Fırında Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları

Yemekmutfak.com Kurucusu

Bilgi Köşesi

Biraz yemek yapmayı bilen herkes tavuk pişirmiştir. Acaba fırında mükemmel tavuk nasıl pişirilir biliyor muyuz? Yıllar önce Arman Kırım'ın yazısını okuyup uygulamıştım ve sonuç çok başarılıydı. Belki siz de yılbaşında hindi yerine tavuk pişirirsiniz diye bunları paylaşmak istedim. Fırında dışı nar gibi kızarmış çıtır çıtır, içi  yumuşak ve kurumamış bir tavuk, hatta butları biraz fazla pişmiş neredeyse dağılmak üzere. Yanında iç pilav veya patates püresi ile gerek bir davet, gerekse en mütevazı sofralar için muhteşem bir ana yemektir. Yılbaşı sofralarında ise hindiyi aratmayacaktır.

Fırında Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları   -  Fügen Büke #yemekmutfak

Tavuğun Hazırlanması

Tavuğu buzdolabından çıkartıp oda ısısına yaklaşması için serin bir yerde 15-20 dakika bekletin. Bu aşamada bakteri ürememesi için bekleteceğiniz ortamın ılık olmamasına ve sürenin fazla uzamamasına dikkat edin. Daha sonra tavuğu yıkayın ve kağıt havluyla dışını, içini iyice kurulayın. Kuruladığınız tavuğun iç kısmını biraz tuzla ovalayın. Fırında pişecek tavuğun içine aromatik malzemeler konursa çok lezzeti oluyor. Tavuğun iç kısmına dörde böldüğünüz bir limon ve birkaç dal taze biberiye koyabilirsiniz. 

Mis kokulu ve lezzetli bir tavuk hazırlamak için yapacağınız diğer bir şey, taze aromatik otları biraz  zeytinyağı ile karıştırıp, tavuğun derisi ile eti arasına yerleştirmektir. İsterseniz taze kekik, taze fesleğen, maydanoz ya da hepsinin karışımını kullanabilirsiniz. Taze otları rondoya koyup biraz zeytinyağı ve taze çekilmiş karabiberle birlikte çok az öğütün. Tavuğun göğüs eti ile derisi arasında boşluk oluşturup buraya karışımı doldurmak gerekiyor. Bunun için göğüs boşluğundan başlayıp tavuğun derisini bir elinizle yukarı kaldırın, diğer elinizin orta ve işaret parmaklarını birleştirip önce deriyi etten kurtarın. Sonra elinizle veya küçük bir silikon spatula yardımıyla ot karışımını etle derinin arasına itip yayın. Göğüs kemiğinin üzerindeki deriyi kaldırmaya uğraşmayın, her iki tarafındaki deriyi etten gevşeterek karışımı sürün. Eğer tavuğun sadece dış yüzeyini yağlarsanız deriyi yemeyenler bu muhteşem lezzetleri kaçırır. Kalan baharatlı yağ karışımını da tavuğun dış yüzüne sürün. Tavuğun butlarını birbirlerine iple sıkıca bağlayın.

Tavuğun Pişirileceği Tepsi Nasıl Olmalıdır?

Çok derin olmayan ve fırının kendi tepsisinden daha küçük, tavuğu yerleştirdikten sonra yanlarında 5-6 santim boşluk kalacak ölçülerde kenarları kulplu bir rosto tepsisi idealdir. Böylece tavuğun suyu yivlerde birikip aşağıda kalır. Eğer rosto tepsiniz yoksa uygun büyüklükte bir fırın kabında da pişirebilirsiniz.

Fırının Isısı Ne Olmalıdır

Fırını önceden 200-225 derecede ısıtmak gerekiyor. Hatta fırın tepsisini de tavuğu yerleştirmeden önceden ısıtmakta yarar var. 

Pişirme Süresi Ne Kadardır

Toplam pişirme süresi tavuğun büyüklüğüne ve fırının ısısına göre 60-70 dakikadır.  Et termometreniz varsa fırında pişmiş tavuğun iç ısısı 82 derece olmalıdır. Doğru derecede pişip pişmediğini termometreyle anlayabilirsiniz. Ya da dışı çıtır çıtır, rengi de altın sarısı renginde olana kadar pişirin.

Pişirme Aşamaları

Tavuğu sıcak fırına önce göğüs kısmı tepsiye değecek şekilde yerleştirip 10 dakika pişirin. Sonra çevirip göğüs kısmı yukarı gelecek şekilde çevirin ve kalan süreyi bu şekilde pişirin.

Tavuğu ilk 30 dakika sebzesiz olarak pişirin. Sonra, küp küp  doğranmış 1 kuru soğan, 2 havuç ve 1/2 kerevizi tepside tavuğun etrafına yerleştirin. Kalan 30-40 dakikalık pişirme süresini ise sebzelerle birlikte yapın. Bu sebzeler  tavuktan akan suları emerek pişecekleri için çok lezzetli oacaklar. Daha sonra bu sular sebzelerle birlikte sos yapımında kullanılacak.

Pişme süresince tavuğun üzerine üç defa erimiş tereyağı veya tavuk suyu dökmek tavuğun daha sulu pişmesini sağlıyor. Tereyağı ile karıştırılmış tavuk suyundan yarımşar Türk kahve fincanı dökebilirsiniz. Toplam pişme süresi olan 60-70 dakika içinde bu işlemi 3 defa tekrarlayın.

Tavuğu Fırından Çıkartınca 10-15 Dakika Dinlendirin

Pişme işlemi tamamlanınca tepsiyi dışarı alıp tavuğu tepsiden çıkartın. Tavuğu büyükçe bir servis tabağına aktarıp bağladığınız butları çözün ve bir süre dinlenmeye bırakın. Çünkü fırında pişirilmiş gıdaların suları merkezde toplanır ve eğer fırından çıkar çıkmaz servis ederseniz dışa yakın yerler yeterince sulu olmaz. Bu yüzden eğer tavuk küçükse fırından çıktıktan sonra 10 dakika, büyükse 15 dakika dinlendirdikten sonra kesip servis yapın. Bu sürede etin iç suları yavaş yavaş dokulara geri yayılacak ve tüm lezzet homojen olarak dağılacaktır. Tavuk soğuyacak diye endişe etmeyin. Üzerine dökeceğiniz sıcak sos soğumayı telafi edecektir.

Sos Hazırlamak

İçinden tavuğu çıkardığınız fırın tepsisini ocağın üzerine koyup karıştırarak pişmiş sebzeleri biraz daha pişirip sos bazını hazırlayın. Bunun için önce tepsideki erimiş tavuk yağının üçte birini boşaltın. Tepside yanık olan malzemeler varsa onları da dışarı atın.Sonra sosu kalınlaştırmak için tepsideki sıvının miktarına göre 1-1,5  çorba kaşığı un koyun. Tahta kaşıkla 4-5 dakika karıştırarak unu kavurup bir meyane hazırlayın. Şimdi tepsiye 2 su bardağı tavuk suyu koyup orta kısık ateşte 15 dakika pişirip sonra da tel süzgeçten süzün. Sos koyu ayran kıvamında olmalıdır. Bunun için gerekirse biraz daha kaynatarak fazla suyunu buharlaştırın. 

Tavuğu Servis Etmek

Tavuğu servis ederken üzerine bu sosu döküp yanında patates püresi veya kestaneli pilavla servis yapın.