Can Göktürk

Müzisyen

Annemin yemekleriyle oluşan ve gelişen yemek zevkim üniversite yıllarında sadece tüketmekle sınırlı kalmayıp işin mutfağına da girmeme sebep oldu. Fotoğraf ve müzik gibi yemek de severek yaptığım, keyif aldığım, kendimi konuşmaktan daha iyi anlatabildiğime inandığım şeylerden biri. Yemek fotoğrafı çekmeyi seviyorum.

Dilek Erol

Bozcaada'lı

Yıllarca çalışıp emekli olduktan sonra eşimin memleketi Bozcaada'ya yerleştik. Ankara'nın ciddi havasından sonra Bozcaada'nın ortamı bana çok iyi geldi. Yemeyi, içmeyi, misafir ağırlamayı, değişik ve ilginç reçeller yapmayı çok seviyorum. Sokak hayvanlarına daha iyi koşullar sağlayabilmek için çabalıyorum.

Mine Akgün

Spor Bağımlısı

Sağlıklı ve lezzetli tatları arayan, boğazına düşkün bir Ege'li.

Reha Arar

Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı

4 Ekim 1946'da İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Liseyi Saint Joseph'te, Üniversiteyi ise bölüm birincisi olarak kazandığı Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastane Yönetimi Bölümünde okumuştur. İlk mesleği çocukluğundan beri aşık olduğu itfaiyecilik olmuştur. Yaklaşık 45 yıllık çalışma hayatına büyük başarılar ve zor görevler sığdırmıştır. Halen daha yürütmekte olduğu Net Holding Genel Koordinatör Yardımcılığı ve Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde 18 yılı geride bırakmıştır. Hayatta çalışmayı hobi edinmiş, asla boş durmayı sevmeyen, gezmeyi, görmeyi, üretmeyi ve işlerinden arda kalan zamanlarında yeni yerler keşfetmeyi görev edinmiş biridir. Chaine Des Rotisseurs Derneği’nin "Maitre Hotelier" nişanına sahip üyesi Reha Arar, şarap konusunda çeşitli eğitimler almış ve keskin damak zevki ile gastronomi dalındaki üstün bilgisini perçinleyerek yıllardır çeşitli dergi ve gazetelerde dünyanın dört bir yanından tadımlarını okurlarıyla paylaşmaktadır.

Abdullah S. Paksoy

İnşaat Yüksek Mühendisi, Çiftçi

Tarsus Amerikan Lisesi'nden mezundur. ABD’de Cornell Üniversitesi'nden 1976’da inşaat mühendisliği, 1977’de İnş. Yük. Müh. derecelerini almıştır. Çukurova’da inşaat mühendisliği, narenciye ve tarla ziraat işleri ile 35 yıldır uğraşmaktadır. Hobileri arasında basketbol, fotoğraf, marangozluk, edebiyat sayılabilir. Çok iyi derecede İngilizce bilir. 2008’de annesinin tariflerini Türkçe ve İngilizce derlediği “Yvonne Yengenin Yemekleri” adlı kitabı çıkarmıştır.

Serap Kılınç

Yemek kültürü çok önemli olan bir aileden geliyorum. Bunda babaannemin Boşnak olmasının payı elbette büyük. Yemek konusunda araştırmayı, yeni tatlar keşfetmeyi, bunları da güzel sunumlar ile ikram etmeyi çok seviyorum. Çoğunluğu Türk mutfağından oluşan büyük bir yemek kitapları koleksiyonum var. 2006 yılından beri tariflerimi www.birdilimbirtutam.blogspot.com da yayınlıyorum.

Miray Can

Yemekmutfak.com Kurucusu

Turizmci. Miray'ın hobisi, değişik tatlar denemek ve yemek yapmak! Tarif ve tavsiyelerini sizlerle paylaşmak için aramıza katıldı. İçinde bulunduğu sosyal hayattan dolayı gezdiği otellerde, restoranlarda tattığı yiyecekleri, tarifleri, görselleri ve mekan tavsiyelerini burada sizlerle paylaşacak. Bekleyin, tadın, gezin ve görün!

Esra Özkutlu

Biyolog, pasta şefi, blogger, anne

1974 İstanbul doğumluyum. 10 yıl ilaç sektöründe satış ve pazarlamada çalıştıktan sonra anne oldum. Eşimin görevi dolayısıyla gittiğimiz İsviçre'nin Basel şehrinde yeni mesleğimi seçtim. Konuyla ilgili eğitimimi Paris Cordon Bleu'de tamamladım. 2010 yılında İstanbul'a dönüşümüzde www.irmikhanim.blogspot.com'u yazmaya başladım. Sanal yemek dergisi Yemekname'de yazdım. Bu arada pastane deneyimlerim oldu. İstanbul Culinary Institute ve Delicatessen Nişantaşı, ve CookBook'ta tatlı atölyeleri düzenledim. 2013 yazı itibarıyla uzun zamandır kurduğumuz bir hayali gerçekleştirerek İzmir Urla'ya yerleştik. Şimdilerde İrmik Hanım Patisserie Urla'yı hayata geçirmek üzere çalışıyorum. Bu da ikinci büyük hayalimdi.

