Keten Tohumu Bilinçli Tüketilirse Mükemmel Bir Sağlıklı Yaşam Desteğidir

Yemekmutfak.com Kurucusu

Beslenme

Günümüzde beslenme bilincinin gelişmesiyle birlikte, gıdalar sadece beslenme aracı olarak değil, aynı zamanda sağlık üzerinde faydalı etkileri olan maddeler olarak da görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında keten tohumu sağlığa yararlı bileşikler içeren önemli bir bitkisel kaynaktır. Bitkisel Omega-3'ü en çok içeren, bir çeşit bitkisel östrojen olan lignanların en zengin kaynağı olan, yüksek oranda çözünebilir ve çözünemez lifler içeren keten tohumu şayet doğru muhafaza edilir ve bilinçli kullanılırsa ucuz, etkili ve mükemmel bir sağlıklı yaşam desteğidir.

Keten Tohumu Bilinçli Tüketilirse Mükemmel Bir Sağlıklı Yaşam Desteğidir   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Keten Tohumu Fonksiyonel Gıdadır

Keten tohumu fonksiyonel gıda olarak da tanımlanmaktadır. Fonksiyonel gıdalar, vücudun temel besin öğeleri ihtiyacını karşılamanın ötesinde sağlığa da faydalı olan, böylece hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeye katkıda bulunan gıdalardır. Bu gıdalar keten tohumu gibi hiçbir işlem görmemiş doğal bir besin maddesi olabileceği gibi fonksiyonel bir besin öğesi ile zenginleştirilmiş veya genetik mühendislik yöntemleri ile değişikliğe uğratılmış bir besin de olabilir.

Omega-3 Yağlarını Vücut Üretemez, Dışardan Besinlerle Almak Gerekir

Omega-3 yağları vücudun üretemediği, mutlaka dışarıdan besinlerle alınması gereken yağlardır. Bu yağların bağışıklık sistemini, beynin normal gelişimini, göz ve sinir sisteminin gelişimini desteklemenin yanısıra eklemleri, kalp ve damar sağlığını koruma, depresyonu engelleme gibi pek çok faydası vardır. Omega-3 noksanlığı bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubunu etkileyen çok önemli beslenme sorunlarından birisidir. Omega-3 kaynakları hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayrılır. Bitkisel Omega-3’ü en çok bulunduran besin maddesi keten tohumudur.

Omega-3 içeren diğer besinler soğuk veya dip sularda yaşayan somon, ton balığı gibi yağlı balıklar ile ceviz, semizotu, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerdir.

Keten Tohumunun Sağlığa Yararları

İçeriğindeki Omega-3 yağ asitleri kalp ve damar sağlığını destekler, lignan bitkisel östrojendir ve antioksidan özelliklerine sahiptir, çözünen ve çözünmeyen tipteki lifler ise kabızlığı önler, kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür.

B12 vitamini içerir. Hayvansal protein dışında yüksek oranda B12 içeren gıda olan keten tohumuna vejetaryen beslenmede mutlaka yer vermek gerekir.

Zengin bir potasyum kaynağı olan, ayrıca magnezyum, demir, bakır, çinko ve E  vitamini gibi çeşitli vitamin ve mineraller içeren keten tohumunu kullanırken bazı konulara dikkat etmek gerekir.

Keten Tohumu Bayatsa Sağlığa Zararlıdır 

Keten tohumunun çabuk bozulan bir yapısı vardır. Mutlaka taze tohum kullanmak gerekir. Tohumların taze olup olmadığını anlamak gayet kolaydır. Çimlendirmeyi deneyin, çimlenirse tohumları tazedir gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Keten tohumunu fazla miktarda almayın, aldığınız taneleri de buzdolabında muhafaza edin. 

