Kydonia

Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı

Mekanlar

Bir süredir dostlarımdan duyuyordum. Kuruçeşme’deki şarap mahzeni ve Girit Mutfağı çok başarılı diye. Geçenlerde ilk İstanbul gecemde soluğu Kydonia’da aldım. Kardeşim Gülnaz ve Eşi Yusuf Uluğ ile beraber. Tabii böyle bir yemek yeğenim Deniz ve kızım Aylin’siz olmaz çünkü hepsi Ege otları aşığı ve de enginar sever.

Kydonia   -  Reha  Arar #yemekmutfak

Bir vitrini inceleyip başta enginarlı mezelerden oluşan siparişlerimizi verip oturuyoruz.

Cem Bey o gün Alaçatı’da yıl başında anlaştıkları bahçeden gelen turfanda enginarları getirdi eski ağıza yeni taham diyerek. Yaptırdığı çiğ enginar salatasını tattık. Arkadan neler geldi derseniz kabaklı istifno, zeytinyağlı karışık Ege otları, ısırgan ezme, skordalya (sarımsaklı Ege ezmesi), köz enginar (zeytin odununda), enginar dolma, levrek marin, ahtapot salatası.

Bütün bu tatlar Aslı Durukan Pasinli– Cem Pasinli Ailesi’nin on yıl evvel Banyan Lokantaları ile başladığı lezzet yolunun sonunda ulaştıkları tatlar. Tabii yolculuk daha devam ediyor. Nasıl mı? Sıcak esintiler ile, Arapsaçlı subye, Akkızlı kalamar, zeytin odununda ızgara ahtapot, Ege otlu balık köftesi, asma yaprağında kara kekikli sardalye. Aslında bütün bu birbirinden leziz tatlarla bezenmiş boğaz manzaralı karşı tarafa baktığımızda Girit Adası’nı hayal ederek alt katta bulunan İncirli Şaraphanesi’nden gelen nadide şaraplarla yemeğini yiyorsunuz.

Tatlı şeyler faslına geçince iki favorim var. Sakızlı lorlu Kydonia böreği ve karadutlu sakızlı muhallebi. Siz bunları tercih etmez iseniz o zaman ayva tatlısı, fırında elmalı tahin helvası, dondurmalı irmik tatlısı alabilirsiniz, seçenek çok. Size bu güzellikleri hazırlayan ekibin başında Cem Pasinli ve Aslı Durukan Pasinli var. Her ikisi de Coca Cola’da üst düzey yönetici iken tanışmış, evlenmiş ve yiyecek – içecek sektörüne girmişler. Banyan Etnik Restaurant’ları ile çıktıkları yola özellikle Alaçatı ve Kuruçeşme Kydonia ile devam ediyorlar. Her malzeme değişik bir yerden geliyor. Yatırna peyniri Cunda Adası’ndan, otlar Bergama yöresindeki dağlardan, damla sakızı Chios Adası’ndan. Tatlı Lor Peyniri Alaçatı’dan geliyor. Mutfak Şefi Niyazi Kaçmaz ve ekibi ince detaylı reçetelere göre bu güzel tatları oluşturuyorlar.

Salon ise Kemal Evren’den soruluyor. Güleryüzü, dikkati, görev anlayışı tıpkı 15 sene evvel çalıştığı ve tandığım gibi. Hasılı özel tatlardan oluşmuş bir menü, Boğaziçi’nin eşsiz güzellikleri, zengin şarap kavı. İşte Kydonia..

İletişim Bilgileri:

Kydonia

Adres: Muallim Naci Caddesi No:107 Kuruçeşme, İstanbul

Telefon: (212) 257 11 32

http://www.kydonia.com.tr