Elektrik Kesilince Buzdolabında Bozulan Gıdaların Kokusu Nasıl Giderilir?

Yemekmutfak.com Kurucusu

Bilgi Köşesi

Seyahat dönüşü arıza veya sigortaların atması gibi sebeplerle uzun süreli elektrik kesintisi sonucunda buzdolabındaki etlerin ve diğer gıdaların bozulup kokması feci bir durumdur. Evi saran berbat, kokuşmuş et, leş kokusu... Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir.

Elektrik Kesilince Buzdolabında Bozulan Gıdaların Kokusu Nasıl Giderilir?   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Önce buzdolabındaki gıdaların çoğu atılır, her köşesi temizlenir ama o iğrenç ve yoğun koku ne yapılırsa yapılsın, ne kadar temizlenirse temizlensin bir türlü geçmez. Koku giderici mangal kömürü, süt, kahve, vanilya, karbonat, limon dilimleri, çay posası ne varsa hepsi denenir ama hiçbiri etkili olmaz. Çünkü bunlar buzdolabının içindeki kokuyu almak içindir. Oysa kötü koku buzdolabının içinden değil dışından gelmektedir. Nasıl mı?

Elektrikler gidince derin dondurucudaki donmuş et ve diğer yiyecekler çözülmekte ve bozulan gıdaların suyu dondurucudaki tahliye deliğinden su boşaltma borusuyla buzdolabının arka kısmında, aşağıda bulunan tahliye haznesine akmaktadır. Motor ısındıkça haznedeki bu su buharlaşmakta ve koku yayılmaktadır. Kokuyu yok etmek için tahliye haznesini temizlemek gerekir.

Tahliye haznesini bulmak için buzdolabının arkasındaki su boşaltma borusunu izleyin. Borudaki suyun boşaldığı, borunun altındaki bölüm tahliye haznesidir. Üzerinde bulunan vidalı kapağı sökerek haznedeki suyu boşaltabilirsiniz. Tahliye haznesi çıkartılabiliyorsa içindeki su boşaltılır ve yıkanarak temizlenir. Ama çoğu buzdolabında sabittir, bu durumda içinde biriken suyu sünger ile temizlemek gerekir. Haznedeki suyu boşalttıktan sonra tahliye borusunu da kokudan arındırmak gerekir. Bunun için bir taraftan dondurucuya suyu döküp tahliye deliğinden hazneye akan suyu boşaltmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak lazım. Böylece akıp giden ile su tahliye borusu ve kanalı temizlenmiş olur.

Ancak bazen bozulan gıdaların suyu dondurucu bölümünde iç kısımda bulunan strafor yüzeye geçmiştir. Eğer kokunun kaynağı strafor yüzeyse bunu temizlemek veya yenisini takmak mümkün değildir. Buzdolabını değiştirmeniz gerekebilir. Bu yüzden derin dondurucu bölmesine et ve diğer ürünleri poşet veya muhafaza kabı içinde yerleştirerek olası bir arıza durumunda buzdolabının zarar görmesini önleyebiliriz.

Semrenes 6 yıl önce

Burda yazilanlarin hepsini yaptim ve hala koku duruyor😞 Sanirim strafor denilen kısma geçmiş 😢