Oruç ve Su

Ramazan ve Oruç

Oruç, ruhu ve bedeni terbiye etmek üzere tutulduğuna göre yiyecek çeşitliliği konusunda abartıya gerek duyulmamalı. İftar ve sahur sofralarında bin bir çeşit değil, gerekli besinler amaca hizmet edecek niyet ve zihniyette kotarılmalı.
Gerçekten amaç ruhu ve bedeni sağaltmak, sağlığı korumak ise tabii!
O yüzden, alışılmış çeşidi bol iftar ve sahur sofralarına burada yer vermek istemiyorum.

Oruç ve Su   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Genel slogan şu olmalı; Serinletici, hararet kesici, doyurucu ve hafif.
Kararınca ve olması gerektiği kadar. Yiyecek kutsalımızdır zerresi ziyan olmamalı.

Konumuz yeme içme odaklı yaz orucu olduğuna göre, bunun odağında oruçlu ruh halini şöyle tanımlamak mümkün; dili damağına yapışmış oruçlu kişi sofrada ilk ne hayal eder?

Su tabii ki, şöyle içilebilir serinlikte su ile orucu açmak en güzeli. Eski ulemalar tuz, zeytin ya da hurma ile açarlarmış. Suya ihtiyacı olan bünyeyi tuz ile şaşırtmak ruhu terbiye edip bedeni disipline etmekle açıklanıyor olsa da, cana eziyetin bir başka çeşidi diyebiliriz! Oraya girersek çıkamayız, en iyisi biz yine suya dönelim.

Su. Bir damla sudan yaratılıp suyla hayat bulduğumuza göre su ile sınanmamızı da aykırı bulmamalı!

Her iftar ve sahur sofrasında ne ılık ne de çok soğuk orta hararette sularımızı hazır edeceğiz. Bunun yanında ayrıca cam bir sürahinin içine bir adet kabuğunu iyice yıkadığımız limonu dilimleyerek koyacağız. Birkaç dal yıkanmış fesleğen ve taze nane de ilave edip üzerini oda sıcaklığındaki su ile doldurup buzdolabına koyacağız. Birkaç saatte iyice soğuyan sürahiyi oruç açmaya 10 - 15 dakika kala sofraya getireceğiz. Hararetinizi keseceğinden emin olabilirsiniz.

Böylesi suyun çeşitli alternatiflerini çoğaltmak mümkün; Yeşil elma dilimleri başta olmak üzere deli erik, portakal, greyfurt, ananas dilimleriyle sert kavun, taze zencefil, şeftali ve kayısı dilimleri de kullanılabilir. Ayrıca limoni melisa, ıtır yaprağı, taze ıhlamur çiçeği, limoni servi (selvi) sürgünü, çam kozalağı, köknar, taze adaçayı ve reyhan yapraklarının da kullanılabildiği çiçek ve meyve parfümlü içme suları hazırlayabilirsiniz. Limonata başta olmak üzere diğer taze meyve sularını henüz saymıyorum elbet onlara da farklı günlerde sıra gelecektir.

Televizyon reklamlarındaki kolalı, asitli, içeriğinde milyon tane koruyucu tat verici bulunan kimliksiz içeceklere itibar etmiyoruz bu arada! Bütün gün aç ve boş bir mideye kola gibi asitli bir sıvıyı zerk etmek kimsenin kendine yapabileceği kötülük olamaz değil mi? Ne kendimize ne de sevdiklerimize yapmayız. Umarım.