Nurdan Çakır Tezgin

Aşçı Fok

Türkiye’nin ilk enstalasyon evi Siyaz ve Siyaz Felsefesi’nin kurucusu. Yaşça hoşça Aşçı Fok’ça Foça Mutfağı kitabının yazarı. Pozitivist araştırmacı, yaşam kaydedici, umut yeşertici. Yazınsal anlamda güncelliğini www.ascifok.com ile sürdürüyor.

Şef Mehmet Ak

Pro Living Foods Chef Extraordinaire

The BodyMind Institutesinde başarılı olarak 3 yıl boyunca aşağıdaki eğitimleri Şef Ak başarıyla tamamlamıştır • David Wolfe’s Raw Nutrition Certification »» • BodyMind Nutrition Certification »» • Deepak Chopra – The Future of Wellbeing • Genesis – Eating Healthy Professional »» • Genesis – A Taste of Genesis Nutrition • Self Hypnosis & Self Awareness Intensive • Life Skills for Kids Healthy Eating Education • Herbology 1with: Dr Terry Willard • Wellness Olympiad

Gülnihal İpek

Çanakkale Kepez doğumluyum, iyi bir başağım. Mutfak benim için evin kalbi ve ben o kalbi seviyorum. O kalbi sevenleri de. Yöre yemeklerini araştırıp yapıyorum. Selanik göçmeniyim. Kendi tariflerim de var. Kendi bahçemde ürettiğim doğal ürünlerle pekmez, salça, kurutma, reçel, marmelat (marmelatı balla yapıyorum ) ve kışlık konservelerimi yapıyorum.

Hale Öztekin Cuss

Yemek ve temsil ettiği kültürle ilgili. Yazı öğretmeni. Yazıyı ve sanatı yemekle birleştirmekten memnun.

Prof. Dr. İbrahim Uslu

Kimya Mühendisi, Öğretim Üyesi

B.Sc, M.Sc., Ph.D. eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümünde tamamladı. 1985 yılında göreve başladığı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda (TAEK) Mühendis, Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği (RSGD) Daire Başkanı ve Merkez Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitim ABD'da görev yapıyor.

Fügen Büke

Yemekmutfak.com Kurucusu

Ekonomist, On8 İletişim'de yönetici. Çocukluğunda başlayan iyi yemek yeme alışkanlığı artarak devam etti. Farklı lezzetler, farklı mekanlar ilgisini çeker ve bunları sevdikleriyle de paylaşır. Yemek yemeyi her zaman, pişirmeyi de zaman zaman sever. Damak tadı aileden, öğrendikleri ise anneanne ve anneden...

Tülay Rashid

Pro Chef

16 yıldır Londra'da yaşıyorum. Barnet and Southgate College'in NVQ Level 3 Professional Chefs Diploma bölümü mezunuyum. Yemek yapmak, özellikle yeni yemekler denemek, müthiş bir tutku ve eğlence benim için. Bilgiler, tecrübeler paylaştıkça anlam kazanıyor, yeni şeyler öğrenmekten ve bildiklerimi paylaşmaktan çok keyif alıyorum. Hayalim Türkiye'ye dönüp, Bodrum'da yaşamak.

Aynur Memiş

Beslenme ve Diyet Uzmanı

1985 H.Ü. Beslenme ve Diyetetik mezunuyum, aynı zamanda ilköğretim sınıf öğretmeniyim. Ankara’da üniversiteler, özel hastane, çocuk yuvası (ANAÇEV) gibi birçok kurumda görev yapıp emekli oldum. Şu an İstanbul da özel bir klinikte çalışmaya devam ediyorum. Uzun yıllar yöresel ve dünya yemek kültürleri konusuyla kendi çapımda ilgilendim, farklı tarifleri denemekten, ilginç ve bizim damak tadımıza uygun çeşitler oluşturmaktan çok keyif alırım. Sürekli çevremde gözlem yapıp tarifler toplarım ve bunu paylaşmayı severim. Çocuk beslenmesi konusunda yuvada çalıştığım dönemlerde, çocuklara doğru alışkanlıkların kazandırılması konularını kendi yazdığım masallarla anlatmıştım. Şimdi bunları kitaplaştırma aşamasındayım. Yemek yapmayı ve bunu dostlarla paylaşmayı seviyorum.

