Mikrodalga Fırını İşlerinizi Kolaylaştıracak Şekilde Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yemekmutfak.com Kurucusu

Bilgi Köşesi

Mikrodalga fırınlar genellikle yemekleri ısıtmak ve donmuş gıdaları çözmek için kullanılır. Oysa mikrodalga fırınların gündelik yaşamda işinizi çok kolaylaştıracak kullanım şekilleri vardır. Mesela soğan soyarken ve doğrarken gözünüzü yaşartmaması için kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

Mikrodalga Fırını İşlerinizi Kolaylaştıracak Şekilde Nasıl Kullanabilirsiniz?  - Fügen Büke #yemekmutfak
 • Mikrodalga fırın sayesinde soğan soyarken ve doğrarken artık eskisi gözyaşı dökmeyeceksiniz. Bunun için soğanı soymadan mikrodalgaya koyup 30 saniyeye ayarlayın. Sonra da soğanı çıkarıp kullanın, artık ne soyarken ne de doğrarken gözleriniz yaşarmayacaktır.
 • Sarımsak kabuklarını kolayca soymak için dişlere ayırdığınız sarımsağı mikrodalga fırına koyup düşük devirde 15 saniye çalıştırın.
 • Balkabağı gibi sert kabuklu kesilmesi çok zor olan kök sebzeleri mikrodalga fırına koyun. Büyüklüğüne göre 2-3 dakika çalıştırın. Kabuk kısmını kolayca kesip dilimleyebilirsiniz.
 • Nohut, fasulye gibi kuru bakliyatı ıslatmaya zamanınız yoksa mikrodalga fırın sizi yarım gün suda bekletme sürecinden kurtarır. Bunun için bakliyatı mikrodalga fırına uygun geniş bir kaba koyun ve her bir bardak bakliyat için 3 bardak su ekleyin. Kabın ağzını kapatıp yüksek devirde kaynayana kadar yaklaşık 15 dakika pişirin. Kabı mikrodalgadan çıkarıp 1 saat bekletin. Suyunu süzüp iyice yıkayın. Artık pişirmeye hazırdır.
 • Hamur işlerinin mayalanması için oda sıcaklığında en az 1 saat beklemesi gerekir. Mikrodalga fırın bu süreyi 15 dakikaya indirir. 250 ml.lik bir bardak suyu mikrodalganın arka tarafına yerleştirin. Hamuru üzeri plastik kapaklı bir kabın içine koyun. Suyun ön tarafına mikrodalganın ortasındaki tablaya yerleştirip en düşük ayarda 3 dakika çalıştırın. Sonra 3 dakika dinlenmesi için bekletin. Tekrar 3 dakika çalıştırın, 6 dakika dinlenmesi için bekletin. Hamur kabarıp iki katına çıkacaktır.
 • Kahverengi şeker sertleşip topaklandıysa mikrodalga fırına uygun bir kaba boşaltın. Üzerini nemli kağıt havlu ile kapatıp 20 saniye çalıştırın. Kontrol edin, gerekiyorsa işlemi tekrarlayın.
 • Kurutmak istediginiz nane, fesleğen, maydanoz gibi yeşillikleri tek kat olarak mikrodalga fırına uygun bir tabağa yayın. Üzerini kağıt havlu ile kapatıp mikrodalgayı yüksek devirde 1 dakika çalıştırın. Sonra her seferinde süreyi 20 saniye daha arttırarak nemi gidip, kuruyuncaya kadar birkaç defa çalıştırın.
 • Bal zaman içinde şekerlenebilir, kristalleşebilir. Bu normal bir durumdur. Kavanozun kapağını açıp mikrodalgaya yerleştirin. 30-40 saniye çalıştırın. Bal eski haline dönene kadar bu işlemi, her seferinde süreyi kademeli olarak biraz arttırarak tekrarlayın.
 • Bayat ekmekleri nemli bir havluya sarıp mikrodalgayı çalıştırır ve süreyi her seferinde 10 saniye arttırarak yenilebilir hale getirebilirsiniz.

Peki bu kadar işimize yarayan mikrodalga fırınlar en kolay nasıl temizlenir. Okumak için tıklayınız...