Keten Tohumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Keten tohumu tane halinde, öğütülmüş olarak veya yağ şeklinde satılmaktadır. Tane halindeki keten tohumları sert olduğu için iyi çiğnense bile tam olarak öğütülemez ve yeterince sindirilmeden vücuttan atılır. Oysa öğütülmüş keten tohumunun hem sindirimi çok kolaydır, hem de şifalı özelliklerinden daha çok yararlanırız. Bu nedenle keten tohumunun tane halinde alınarak evde öğütülüp, hemen tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Öğütüldükten sonra 24 saat içinde tüketilmeyen keten tohumları toksik etki gösterir ve vücuda zarar verir. Bu sebeple piyasadaki hazır öğütülmüş keten tohumu ürünlerinin kullanılmaması önerilir. Keten tohumunu evde öğütmek için ise kahve değirmenlerinin ufağı veya bu tür sert tohumları öğütmek için özel olarak üretilmiş elektrikli öğütücüler kullanılabilir.

Keten Tohumu Yağı Satın Alırken Dikkatli Olun

Keten tohum yağı da vitaminlerini koruması ve aynı şekilde toksik etkiye sebep olmaması için soğuk sıkım yöntemi ile sıkıldıktan sonra, 7 santigrat derecenin üzerinde ısıya ve ışığa maruz kalmadan muhafaza edilmeli, mutlaka soğuk zincirde satılmalıdır. Aktar ve eczane raflarında, oda sıcaklığında satılan keten tohumu yağları çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Keten tohumu yağı ısıtılarak kullanılmamalıdır. 

Günlük Önerilen Keten Tohumu Miktarı Nedir?

Günde 2 tatlı kaşığı keten tohumu kullanılması yeterlidir. Menopoz dönemindeki kadınlarda bu miktar 3 tatlı kaşığına çıkabilir. Aşırı miktarda kullanılması zararlı olabilir. Keten tohumu bol su ile birlikte tüketilmelidir.

Keten Tohumu Ne Şekilde Tüketilebilir?

Keten tohumu olduğu gibi tane olarak veya öğütülerek tüketilebilir. Keten tohumu bol su ile yutulmalı ve üzerine de bol su içilmelidir. Tane olarak tüketilecekse iyice çiğnenmelidir. Ayrıca keten tohumunu salatalara ve yoğurda serperek tüketilebilirsiniz. Pişireceğiniz ekmek, kurabiye, börek, kurabiye gibi çeşitli hamur işlerini yaparken hamuruna keten tohumu ekleyebilirsiniz. Pilav, çorba, tatlı, tuzlu pek çok yemekte ise piştikten sonra serperek kullanabilirsiniz.

Ayrıca keten tohumunu hamur işlerinde ve  diğer yemeklerde yumurta veya yağ yerine kullanmak mümkündür. Öğütülmüş keten tohumunu yemeklerde yumurta yerine kullanmak yumurta alerjisi olanlar, veganlar ve vejetaryenler için çok sağlıklı ve kolayca uygulanabilecek bir alternatiftir.

Hamur işlerinde her bir bardak unun içinden 2 çorba kaşığı unu eksiltip yerine 2 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu katabilirsiniz. Veya 1 ölçü yağ yerine, 3 ölçü öğütülmüş keten tohumu kullanabilirsiniz. Yumurta yerine de öğütülmüş keten tohumu kullanabilirsiniz. Böylece aile fertlerinin bu sağlıklı yaşam desteğini lezzetli yemeklerile almasını sağlamış olursunuz.

"Öğütülmüş keten tohumu yumurta yerine nasıl kullanılır" okumak için linki tıklayınız.

Herkes Keten Tohumu Kullanabilir mi?

Özellikle prostat kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinde keten tohumunun hücre yenileyici özelliği, tümörlerin de hızla büyümesine yol açabilir. Kanserli hastalar doktora danışmadan keten tohumu kullanmamalıdır. Hamile kadınların da doktora danışmadan keten tohumu kullanması önerilmez.

Herkesin çok seveceği, çocukların ve diyet yapanların bile rahatlıkla yiyebileceği muhteşem bir kurabiye tarifini denemenizi tavsiye ederim.

"Keten Tohumlu Yulaf Ezmeli Yumurtasız Kurabiye" tarifine ulaşmak için linki tıklayınız.

"Keten Tohumlu ve Kinoalı Kırmızı Pancar" tarifine ulaşmak için linki tıklayınız.