Emete İmge

Ekonomist

Kıbrıslı'dır ve Lefkoşa'da yaşamaktadır. 20 yıldır bir kamu bankasında çalışmakta, sivil toplumda gönüllü olarak faaliyet göstermektedir. Mutfakta üretmekten ve bu deneyimlerini paylaşmaktan mutludur.

Betül Sünnetciler

Okularabul.com Yöneticisi

İyi bir gurme. Tüm dünya lezzetlerini tattı, inceledi, uyguladı. Yemek için yaşayanlardan. 29 yıl THY de purser ve uçuş eğitimci olarak çalıştı. Eğitimde iken A310 uçaklarının Galley design ını çizerek Hamburg'a gidip ısmarladı. F/C kurdu ve eğitimini verdi.

Zehra Şener

Emekli Fen Bilgisi Öğretmeni ve Yemek Yazarı

Tarsus’ta doğdum çocukluk, gençlik, olgunluk yıllarım Tarsus, Eskişehir, Trabzon, Çorum ve son durak olan Bursa'da geçti. Ailemde 3 nesil memur olmuş, 3 nesil de şehirlerarası yolculuklarda ve bütün şehirlerin arasında, bütün mutfakların, bütün kültürlerini öğrenerek geçirmiş hayatının büyük bölümünü. Ben emekli Fen Bilgisi öğretmeniyim, evli ve bir kız çocuk sahibiyim. Annem, Akdeniz ve Güneydoğu mutfağını çok iyi bilirdi, Ege mutfağının da hakkını verirdi ama en büyük ustalığı Osmanlı mutfağıydı. Annemin yaptığı "İmambayıldı"yı hala kimsenin elinden yiyemedim. Babamın turşu, zeytin ve konserve tarifleri en büyük mirasımdır. Bugüne kadar sandığımda biriken tüm yemek tariflerimi bir kitapta toplamak amacıyla, blogum üzerinde kendi tariflerimin arşivini oluşturmaya devam ediyorum. Yemek doymak için değil zevk için yenilir, lezzet ve damak tadı için ise şükredilir diyenlerin okuyup, bir yerlere not ettiği tariflerimi http://annemineli.blogspot.com.tr adlı blogumdan paylaşmaya devam ediyorum…

Nesrin Kismar

Yemek meraklısı, blogger, yazar

İzmit’te doğdu. İTÜ‘de fizik mühendisliği öğrenimi gördü. 1994 yılından beri Berlin’de eşi ve dört çocuğu ile birlikte yaşıyor. Çocuk kitapları ve roman yazıyor. Blog adresi www.nesrinskueche.com

Pınar Ünlütürk

Çocukluktan başlayan ve bitmek tükenmek bilmeyen mutfak aşkım beni hep yeni lezzetler keşfetmeye yöneltti. Evliyim ve iki erkek evlada sahibim. Hayatımızın bir bölümü Amerika'da geçti. Çocuklarımın damak zevki oranın lezzetlerine alışkın olunca ben de mutfakta pişen herşeyi onların isteği doğrultusunda yaptım. Mutfak benim için inanılmaz bir tutku. Mutfakta edindiğim tecrübeleri paylaşmak ve herkese mutfağımda pişen güzellikleri sunmak için www.pinarsdesserts.blogspot.com adresli blogumda yazmaya devam ediyorum.

Deniz Yüzüak

Gıda Mühendisi

Yıllarca "yemek mühendisi" esprisine maruz kaldı ve sonunda teslim oldu, O bir yemek mühendisi! Okan MYO'da Gıda Teknolojisi ve Aşçılık Bölümlerinde hocalık yapıyor.

Pınar Ergen

1972’de mezun olup 1978’de Sanat Tarihi ve Turizm Öğretmeni olarak büyük bir heyecanla geri döndüğüm ne sevgili okulum TED Ankara Koleji’nde, ne de fasulyeden yöneticilik yaptığım babamın müşavirlik bürosunda mutlu oldum. İnsan sevdiği işi yapmalı. Eşim, arkadaşlarım ve iki kızımın çok takdir ettiği yemek yapma ve sofra düzenleme zevkimi bir iş olarak yapabileceğimi düşünüp Arjantin Caddesinde Lal Cafe’ye browni, cheese cake, tiramisu yaptım. Bir kez catering tecrübem oldu. Evde yemek kursu verdim. Ama tarif vermekten hep kaçındım. Bu bir yere kadar olmalıydı. Paylaşmalı ve deneyimlerimi aktarmalıydım. Pınar Ergen tarifleri böyle ortaya çıktı. http://www.pinarergentarifleri.com

