Patates Kızartmanın Püf Noktaları

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yemek Hazırlama Pişirme

Patates kızartmasını sevmeyen yoktur. Patates kızartmakta ne var, çok basit diyorsanız çoğu kişi için pek de öyle kolay değildir patatesleri çıtır çıtır, sapsarı kızartabilmek. Peki patates nasıl kızartılır, nedir bu işin sırrı?

Patates Kızartmanın Püf Noktaları   -  Fügen Büke #yemekmutfak

İlki ve en önemlisi kızartmalık patates kullanmaktır. Bütün yemeklerde olduğu gibi uygun malzemeyi yani doğru patatesi seçmektir. Çıtır çıtır sapsarı patates kızartmak istiyorsanız öncelikle yüksek miktarda nişasta içeren eski, sarı patatesler kullanılmalıdır. En iyi kızartmalık patatesler Afyon ve Bolu patatesleridir. Taze patatesle yapılan kızartma çıtır olmaz.

İkinci aşama ise patatesleri kızartmaya hazırlamaktır. Patatesleri iyice yıkayıp soyduktan sonra dilimleyip yaklaşık 1 saat boyunca mümkün olduğunca soğuk suyun içerisinde buzdolabında bekletmek gerekir. Bu işlemin 2 faydası vardır. Suda bekleyen patatesler kararmaz, rengini korur ve patateslerin kesilmiş yüzeylerindeki nişastanın fazlası akıp gider ve patatesler birbirine yapışmaz. Sonra da hemen kızartma öncesi bu suyu boşaltıp patatesleri birkaç kez temiz suyla iyice durulamak ve patatesleri iyice kurulamak gerekir.

Patatesi beklettiğiniz soğuk suyun içine biraz da sirke eklerseniz patatesler kızarınca çıtır çıtır olur.

Kızartma aşaması çok önemlidir. Çıtır çıtır patatesler için patatesleri 2 kez kızartmak, yani ön kızartma yapmak gerekir. Ayrıca . derin bir tencere ve yüksek ısıya dayanıklı bir yağ kullanılmalıdır. Zeytinyağı çabuk yanar, kızartma için ayçiçek yağı daha uygundur.

Derince bir tencereye bolca ayçiçek yağı konulup orta-yüksek ateş üzerine oturtulur. Yağın kızması beklenir ama çok kızmadan yaklaşık 150- 160 derece civarında bir sıcaklığa ulaşınca çok doldurmadan iyice kurulanmış patatesler atılır. Ara sıra karıştırarak patatesler yumuşayıp, yarı saydam olana kadar ön kızartma yapılır. Sonra delikli bir kepçe ile kağıt havlu serilmiş bir tabağa alınan patatesler soğumaya bırakılır.

Tencerenin altı yüksek ateşe getirilir ve yağın ilk seferden daha kızgın, yani 180 -190 dereceye ulaşması beklenir. Kızgın yağa ön kızartması yapılıp soğumuş patatesler fazla doldurmadan atılır ve karıştırarak kızartılır. Kızaran patatesler kepçe ile yeniden içine kağıt havlu serilmiş tabağa alınır ve hemen bu aşamada tuzu serpilir. Çıtır çıtır tadına doyulmaz patates kızartmanız yemeğe hazırdır.

Not: Ön kızartması yapılıp soğutulmuş patatesleri havası alınmış torbanın içinde derin dondurucuda 1-2 ay saklamak mümkündür.

"Kuru Köfte Tarifi"ne ulaşmak için linke tıklayınız.