Abdullah S. Paksoy

İnşaat Yüksek Mühendisi, Çiftçi
Özgeçmiş
Tarsus Amerikan Lisesi'nden mezundur. ABD’de Cornell Üniversitesi'nden 1976’da inşaat mühendisliği, 1977’de İnş. Yük. Müh. derecelerini almıştır. Çukurova’da inşaat mühendisliği, narenciye ve tarla ziraat işleri ile 35 yıldır uğraşmaktadır. Hobileri arasında basketbol, fotoğraf, marangozluk, edebiyat sayılabilir. Çok iyi derecede İngilizce bilir. 2008’de annesinin tariflerini Türkçe ve İngilizce derlediği “Yvonne Yengenin Yemekleri” adlı kitabı çıkarmıştır.

16 Nisan 1955 Cumartesi günü İvon ve Mustafa Paksoy’un beşinci çocuğu olarak Adana’da dünyaya gelmiştir.

Adana Ziyapaşa İlkokulunu 1965’de,  Tarsus Amerikan Lisesini 1972 yılında bitirmiştir.  ABD’de Cornell Üniversitesinden 1976’da inşaat mühendisliği, 1977’de İnş. Yük. Müh. Derecelerini almıştır.

Bir yıl Batı Almanya’da Technische Universität Hannover’de doktora öncesi, Goethe Enstitüsü’nde lisan eğitimi almıştır. Vatani görevini Yassıada’da Yedek Subay Okulunda ve Tuzla Deniz Harp Okulu inşaatında 1978-1980 arası yapmıştır.   

Askerlik sonrası eğitim hayatına dönmeyip 1980 yılında Y. Müh. Mimar Zeki Yüzüak ile iş hayatına atılarak sanayi tesisleri proje ve taahhüt konularında Türkiye’de birçok projeye imza atmıştır.

Prof. Dr. Halime Ömür Yüzüak ile 30 yıldır evlidir. 1985 doğumlu Mustafa adında oğlu ve 1988 doğumlu Elif adlı kızı vardır.

Çukurova’da inşaat mühendisliği, narenciye ve tarla ziraat işleri ile 35 yıldır uğraşmaktadır. Hobileri arasında basketbol, fotoğraf, marangozluk, edebiyat sayılabilir.

Çok iyi derecede İngilizce bilir, temel Almanca sertifikası vardır.   2008’de annesinin tariflerini Türkçe ve İngilizce derlediği  “Yvonne Yengenin Yemekleri” adlı kitabı çıkarmıştır. 

Henüz basılmamış “Dilenciler Kralı” ve “Geldik miyiz” adlı iki çocuk kitabı vardır.