Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 20 Pratik Bilgi

Yemekmutfak.com Kurucusu

Bilgi Köşesi

Bu bilgiler aklınızda bulunsun. Bir gün mutlaka işinize yarayacaktır. Mutfakta iş yaparken bir aksilik olduğunda, pek çok işi kolaylaştırmada veya bazı malzemeleri değerlendirmede çok gerekli bazı bilgiler. Mesela cam kırıklarını elinizi kesmeden koli bandıyla toplayabilirsiniz...

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 20 Pratik Bilgi  - Fügen Büke #yemekmutfak
 1. Pasta, puding ve dondurmayı ince çikolata dilimleriyle süslemek isterseniz çikolatayı dilimlemek için sebze soyucu kullanın.
 2. Bisküvi ve kurabiye hamurunu renklendirmek için gıda boyası kullandığınızda ellerinizi boyamamak için hazırladığınız hamuru buzdolabı poşetine koyup renklendiriciyi damlatın ve poşeti sıkarak renk eşit dağılana kadar yoğurun.
 3. Kek yaparken malzemeleri karıştırdığınız kaşığa hamurunuz yapışabilir. Malzemeleri karıştırmadan önce kaşığı süte batırırsanız, hamur yapışmaz.
 4. Ağzı dar şişeleri temizlemek için biraz su, deterjan ve bir kaşık pirinç koyup çalkalayın.
 5. Dondurma servis ederken kaşığı suya batırdıktan sonra dondurmayı alın. Bu, dondurmanın kaşığa yapışmamasını ve düzgün çıkmasını sağlar.
 6. Bıçağınız paslandıysa, yarım kuru soğanın üzerine pudra şekeri serpin ve bıçağı bununla ovun. Leke geçmezse aynı soğana karbonat serpip bununla ovun.
 7. Cam kırıklarını şeffaf koli bandını iki ucundan tutarak toplarsanız elinize cam batmaz. Göremediğiniz ufak cam kırıklarını da ıslak pamukla kolayca toplayabilirsiniz.
 8. Hamur işlerinden sonra mutfak tezgahıtemizlemek için biraz tuz serpip nemli bezle silin.
 9. Peynirin kesik kenarlarına tereyağı sürersiniz sertleşip kurumaz.
 10. Kurabiyelerinizin zamanla sertleşmemesi için, kapağı çok iyi kapanan teneke bir kutuda, yanlarına bir iki dilim elma ekleyerek saklayın. Böylece kurabiyeler uzun süre taze kalıp sertleşmezler.
 11. Kurabiyeleri ve bisküvileri koyduğunuz kutuya birkaç adet kesme şeker koymak tazeliklerini uzun süre korumalarını sağlar.
 12. Kuruyan, bayat ekmeklerin ufak küp şeklinde doğrayıp sonra fırında ya da sıvıyağda kızartın. Böylece buzdolabınızda saklayıp çorbalarınızda kullanabileceğiniz çıtır ekmekleriniz hazır olur.
 13. Buz kalıplarınızı su ile doldurmadan önce bölmelere portakal, limon, dilediğiniz meyve parçacıkları ya da nescafe yerleştirirseniz tadı hoş ve dekoratif buzlar elde etmiş olursunuz.
 14. Ceviz ve ve kuru yemişlerin kabuklarını atmayıp mangal yakmak için kullanabilirsiniz.
 15. Kahve kavanozuna bir kesme şeker atarsanız kahveniz bayatlamaz.
 16. ​Poşet çayları içtikten sonra atmadan çiçeklerinizin bakımında değerlendirebilirsiniz. Poşeti fincandan çıkarıp, çiçeğinizin saksısına koyun. Böylece çiçekleriniz susuz kalmaz. Poşetlerin birkaç günde bir değiştirmesi önerilmektedir.
 17. Yumurtalar sivri tarafları aşağı gelecek şekilde kapalı bir kapta saklanmalıdır. Böylece daha uzun süre tazeliğini korur ve diğer yiyeceklerin kokusunu almaz.
 18. Çatlamış yumurtanın çatlak olan yerine limon suyu sürüp yumurtayı saklayabilirsiniz.
 19. Yumurtanın taze olup olmadığını anlayabilmek için soğuk tuzlu su dolu bir kaseye atın. Yumurta dibe çökerse tazedir, suyun yüzeyine çıkarsa bayattır.
 20. Yumurta haşladığınız suyu dökmeyin. İçindeki mineraller son derece faydalıdır. Bu suyu soğuttuktan sonra, çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Çiçeklerinizin çok daha canlı ve sağlıklı olduğunu farkedeceksiniz.