Aromatik Otlar (Taze Baharat Otları-Herbs)

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yaşamın Renkleri

Taze baharat otları olarak da bilinen aromatik otlardan Türk mutfağında en çok kullanılanları maydanoz, dereotu ve nanedir. Bu üç klasik ot dışındaki taze baharat otları ne yazık ki ülkemizde pek tanınmıyor ve yaygın olarak kullanılmıyor. Oysa taze aromatik otlar kullanarak çok farklı ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Evde saksıda bile yetiştirebileceğiniz değişik baharat otlarıyla en sıradan yemeklere bile çok özel tatlar katmak ve bunları lezzet şölenine dönüştürmek mümkün.

Aromatik Otlar (Taze Baharat Otları-Herbs)   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Taze baharat otlarının tadı, kullandığımız kuru otların tadından çok farklıdır. Kuru kekiğin tadı taze kekikten, ya da taze kişniş, kuru kişniş tohumundan çok farklı bir lezzet içeririr. Kuru fesleğenin ise tazesiyle alakası yoktur. Semt pazarlarında ve marketlerde gördüğümüz bazı taze aromatik otlar acaba hangi yemeklere yakışır?

Adaçayı (Sage):

Taze yaprakları bütün veya doğranmış olarak kullanılır. Aroması çok güçlü olan bu kokulu otu az kullanmak gerekir. Başta kuzu eti olmak üzere kırmızı etlerin lezzetini arttırır. Deniz mahsulleriyle birlikte kullanılabilir. Bakliyat yemeklerine ve özellikle kuru fasulyeye çok yakışır. Makarnalara, sebze yemeklerine ve dolma içine yakışır. Doğranmış taze adaçayı yaprakları salatalara, turşulara ve krem peynire çok farklı ve hoş bir lezzet verir. Kaynatılarak çay olarak içilir. Sos yaparken de tercih edilen bir ottur. Kekik ile birlikte kullanılabilir.

Biberiye (Rosemary):

Biberiye kekiğin girdiği bütün yemeklere eklenebilen ve kekikle birlikte çok uyumlu olan aromatik bir ottur. Biberiye, bolca sarımsak ve zeytinyağı ile birlikte harmanlanarak fırında pişirilen kuzu ve tavuk etlerine, tadı nispeten yavan balıklara çok yakışır. Ayrıca sarmısakla ve kırmızı biberle birlikte fırında patatese muhteşem bir lezzet katar. Biberiye domates soslarının ve salçalı et yemeklerinin lezzetini arttırır. Et ve özellikle pirzola marine ederken kullanılır. Ekmek yapımında kullanılır. Siyah zeytine de çok yakışır.

Fesleğen (Basil):

Tatlı fesleğen olarak da bilinen yeşil fesleğen sarımsakla birlikte kullanılır. Sarmısağın tamamlayıcısı olan fesleğen, sarımsağın baskın kokusu ve lezzeti yanında kendi muhteşem aromasını ve tadını koruyarak muhteşem bir uyum sağlar. Sadece Türk mutfağında değil, İtalyan ve Fransız mutfaklarında da çok kullanılır. Tüm domates soslu yemeklerde veya salçalı yemeklerde kullanılabilir. Fazla pişirmek kokusunu yok edeceği için son aşamada eklenmelidir. Pizza soslarında, makarna sosu olan pesto sosta ve salatalarda kullanılır. Bıçakla kesilirse rengi kararır, bu yüzden elinizle parçalayın.

Frenk soğanı (Chives):

Soğangiller familyasından olan Frenk soğanının yumuşak lezzeti, hafif aroması, ağızda soğan gibi acılık bırakmayan bir tadı vardır. Patates salatası, fırında patates, omlet ve tüm yumurta yemeklerinde kullanılır. Salata, çorba, sebze, makarna, deniz mahsulleri, tereyağı ve krem peynire lezzet katar. Çoğu yemeğin üzerine dekor olarak serpilebilir. Garnitür olarak da kullanılır. Pişirilecekse son aşamada konulmalı, tercihen taze olarak pişirmeden kullanılmalıdır.

Kekik (Thyme):

Ülkemizde pek çok yörede yetişir ve kurutulmuşu yaygın olarak kullanılır. Pek kullanmadığımız taze kekik hafif bir limon tadına, baskın bir nane aromasına sahip harika bir baharattır. Her çeşit yumurtalı yemekte, dolma içlerinde, et ve tavuk suyu hazırlamada, soslarda, salçalı yemeklerde kullanılır. Zeytinyağı ve sarımsakla birlikteliği çok uyumludur, bu şekilde pek çok yemekte kullanılır. Zeytine ve zeytinyağına çok yakışır.

Keklik Otu (Oreganum vulgare):

Hoş ve hafif acı bir lezzeti vardır. Yabani mercanköşk olarak da bilinir. Salçalı et yemeklerine, makarna soslarına, kabuklu deniz mahsullerine ve pizzaya çok yakışır. Keklik otu salamura zeytin ve kapari ile de uyum sağlar.

Kişniş (Coriander/Cilantro):

Görünümü maydanoza benzer, hafif anasonlu ve biberli kendine özgü bir tadı vardır. Çok lezzetli olan taze kişniş yapraklarının tadı bazılarına pek hoş gelmeyebilir. Domates soslu türlülerde, güveçlerde, kıymalı patates yemeğinde, domates ezmesinde, tavuk suyuna çorbalarda, salatalarda, Meksika salsalarında, Thai ve Hint yemeklerinde kullanılır.

Melisa (Lemon balm):

Nane familyasından limon kokulu bir ottur. Taze yaprakları meyve salatalarına çok yakışır. Tarhunla birlikte özellikle ızgara etlerin marinat soslarında kullanılırsa çok lezzetli olur. Izgara balık ya da et marinatlarında taze ve ince doğranmış melisa yaprakları kullanılır. Pişirilmiş taze sebzelerin üzerine biraz melisa yaprağı serpiştirilir.

Mercanköşk (Marjoram):

Kekiğe çok benzer bir tadı vardır. Özellikle et baharatı olarak bilinen mercanköşk, neredeyse her yemeğe uyum sağlayan bir baharattır. Tatlılar dışında bütün yemeklerde kullanılabilir. Ancak lezzetini kaybetmemesi için yemeklere pişirmenin sonuna doğru katılmalıdır. Taze yaprakları salatalarla ve hafif aromalı gıdalarla uyum sağlar. Kuruduğunda ise lezzeti daha da artar. Dana eti, tavuk eti, köfteye çok yakışır. Baharatlı ekmeklere çok yakışır.

Reyhan /Mor Fesleğen(Red Basil):

Reyhan olarak da bilinen mor fesleğenin hafif bir lezzeti ve aroması vardır. Taze yaprakları salatalarda kullanılır.

Tarhun (Tarragon/Estragon):

Yumurta yemeklerine çok yakışan tarhun, aynı zamanda yumurta bazlı Fransız sosları olan Bearnez ve Holandez soslarla, soğuk balık sosu olan tartar sosun vazgeçilmez malzemesidir. Tarhun tarhana yapımında da kullanılır. Zeytinyağına ve sirkelerin içine katılırsa aroma verir.