Yiyecek ve İçecekler Buzdolabına Nasıl Yerleştirilmelidir?

Yemekmutfak.com Kurucusu

Bilgi Köşesi

Buzdolabında yiyeceklerin hangi rafta ve nasıl muhafaza edildiği çok önemlidir. Yiyecekleri belirli raf ve bölmelerde, uygun şekilde saklayarak çoğu yiyeceğin raf ömrünü uzatmak mümkündür. Yiyecekleri ve içecekleri buzdolabında sağlıklı ve uzun süre saklamak için sistemli olarak yerleştirmek gerekir. Buzdolabının belirli bir düzene göre yerleştirilmesi  tertipli görünmesini değil, daha da önemlisi yiyeceklerde bakteri ürememesini ve çabuk bozulmamalarını sağlar. Peki buzdolabında hangi yiyecek ve içecekler nereye koyulmalıdır?

Yiyecek ve İçecekler Buzdolabına Nasıl Yerleştirilmelidir?   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Buzdolabının En Soğuk Bölümü Neresidir?

Buzdolaplarında en soğuk olan raflar buzluğa en yakın olan üst raflardır. Buzluktan uzaklaştıkça, rafların sıcaklığı artmaya başlar. Buzdolabında her rafın ve bölmenin sıcaklık derecesi farklı olduğu için besinleri koruma gücü de aynı değildir. Dolayısıyla buzdolabına yiyecekleri yerleştirirken boş bulduğumuz yere değil, o yiyeceği saklamaya uygun olan rafa yerleştirmeye özen göstermek gerekir. Genel kural olarak en riskli yiyecekleri buzdolabının en soğuk üst raflara yerleştirmek, sonra da risk seviyesine göre aşağı raflara doğru dizmeye devam etmek gerekir.

Buzdolabının En Soğuk Bölümü Olan En Üst Rafa En Riskli Gıdalar Yerleştirilmelidir

Potansiyel olarak riskli kabul edilen besinler et, balık tavuk, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal kökenli gıdalardır. Buna göre buzdolabının en soğuk bölümü olan en üst rafa et , tavuk, balık ve yumurta yerleştirilmelidir.

Çiğ et bakteri üretir ve ancak piştiği zaman bu bakteriler ortadan kalkar. Çiğ etler diğer yiyeceklerle temas ederse bakterileri diğer besinlere de bulaştırmış oluruz. Bu yüzden çiğ etleri bir tabakta üzerini kapatarak veya poşetin içinde saklamak ve diğer gıdalardan ayırmak gerekir.

Çiğ yumurtanın kabuğunda ve içinde çok miktarda bakteri olduğu için pişirilmeden önce tehlikeli gıdalar arasındadır. Buzdolabındaki yumurta rafları kullanılırsa bu bakteriler yanında bulunan diğer gıdalara kolayca geçiş yapabilir. Bu yüzden yumurtaları da diğer yiyeceklerle temas etmeyecek şekilde, kendi kutusu içinde ve en üst rafta saklamak gerekir.

Yemeye hazır pişmiş yemekler ve hazırlanmış salatalar da üzeri kapalı cam kaplarda üst rafta muhafaza edilmelidir.

Orta Rafa Yerleştirilecek Gıdalar Hangileridir?

Peynir, süt, yoğurt, kefir, tereyağı, margarin gibi gıdalar üst rafta veya orta rafta muhafaza edilmelidir. Süt eğer buzdolabı kapağında saklanırsa kapak açıldıkça hava ile temas edip daha çabuk bozulacağı için iç raflarda saklanmalıdır. Ekmek buzdolabında saklanacaksa küflenmemesi için streç filme sarılarak orta rafta saklanmalıdır.

Alt Rafta ve Sebzelikte Saklanacak Gıdalar Hangileridir?

Taze sıkılmış meyve suları ile yıkanmış yemeye hazır meyveler buzdolabının en sıcak bölmesi olan alt rafta saklanmalıdır.

Buzdolabının en sıcak bölmesi olan meyve sebze bölmesine ise doğal olarak meyve ve sebzeler yerleştirilmelidir. Sebze ve meyveleri buzdolabında yıkamadan saklamak gerekir. Daha uzun dayanması için nem oluşumunu engellemek gerekir. Meyve ve sebzeleri yıkamadan kese kağıdında veya delikli kaplarda saklarsanız daha uzun dayanırlar.

Buzdolabının Kapak Kısmında Saklanacak Gıdalar Nelerdir?

Buzdolabının kapak kısmındaki yiyecekler kapak her açıldığında hava ile temas edip daha çok ısınacağı için iç kısımdakilere göre daha çabuk bozulur. Bu yüzden kapak bölümünde fazla soğuğa ihtiyacı olmayan su, meşrubat, ketçap, mayonez, kavanozlanmış baharatlar, soslar, konserveler gibi yiyecek ve içecekler saklanabilir.

Yiyecekler Buzdolabında Kapaklı Cam Kaplarda Saklanmalıdır

Kullanılmış dondurma, yoğurt kapları gibi kalın plastikten yapılmış ambalaj kapları asla saklama kabı olarak kullanılmamalıdır. Bu sağlık açısından risk taşır. Saklama kabı olarak kapaklı cam kaplar veya kaliteli plastik kaplar tercih edilmelidir.