Buzdolabı Temizlemenin Püf Noktaları

Yemekmutfak.com Kurucusu

Bilgi Köşesi

Mutfak temizliği, evimizin temizliğinin en önemli kısmını oluşturur. Gün içerisinde yapılan yemeklerin etrafta bıraktığı dağınıklık hemen temizlenmezse, sonradan çıkarması zor olan lekelere ve kokulara sebep olabilir. Bu yüzden günlük mutfak temizliğini ihmal etmemek ve ayda en az bir kere buzdolabının içini mutlaka temizlemek gerekir

Buzdolabı Temizlemenin Püf Noktaları   -  Miray Can #yemekmutfak

Düzenli olarak temizlenen buzdolaplarının temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Uzun süre bekleyen yemekler, meyve ve sebzeler bir süre sonra kötü kokuya neden olacaktır. Temizliğe başlamadan önce buzdolabının fişini çekip boşaltmak gerekir. Buzdolabınızı birinden yardım alarak öne doğru çekip ve altını da güzelce temizleyebilirsiniz.

Rafları ve bölmeleri sirkeli suyla silmek arlak bir görünüm elde etmenizi sağlar. Sirke ayrıca yemek kokularını derhal alır ve hijyen sağlar. Rafları iyice kuruladıktan sonra yerleştirin. Şayet raflar nemli kalırsa tekrar koku oluşur ve küflenir bu da sebze ve meyvelerin daha çabuk bozulmasına neden olur.

Diğer bir yöntem, yiyeceklerinizi saklama kaplarında ya da buzdolabı poşetlerinde saklamaktır. Peyniri, kalan yemekleri ve yarım limonları mutlaka üzeri kapalı olarak muhafaza etmelisiniz.

Yağlı şişeler ve soslar akıp buzdolabında yapışkan lekeler bırakabilir. Bu yüzden dökülen bir şey olursa kurumasına izin vermeden hemen temizlemek gerekir. En çok kirlenen kapı kolu ve çevresini sirkeli ve karbonatlı bezle temizleyebilirsiniz. Sirkeli su ile temizlenen buzdolabının içinde kesinlikle bakteri oluşmaz ve içinde bulunan yiyeceklere ne deterjan kokusu siner ne de yiyeceklerinize zarar verir. Bu yöntemleri düzenli olarak yapar ve bızdolabının temizliğine özen gösterirsek uzun süre temiz olarak kullanabilirsiniz.

Buzdolabında oluşabilecek yemek kokusuna karşı buzdolabının bir rafında sürekli olarak birkaç dilim limon tutarsanız, dolabın her zaman güzel koktuğunu göreceksiniz. Bir kaseye koyacağınız bir miktar karbonat da buzdolabındaki kötü kokuları çekecektir.

Buzdolabınızın derin dondurucusu buz yapıyorsa, ya da dondurucudaki yiyecekler donmuş ve yapışmış ise sakın kazımayın. Buzdolabınıza kalıcı zarar verebilirsiniz. Bunun yerine o bölgeye biraz sirke döküp bekleyin biraz sonra çıkacaktır, sirkenin içindeki alkol buzu eritir.

Son bir hatırlatma; Buzdolabını temizlemek için mümkün olduğunca serin havaları ve günün serin saatlerini seçmeye çalışın.

Kolay gelsin!