınızın bir tık ucuna geliveriyor. Seçme şansınız neredeyse sonsuz. Bu sonsuzluğun içinde minik bir fark yaratmak adına 30 gün boyunca misafirim olabilirsiniz. Bu anlamda önereceğim mönüler ve bazı tarifler ilginizi çekebilir. Neden olmasın…
Yaz, hem de Temmuz, hem de en sıcak mevsim. Orucu da kat bu sıcağın içine oldu mu sana susuz yaz… Yani vücut ter ile bolca su kaybedecek ve hararet yapıp susayacak, orucunu açmak için deliler gibi sulu serin şeylere saldıracak. O yüzden bir şenlik kurayım dedim bu Ramazan. Şöyle yaşça hoşça serince mönüler hazırlayıp kendimce sevaba gireyim!

Yaşasın buzdolapları, taze meyve sebzeler, serin kompostolar, nane, roka, fesleğen ve reyhanlı ayranlar, cacıklar, serin yoğurt salataları, deniz otları, taze fasulye, börülce, domates ve semizotu salataları. Doğa nasıl da işini biliyor, semizotu yaz otudur ve insana muhteşem bir serinlik verir yaz sofralarında. Semizotlu pek çok tarif vereceğim size bu oruç döneminde. Yine bolca serin ve vitamin kaybını önleyen soslar, soğuk çorbalar, dondurmalara altlık olacak sütlü tatlılar ve meyve suyu konsantreleri….

Et beklemeyin benden!

Etli bir tarif yazmayacağım. Hazırladığım mönülere eti siz katın isterseniz ki, yaz oruçlarında et ne kadar gerekli tartışılır! Belki arada sırada bir iki kuru köfte, ada köftesi filan. Eh hadi göbek marullu serince tavuk ve bonfile salataları olsun. Yine de ben yapmam siz yapın! Buzdolabında bekleteceğiniz serin fava, mercimek, bulgur ve patlıcan, patates, kabak salataları, soğuk maydanoz çorbaları, rende domates sosları, salatalık, havuç, şeftali takviyeleri… Hepsi de mevsimsel yaz serinlikleri. Sağlıklı oruçlar için birebir.

Yaz dedi iç sesim. “Oku” emri gibi! Yaz…
Yazın, yazını yaz. Yaz gününde yaz. Yaz oruçlarına serinlik yaz. Oruç günlerini yaz Aşçı Fok.

Yaz günlerinde oruç için yaz. İyi. Başladım, hadi bakalım…

Her gün bu sayfada “yaz günlerinde oruç, oruç günlerinde yaz” diyerek içimden geçenlerle olacağım. Bu bir resm-i geçit olur, tarif geçit olur, hayal geçit olur! Ne var ki, sağlığa faydalı olacağı aşikar…

Kısmette ne varsa. Bakalım…