Yumurtalı Yaban Kuşkonmazı

Sebze Yemekleri Sote Etme Kuşkonmaz Ege İlkbahar

Yaban kuşkonmazına verilen isimler her yörede farklılıklar gösterir. Ege'de ağırlıklı olarak "filiz" denir. Aşçı Fok'un annesi Kayaköylü Sema yaban kuşkonmazına "dilkimen" diyor. Dilkimen ile tilkimen arası bir telaffuz. Adalılar aspariçe ve asparagus derler.

Yumurtalı Yaban Kuşkonmazı   -  Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Bu yaban kuşkonmazı nasıl pişirilir derseniz; Önce mevsimini belirtmekle başlamalıyım derim. Türkiye'nin özellikle batı kesimlerinde, Mart Nisan aylarında biraz yüksekçe yerlerde çalılar arasında yetişir. Bir demet kadar yaban kuşkonmazı toplamak için elleriniz dikenler tarafından çizilir, o yüzden Ege pazarlarında yüksek fiyattan satılır. Pahalı bile olsa pazara sabah erken gidenler tarafından satın alındığı için öğleden sonraya kalmaz çabuk biter.

Diyelim ki, bir demet yaban kuşkonmazına sahip oldunuz ve onu pişireceksiniz. İlk yapmanız gereken sert ve kartlaşmış sap kısımlarını elinizle kırıp atmanızdır. Bıçakla değil el ile doğranacak zira acır.

Yaban kuşkonmazını nasıl pişirirseniz pişirin ama önce mutlaka (8-10 dakika kadar) haşlayıp suyunu süzün. Laf aramızda haşlamadan da yaptığım oluyor o vakit biraz buruk oluyor tadı. Haşlanmış yaban kuşkonmazı en çok yumurtalı olarak tüketilir Ege'de. Biraz taze soğan ve kırmızı biberle kavrulur üzerine yumurtası kırılır ve bolca karabiberlenip servis yapılır. İsteyen salça ya da domates de koyabilir lakin domates tadını değiştiriyor belirtmekte fayda var.

Ayrıca çorbası, pirinçli yemeği, patatesli salatası da yapılır. Birçok et yemeğinin yanına tereyağında sotelenmiş olarak da servis yapılır. Nasıl isterseniz öyle...