Adana'nın Zaman İçinde Değişimi Geleneksel ve Modern Lezzetleri

Yemek Kültürü

Adana’da ben çocukken Dört Yol Ağzı’ndaki Onbaşılar Kebapçısı’ndan başka ailece gittiğimiz bir yer hatırlamıyorum. Kırk küsur sene sonra ise durum çok farklı.

Bahçeli evlerin yerini zaman içinde apartmanlar almış. Bu apartmanların altları kafe, bar ve lokantalarla dolmuş. Yeni yeme içme mekanları yan sokaklara da yayılmış.

Adana'nın Zaman İçinde Değişimi Geleneksel ve Modern Lezzetleri   -  Hale  Öztekin Cuss #yemekmutfak

O eski, çocukların bisiklete bindiği sokaklarda ise artık park sorunu yaşanıyor. Eskiden geceleri sokağa çıkmaya çekinirken, şimdi geç saatlere kadar insanlar kaldırımlardaki masalarda oturup, yumuşak iklimin getirdiği gecelerin keyfini çıkartıyorlar.

Adana’ya gelişimde kuzenimin hamburgercisi Tiko’yu kendime mekan edindim. Aile soyadının verdiği öncelikle çaylarını ve dünya lezzetli limonatalarını içip, cheese cakelerini tattım. Bir seferinde cheese cake’in çikolatalı sosunun karıştırılmasına bile yardımcı oldum. Burada oturup, Ayas Koleji’nden arkadaşlarımla Tiko bacon burger yedim. Hamburgerleri o kadar lezzetli ki evine götürmek için iki porsiyon alan yakınım, önce bir hamburgerin yarısını annesiyle bölüşmüş, sonra annesine göstermeden gerisini de yemiş.

Çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği bu şehirdeki son günlerimde La Creme adlı pastanenin ustası Mesut Polat ile tanıştım. Aramızdaki onca yaş farkına rağmen, yemek merakımız ortak konuydu. Tiko’da oturup patlıcanlı çikolatalı pasta tarifini ve hindistan cevizli profiterol sosunun nasıl yapıldığını konuştuk.

La Creme Patisserie’nin hindistan cevizli profiterolünün methini lise arkadaşlarımdan işitmiştim. Bu kez de açmalarını denedim. Kaşar peyniri açmayı sertleştirdiği için yerine beyaz peynir kullanıyorlarmış. Üzeri bol susamlı açma, biz Türklerin çay saatindeki tuzlu yeme alışkanlıklarımızın en güzel örneklerinden biri. Bir sonraki Adana ziyaretimde mutlaka laptopumu alıp, çay içip, açma yiyeceğim bir yer La Creme Patisserie.

Diğer bir mekan ise, yine lise arkadaşımın oğullarının açtığı Ziya Paşa Bulvarı’ndaki İtalyan dondurmacı zinciri Giolitti. Özellikle Çukurova bölgesinden giden turunçlarla yapılan turunçlu sorbelerini tavsiye ederim. Gece geç saatlere kadar açık olan Giolitti’deki tiramisunun Italya’da yediklerimle yarışabileceğini düşündüm.

Tabii Adana’ya gelmişken kebap yemeden olmaz. Her gidişimde uğradığım kebapçı da 5 Ocak Kebapçısı. Kebap öncesi gelen mezeler arasında özellikle bazen rüyama bile giren tereyağlı pastırmalı humuslarını tavsiye ederim.