Gelincik Otlu Sakız Kabağı

Sebze Yemekleri VejetaryenVegan Kısık Ateşte Kabak

Eski yaşlılarımızın Mart dokuzu dedikleri günlerdeyiz. Gelincik otu şimdilerde en körpe zamanlarını yaşıyor. Şubat sonu itibarıyla Mart ve Nisan ayları gelincik otu zamanıdır. Çiçeğe dönüşü erkendir, Nisan sonuyla renklenmeye başlar.

Gelincik Otlu Sakız Kabağı  - Nurdan Çakır Tezgin #yemekmutfak

Kendine özgü ama çok da baskın olmayan karakteristik bir kokusu vardır. Böreği özeldir. Meraklısı hiç başka ot karıştırmadan sırf gelincik böreği pişirir. Kavurması ve köftesi de diğer otlarla yapılanlardan farklıdır. Tıpkı marullu et gibi, kök kısmından ayrılıp bütün olarak doğranmadan parça etli yemeği yapılır.

Etli bir tarif verecek değilim tabi! Her zamanki gibi etsiz son derece lezzetli ve sağlıklı bir yemek yaptım. Bedenen ve ruhen bütünüyle temizliğe girişen Dünyalılar için Ekinoks değişimini fırsat bilip, bu hafif yemeği pişirdim.

20-21 Mart itibariyle pek çok şey değişecek yaşamlarımızda. Neyi istiyorsak onu değiştireceğiz! Önce sağlığımızdan başlasak iyi olur dediğimden şöyle bahar coşkulu bir tarif gelsin Aşçı Fok’tan…

5 yıl önce
4 kişilik
Pişme: 30 dk.
Zorluk:

Malzemeler:

3 orta boy sakız kabağı

Yarım kilo kadar gelincikotu

Bir kuru soğan

2 -3 dal tazesoğan ve taze sarımsak

Pek az kırmızı toz biber

3 Çorba kaşığı zeytinyağı

Tuz

Yapılışı:

  1. İstenilen boy doğranan kabaklar, pembeleşene kadar zeytinyağında kavrulmuş kuru soğan ile birlikte kapağı kapatılarak beş dakika yumuşatılır.
  2. Ardından yıkanıp doğranmış gelincik otları ve kıyılmış taze soğan sarımsak konur. (İsteyen bulgur ya da pirinç atabilir)
  3. Kırmızıbiberi ve tuzu ile yarım çay bardağı ılık su ilave edilip kapağı kapatılır.
  4. 20 dakika kadar pişirilir.
  5. Arzu eden yerken üzerine limon sıkar, bu bir Akdeniz geleneğidir. Yoğurt zaten Allahın emri! Yağ çekincesi olmayanlar servis ederken üzerine çiğ zeytinyağı gezdirse hoş olur. Benim pişirdiğim gibi soluk benizli olmaz en azından!

Hayat yine de güzel. Önce sigara, peşinden kahve, sonra pek çok kalorisi yüksek zevk aldığımız gıdadan vazgeçsek de…