Alışılmadık Bir Oruç Menüsü

Ramazan ve Oruç

Nihayet ilk iftar menüsüne sıra geldi!

Yeşil mercimek çorbası
Sirkeli biber
Domatesli roka salatası (sızma zeytinyağlı)
Zeytin ve peynir tabağı
Karpuz
Bol çörek otlu ve susamlı Ramazan pidesi (evde yapabiliyorsanız daha da iyi)

Alışılmadık Bir Oruç Menüsü   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Ne kadar hafif değil mi? Ana yemek nerede dediğinizi duyar gibiyim…

Yok. Ana yemek son yemek hepsi mercimek! Peynir zeytin ve pideye rokalı domates salatası nasıl da yakışır… Hızınızı alamadınız mı, peynir pide karpuz üçlüsüyle devam etmenizde zarar yok bence! Zaten bütün gece boyunca ağzınız boş durmayacak; kahveydi çaydı, meyvelerdi derken sahur vakti geliverecek. Sahur için en kolay ve tok tutucu yiyecekler börekler erişte ve temcit pilavlarıyla makarnalar, yumurtalar. Et türevlerinden söz edeceğimi beklemeyin. Ha illaki et isterim diyorsanız gizlice etli kıymalı börek yiyebilirsiniz! Niye gizli ki? Ben görmem nasılsa, özgür olun.

Hiçbir şekilde israfa gerek yok, hadi Allah kabul etsin.

Pek çok uygarlıkta kutsal sayıldığından olsa gerek Anadolu’da da Ramazanın ilk günü mercimek pişirmek adettir. Hatta bolca pişirip üç ya da yedi kişiye ikram etmek de bu ritüelin bir parçasıdır. Eskiden genellikle yeşil mercimek pişirilirken son yıllarda kırmızı mercimek çorbası öne çıkar oldu.

Ben yeşil mercimekli ılık bir çorba önereceğim ilk oruç günü için. Çorba ve yemek arası bir tat olduğu için başka da bir yemeğe ihtiyaç bırakmaz. Hadi tarifini de vereyim;

  • Bir su bardağı yeşil mercimek yıkanır dört beş bardak su ile haşlanır. İyice yumuşayınca ocağın altı söndürülür.
  • Diğer bir tencerede bir kuru soğan çok minik doğranır ve zeytinyağında yumuşayıncaya kadar öldürülür.
  • Soğan kavrulurken bir tatlı kaşığı çekilmiş kimyon ve arzuya göre taze çekilmiş karabiber ilave edilir ki yağın kavrulma aşamasında baharatın kokusu öne çıksın.
  • Sonra, iki olgun domates rendesi bir tatlı kaşığı kırmızıbiber ile haşlanmış mercimekler ilave edilir.
  • Yeterince suyu tuzu konur kaynamaya bırakılır. Tam bu aşamada bir kahve fincanı kadar ev eriştesi de konur, erişteler pişene kadar kısık ateşte bırakılır.
  • Son aşamada iki diş sarımsak dövülüp bir kaşık bal ve üç kaşık üzüm sirkesi ile terbiyelenir.

Mümkünse çok sıcak değil ılıkken servis edilir. Yanında en çok yakışan sirkeli biberdir. Közlenmiş kırmızıbiber ve haşlanmış yeşilbiberler, sarımsak sirke, tuz ve sızma zeytinyağı ile hazırlanmış sosa yatırılır. Susamlı taze pidenin ucundan koparıp bu sarımsaklı sosa batırıverin, hemen ardından bir kaşık mercimeği de yuvarlayın. Allah kabul etsin kesenizi bol eylesin.