Balkabağı

Yemekmutfak.com Kurucusu

Şimdi Tam Zamanı

Ekim ayından itibaren tezgahlarda yerini alan balkabağı kış aylarının en sağlıklı ve lezzetli meyvelerinden birisidir. Muhteşem rengi, sevimli görünümü ve harika tadı ile kış boyunca sofralarımızı şenlendirir. Bal kabağını tatlı dışında diğer yemeklerde de kullanarak tükettiğimiz miktarı arttırabilir, böylece bu lezzetli, besleyici ve sağlıklı besinden daha fazla yararlanabiliriz.

Balkabağı   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Balkabağı Meyve mi, Sebze mi?

Botanikte eğer bir bitkinin çekirdeği  varsa meyve olarak tanımlanıyor. Bu domates, patlıcan, salatalık ve kabak gibi bitkileri meyve kategorisine sokan ve ezber bozan bir sınıflandırma . Oysa biz günlük yaşamda tuzlu yediğimiz veya pişirdiğimiz bitkilere sebze, tatlı olanlara meyve diyoruz. 

Kışlık Kabaklar: Balkabağı ve Kestane Kabağı

Kabakgiller (Cucurbitaceae) ailesindeki yazlık kabakların (Girit ve sakız kabağı) meyveleri olgunlaşmadan tüketilir. Kışlık kabakların ise meyveleri olgunlaştıktan sonra yenir ve bu meyveler yazlık kabaklara göre çok daha iridir. Ülkemizde yetiştirilen kışlık kabaklar bal kabakları (Cucurbita Moschata) ve kestane kabakları (Cucurbita Maxima) olarak sınıflandırılmaktadır. Bal kabağının anayurdu Amerika, kestane kabağının anayurdu Asya ve Amerika kıtalarıdır.

Balkabağı ile Kestane Kabağının Farkı Nedir?

Tezgahlarda daha sık gördüğümüz oldukça sert  kabuklu ve açık grimsi renkli olan kışlık kabaklar kestane kabağıdır. Yuvarlak ve hafif basık biçimlidir, kabuklarının yüzeyi genellikle dilimlidir, etli iç kısımları ise turuncu renklidir. Kestane kabağı ile yapılan kabak tatlısı çok lezzetli olur. Kestane kabağı seçerken etli kısmı koyu renkli ve sert olanlar tercih edilmelidir. Kestane kabağı bal kabağına göre daha dayanıklıdır, daha uzun süre muhafaza etmek mümkündür.

Bal kabakları uzun silindirimsi  ve hafif basık yuvarlak olmak üzere 2 tiptir. Her ikisinin de kabuğu ve etli meyve kısmı turuncu renktedir. Balkabağının kabukları yumuşaktır, üzerinde uzunlamasına hafif oluklar vardır. Bal kabağı tatlı, çorba ve yemek yapımında kullanılır. Bal kabağı seçerken etli kısmı sert ve de pek lifli olmayanları tercih edilmelidir.

Balkabağı İle Yapılan Çeşitli Yemekler

Vatanı Amerika olan, çeşitli boyda oyulmuş dekoratif  balkabakları Cadılar Bayramının sembolüdür. Halloween'de Amerika'da ve Avrupa'da bal kabaklı tartlar ve kekler yapılır. Bizde de kabak tatlısı yılbaşı sofralarının vazgeçilmezidir. Türkiye'de ve bazı ülkelerde genellikle tatlı yapımında kullanılan balkabakları Batı ülkelerinin mutfaklarında tuzlu yemek tarifinde de kullanılıyor. Aslında Türk mutfağında çok uzun yıllardır balkabağı ile tuzlu yemekler de yapılmaktadır. Bal kabağı dolması Osmanlı saray mutfağına ait klasik bir tariftir. Anadolu'da balkabağı kullanarak yapılan pek çok yöresel yemek vardır. Yazının sonunda balkabağı ile yapılan çeşitli yemek tarifleri yer almaktadır.

Balkabağının Sağlığımıza Yararları 

Balkabağı yağ ve kalori oranı düşük, liften yana zengin bir meyvedir. Lifler bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır, hazmı hızlandırır. A, B ve C vitaminleri ile potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, çinko, demir gibi madensel elementler içerir. Demir kansızlığı önler, çinko kemik yoğunluğunu arttırır. Kemik erimesi sorunu olanlara bol miktarda kabak çekirdeği yemeleri önerilir, çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur. Kalsiyum böbrek taşı oluşumunu engellemekte, potasyum ise yüksek tansiyonu dengeleyici rol oynamaktadır. Balkabağının en önemli özelliği yüksek miktarda beta karoten (A vitamini)  içermesi olup bu vitamin cildimizin ve tüm yüzey dokunun kendini yenilemesi, onarması için gereklidir. Alzheimer hastalığından koruyucu etkileri olan, özellikle göz ve beyin sağlığı için mükemmel bir besindir. Bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Son derece hafif ve besleyici olan balkabağının 6 aydan itibaren bebeklere de püre halinde verilmesi önerilmektedir. 

Balkabaklı Yemek Tariflerimiz 

Nohutlu Bulgurlu Balkabağı

Balkabaklı Humus ve Falafel

Balkabağı Reçeli

Balkabağı Çorbası

Balkabaklı Tatlı Börek

Kireçte Kabak Tatlısı

Kabak Tatlısı

Kremalı Balkabağı Tatlısı

Şekersiz Balkabağı Tatlısı

Balkabaklı Çikolatalı Kek

Balkabağı Salatası

Balkabaklı Cheesecake

Balkabaklı Pay

Nar Ekşili Balkabağı Kızartması