Şef Mehmet Ak

Profesyonel Living Foods Chef Extraordinaire
Özgeçmiş
The BodyMind Institutesinde başarılı olarak 3 yıl boyunca aşağıdaki eğitimleri Şef Ak başarıyla tamamlamıştır • David Wolfe’s Raw Nutrition Certification »» • BodyMind Nutrition Certification »» • Deepak Chopra – The Future of Wellbeing • Genesis – Eating Healthy Professional »» • Genesis – A Taste of Genesis Nutrition • Self Hypnosis & Self Awareness Intensive • Life Skills for Kids Healthy Eating Education • Herbology 1with: Dr Terry Willard • Wellness Olympiad

Şef Mehmet Ak Kocaeli’nin Kartepe bölgesinde doğmuş ve 7 yaşında annesine yardım etmek için mutfağa girmiş ve mutfak sanatını ilk olarak annesiyle keşfetmiştir. Şef Ak okuduğu okullarda başarılarına başarı katarak İzmit’in Meşhur Dönercisi Adem Babanında çekirdekten ten yetişen 3 yıllık bir talebesi olmuştur.  Askerden sonra Dünya mutfaklarını keşfetmek isteyen Şef Ak uluslar arası gemilerde aşçılık görevi yaparak uzun seyahatler yapmış çeşitli ülkelerin mutfaklarını öğrenme şansına sahip olmuştu. Daha sonrada 1983 yılında usa ya yerleşmiş orada kendi mesleği üzerinde eğitimler almıştır. Chicago hospitality, Food and Beverage instutisinin Gordon Blue felsefesiyle Dünya mutfakları eğitimini tamamlamıştır.

Chicago da 1990 yılında ilk restoranını açan Şef Ak 3 yılda restoranlarını 4 e çıkartmıştır. Sahip olduğu restoranlar  Türk mutfağını en iyi şekilde temsil ederek 2002 ve 2003 yıllarında 8 milyon insanin katıldığı Dünyanın en büyük yemek içmek Festivali olan TASTE OF CHİCAGO festivallerinde iki yıl üst üste 65 Ulasal mutfaklar arasında birincilik ödülü almıştır. Akdeniz ve Osmanlı mutfağının sırlarını keşfeden Şef Ak Çok başarılı bir şef ve iş adamı olarak ülkemizi temsil etmiş ancak yavaş yavaş sağlığını kaybetmeye başlamıştı. Vücut kitle indeksi obezite gösteriyor ve kilosu 70 kilodan 125 kiloya çıkmıştı. Değişik diyetler deneyen şef Ak kilolardan kurtulamıyor aksine yavaş yavaş vücudu büyüyordu. Kolesterolü sınıra gelmiş ve uyku sorunları başlamıştı.

Bir arkadaşının  daveti üzerine katılmış olduğu bir etkinlikte vücut temizliği DETOX programı anlatılıyordu. Yıl 2004 ve Şef Ak değişime hazırdı ve o gece duyduğu her şeyi ilk defa duyuyordu. Hemen karar vererek  28 gün olan Bu programda DETOX yapacaktı.  Program boyunca Şef Ak 9 kilo vermiş bu çiğ beslenme mutfağından  çiğ mutfağa geçiş ne demekti nasıl olurdu hayatım boyunca öğrendiğim  mesleğimi kariyerim ya beni seven müşterilerim onlara ne diyecektim diye düşünürken Şef Ak Kaliforniya’nın yolun tutmuş en büyük üstatlardan ve okullardan bu çiğ beslenme eğitimini alacaktı.

 

İlk 3 haftalık  eğitimin, Living Lite Culinary Art İnstutisinden almış.  Ve orada Profesyonel şef olduğu için gereken kursları  bitirerek Şef eğitmen olarak sertifikalandırılmıştır. Daha sonra USA daki kanseri çiğ beslenmeyle tedavisiyle tedavi eden Hipocrates Welness Center / Dr Brain Clemtin özel misafir şefi olarak conferanslara katılmış ve oradanda eğitimler almiş olan şef Ak Chigagoya gelerek Raw Gourmets İnternatinonal Culinary art and Hospitality Academisi adı altında kendi özel okulunu 2006 yılında açmıştır. Evet hayatı boyunca sağlıklı beslendiğini zanneden şef ak çiğ beslenmeyi keşfedince hiçbir şey bilmediğini anlamakta ve kendini eğitmek yolunda karalıydı.