Limonu Dondurarak Saklayabilirsiniz

Yemekmutfak.com Kurucusu

Yiyecek ve İçecekler

Limonun dondurarak saklanabileceğini yıllar önce Can Ataklı'nın köşe yazısından öğrenmiştim. Kesinlikle harika bir limon saklama ve kullanma yöntemi, üstelik sonuç da muhteşem oluyor. Derin dondurucuya koyduğunuz limonu, lazım olduğu zaman hemen buzluktan çıkarıp rendeleyip kullanıyorsunuz. Böylece her zaman elinizin altında taze limon oluyor ve limonun tamamından yararlanıyorsunuz. Ayrıca limonun kabuğundaki C vitamini içine göre çok daha fazla imiş.

Limonu Dondurarak Saklayabilirsiniz   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Bunun için yapılması gereken bir bütün limonu iyice yıkayıp kuruladıktan sonra buzdolabı poşetinin içinde buzdolabınının derin dondurucusuna yerleştirmek. Limon iyice donduktan sonra kullanılacağı rendenin en ince bölümünden geçirilerek rendeleniyor.

Dondurulup rendelenmiş limonu ister salatalarda, ister yemeklerde, ister içeceklerde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Salata sosu için zeytinyağı ile rendelenmiş limon karıştırılıyor, içeceklere doğrudan ekleniyor, yemeklerin ise üzerine serpiliyor.

Limon kabuğuyla birlikte rendelendiği için daha ekşi, daha aromalı ve vitamin değeri daha yüksek oluyor. Limon israfına son veren çok sağlıklı bir yöntem. Dondurulmuş limonun aroması muhteşem, deneyin çok seveceksiniz. .