Wok : 1000 Yıllık Tasarım Ve Gastronomi Harikası

Yemekmutfak.com Kurucusu

Mutfak Gereçleri

Wok başta Çin yemekleri olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinin yemeklerini pişirmek için kullanılan derin tavadır. Dar tabanı ve kenarlara doğru genişleyen yarım küreye benzer tasarımı yemekleri harlı ateşte etrafa sıçratmadan pişirmeye imkan verir. Sıvıların hızlı bir şekilde buharlaşmasını ve ısının en iyi şekilde iletilip yayılmasını sağlayan son derece de fonksiyonel ve yaklaşık 1000 yıllık geçmişe sahip bir tasarımdır. Peki wok nasıl kullanılır, biliyor muyuz?

Wok : 1000 Yıllık Tasarım Ve Gastronomi Harikası  - Fügen Büke #yemekmutfak

Çinlilerin bu geleneksel pişirme aracı ile yemekler az yağ kullanılarak, yüksek ateşte ve sürekli karıştırılarak kısa sürede pişirilir. Bu yönüyle kalabalık nüfusa kısa sürede yemek hazırlamak için idealdir. Wokun en önemli özelliği tüm mutfak araç gereçlerinin yerini tutabilmesidir. Wok kızartma için kullanılabileceği gibi haşlama, tütsüleme ve normal pişirme için de kullanılabilir. Wok ile hızlı bir biçimde pişirilen yiyecekler ince bir yağ tabakası ile kaplanır, renkleri hafif kahverengiye  dönüşür, gevrek,  çıtır ve de çok lezzetli olur. Wokta pişirme yaparken yanma derecesi yüksek bir yağ kullanılmalıdır.

Wok şöyle kullanılır.

 • Önce harlı ateş üzerine konulur, iyice kızdırılır.
 • Woktan duman çıkmaya başladığı (tüttüğü) zaman yağ eklenir.
 • Yağın da tütmesi beklenir, tütünce wok hareket ettirilerek yağ wokun çevresine de yayılır.
 • Önceden hazırlanmış malzemeler dikkatlice kızgın woka atılarak hızlıca karıştırılır ve pişirilir.

Wok kullanarak yapılan bu hızlı pişirme tekniğinin adı “stir-frying”dir. Çok yüksek ateş ve wokta oluşan is pişirilen yiyeceklere bir tür mangal tadı vermektedir. Ayrıca pişirme süresi çok kısa olduğu için yiyeceklerin suları ve vitaminleri içinde kalmakta ve bu da lezzet katmaktadır. Sebzeler çok fazla pişmediği için ayrıca sağlıklıdır. Stir-frying çok basit bir şekilde hızlı, lezzetli ve sağlıklı yiyecekler pişirmeye imkan veren bir tekniktir. Wok da bu yöntemin geleneksel pişirme aracıdır.

Wokla pişirme yaparken şunlara dikkat edilmelidir.

 • Pişirilecek her şey ince ince kesilmeli, pişirme işlemine başlamadan önce hazırlanmalıdır
 • Et uzun şeritler halinde ince ince kesilmelidir. Keskin bir bıçak kullanarak veya eti biraz dondurarak bu şekilde kolayca kesebilirsiniz.
 • Wok kızdırılıp, yağ eklendikten sonra ilk olarak sarımsak, soğan, biber gibi aromalı malzemeler eklenir. Böylece bunların lezzeti yağa geçecektir. Sonra sırasıyla et, sebzeler ve en son yeşil yapraklı sebzeler pişirilir.
 • Wok çok doldurulmamalı gıdalar azar azar pişirilmelidir. Pişirme sırasında wok hareket ettirilerek içindekiler sürekli karıştırılmalıdır.
 • Pişen gıdalar wokun yan tarafa alınmalı, ortaya çiğ gıdalar konmalıdır.