Şevket-i Bostan

Yabani Otlar

Şu Şevket bazen kız muamelesi görür...
Şevket-i bostan, İzmir ve çevresinde kökünün gücüyle iş gören kenger dikeni diye adlandırılan bir erkek iken, Ayvalık ve Edremit taraflarında Akkız adı ile hanım kız muamelesi görür.

Şevket-i Bostan   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Tartışıp dururuz akkız başkadır Şevket başkadır diye! Familya olarak her ikisi de aynı aslında, farkları; Köklerinin topraktan olduğu gibi çıkarılması yada köke bağlı yumrucukların top göbekler halinde kesilip kullanılması. Kökü beyaz kemik gibi kullanılan Şevket'in yapraklı kısmı daha düz gövdelidir. Gövdenin dikenli yaprakları sıyrılarak kullanılır. 

Akkız ise, kök kısmından kesildiği gibi yaprakları da top gibi yusyuvarlaktır, çok minikken kesildiği için yapraklarının dikeni de fazla rahatsız etmez ve zaten yaprakları ile pişirilir. Kıvrık etli dalları diğerinin uzun dallarından bariz bir farklılık gösterir. Tat farkları da var tabi. Kökün şekerimsi tadı yapraklı kısmında azdır. Eğer haşlayarak kullanıyorsanız suyunu atmayın sakın. Çorba ve soslarda kullanmanızı öneririm. Hem lezzet hem şifa! 

İnce farklılıkları aklıma geldikçe yazayım diyorum. Faydalarını filan sıralamayacağım artık. Pek çok kereler yazmıştım önceleri, şimdi daha ziyade görüntü olarak keskin ayrılıkları üzerinde durasım var! Ayrılıklarının birleştirdiği lezzeti üzerine...

Kuzu Etli Şevketi Bostan tarifi için linki tıklayınız.

Şevketi Bostanlı Sıcak Ot Salatası tarifi için linki tıklayınız.