Keten Tohumunu Yumurta Yerine Kullanabilirsiniz

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yemek Hazırlama Pişirme

Keten tohumu sadece vejetaryenler ve veganlar için değil, herkes için çok önemli bir beslenme desteğidir. Keten tohumu vücudun üretemediği çok önemli bir bitkisel Omega 3 kaynağıdır. Özellikle vejetaryenler ve veganlar vücudun üretemediği Omega 3 yağ asitlerini balık ürünlerinden alamadıkları ve yumurta yemedikleri için beslenmelerinde keten tohumuna yer veriyorlar. Yumurta yerine öğütülmüş keten tohumunu su ile karıştırarak çeşitli tariflerde kullanmak mümkün. Keten tohumu suyu emerek şişer ve jelimsi bir kıvam alır. Sonra bu jel kıvamındaki karışım pasta, kurabiye, ekmek gibi hamur işlerinde veya köfte, mücver gibi yemeklerde yumurta yerine rahatça kullanılabilir. Yumurta alerjisi olanlar için de çok iyi bir alternatif olan bu karışımı evde yumurta kalmadığı zaman da kullanabilirsiniz.

Keten Tohumunu Yumurta Yerine Kullanabilirsiniz   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Keten tohumunu yumurta yerine kullanacaksanız ölçü; 1 yumurta için 1 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumuna 3 çorba kaşığı suyun karıştırılmasıdır. Bunun için kaseye önce keten tohumu, sonra su eklenir çatalla ya da küçük çırpıcı ile karıştırılır. Sonra buzdolabına kaldırılır 15 dakika ile 1 saat arası bekletilir. Yumurta akı gibi jelimsi bir  kıvam alınca karışım yumurta yerine kullanılır. 

Keten tohumunu un yerine kullanmak da mümkün. Hamur işlerinde her bir bardak unun içinden 2 çorba kaşığı unu eksiltip yerine 2 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Yağ yerine de kullanmak mümkün. Eğer yağ yerine keten tohumu kullanmak isterseniz her 1 ölçü yağ yerine, 3 ölçü öğütülmüş keten tohumu kullanabilirsiniz. 

Böylece lezzetli yemeklerin içinde bu sağlıklı yaşam desteğinden yararlanmış olursunuz.

"Keten Tohumu Bilinçli Tüketilirse Mükemmel Bir Sağlıklı Yaşam Desteğidir" konulu yazı için linki tıklayınız.

"Keten Tohumlu Yulaf Ezmeli Yumurtasız Kurabiye"tarifi için linki tıklayınız.