Yasmina Lokmanoğlu

Sadece Çukurovalı

"Dünden Bugüne Mersin Mutfağı" adlı kitabın yazarı. Beşinci kuşak bir Mersinli olan Yasmina Lokmanoğlu, 1959 yılında doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Mersin'de tamamladıktan sonra İngiltere'de eğitim gördü. Kendisini "Sadece Çukurovalı" olarak anlatan Lokmanoğlu, yemek kitabı yazmaya karar verince Thomson Education Direct'ten Catering ve Gourmet Cooking üzerine diploma aldı. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde çalışan Lokmanoğlu, Mustafa Cihat Lokmanoğlu ile evli ve iki kız çocuğu annesi.

Aydın Sevindik

Pro Executive Chef

Türk ve dünya mutfaklarında 24 yıllık deneyimi olan, çok yönlü bir şeftir. Yarışmalarda jüri üyeliği, Jennifer Lopez gibi ünlülerin yanısıra işadamı Ali Ağaoğlu'nun özel şefi olarak görev yapmıştır.

Fatoş Toledo

Mutfak Kaşifi

Ailesinde çok iyi yemek yapanlar var. Tarzı onlardan epeyce farklı. Klasik tarifleri uygulamıyor, mutlaka bir şeyler ekliyor yaptığı yemeklere ve çoğu zaman da özel tarifler yaratıyor. Yemek pişirme tekniğini biliyor. Deneme yanılma yöntemiyle ara sıra başarısız olsa da çoğu zaman harika sonuçlar alıyor. Mutfaktaki vazgeçilmezi ise wok, sağlıklı yemekler yapmayı seviyor…

Keriman Diril

Ev hanımı

Fotoğraf ve mutfak tutkusu, Mersin’de portakal ve çiçeğinin mis gibi koktuğu bahçeli bir evde başladı. 1924 Girit/ Kandiye göçmeni anne anne mutfağı, anne mutfağına lezzetler olarak geçti. Anne mutfağı,Çukurova ve Güney mutfağı ile taçlandı.Benim mutfağımda tüm tarifler ölçüleniyor, yapım aşamaları ile fotoğraflanıyor. Organik beslenmeyi ve bostan bitkilerini yetiştirmeyi seviyor, yazın Toros'ların eteğinde 1945 den dedesinden kalan evde 3 ay yaylacı. Koleksiyoner. 15 yıldır sosyal sorumluluk projeleri üzerinde çalışan uluslararası bir derneğin üyesi. Portakalveçiçek.blogspot.com ‘da yapım aşamalarıyla mutfak deneyimleri, gezi yazıları ve fotoğraflarını paylaşıyor.

Aslı Marengo

Dünya vatandaşı

Çocukluğumuzda evimizde sık sık yemeğe misafir gelir, soframız bereketli olurdu. Böyle büyüyünce çocuklarıma da gördüklerimi yaşatmak istedim. Ablamın İngiltere’de yaşaması ve beni değişik ülke lezzetlerine tanıştırması ile ufkum genişlemeye başladı. Derken hayat karşıma tam kendime uygun içinde aşçıları olan bir İtalyan aileyi çıkarttı. Kayınpederim ve kayınbiraderimden İtalyan mutfağı hakkında çok şey öğrendim. Değişik ülkelerde yaşayıp, çeşitli mutfakları denemek beni cesur yaptı. Yemek yapıp yedirmekten keyif alıyorum. Önemli olan ne pişirdiğin değil aslında bunu dostlarla paylaşabilmek, sevdiğin kişilere verebilmek.

Özlem Yaşayanlar

'98 yılından beri bir Yunus anası, baştan aşağıya Girit'e bürünmüş bir balıkçı, Yunanca ve İngilizce öğretmeni, Yunan yemek bloggerlar arasındaki ilk Türk, “mübadele” takıntılı, karada da yaşayabilen, naçizane on üç kitabın çevirmeni, Pistolaki ve Burnazos soyundan Hanya’lı bir aşçı. "Özlemaki Yemek Günlüğü" blogunun yazarı. http://ozlemaki.blogspot.com

Sibel Göktürk

Blog Yazarı

2001'den beri Sofra Dergisinde yemek tariflerim yayınlanıyor. Yemek ve sofradakiler üzerine edinmiş olduğum bilgi ve tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum. Son 5 senedir Bozcaada'da yaşıyorum. En son 2014'de "Bozcaada Yerel Tatlar Festivali"nde Sofra Dergisi ile birlikte bir çalışmamız oldu. Tariflerimi sibelgokturk.blogspot.com.tr de yayınlıyorum.